• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Blíží se populární Halloween, ale i tradiční Dušičky

29. října 2012 Anna Zvěřinová Volný čas

Nastává konec října a to znamená jediné – z plakátů na ulicích na nás civí zombie, dýně a netopýři. 31. října se totiž slaví Halloween, který se postupně začíná prosazovat i u nás, i když zatím hlavně v podobě halloweenské party. Na tradiční české Dušičky si však již vzpomene málokdo. Jak to s oběma svátky vlastně je, se dočtete dále v článku.

Foto: dreamstime.com

Americký Halloween se pomalu ale jistě začíná prosazovat i v Evropě, kde mu ustupují z cesty tradiční svátky. V moři dýní a masek je občas těžké si vzpomenout, kde se vlastně Halloween vzal, a co mu předcházelo. Tento svátek navíc veřejnosti stále častěji splývá s českými Dušičkami.

Halloween

Halloween se slaví 31. října v předvečer svátku Všech svatých. Odtud také pochází jeho jméno, protože svátek Všech svatých se ve staré angličtině jmenoval All Hallows‘ Even. Ačkoli má název křesťanské kořeny, samotný svátek vychází z pohanské, keltské tradice Samhain. Samhain bývala oslava konce léta a vzdávání díků za úrodu.

Právě z tohoto svátku se vlivem křesťanství postupně stal svátek Všech svatých. Na slavení a zvycích se však nic nezměnilo, lidé dál vystavovali svíčky za okny, aby navedli zbloudilé duše a u večeře prostírali pro své zesnulé, kteří měli přijít rodinu navštívit. A také se převlékali do hadrů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Nepřipomíná vám to něco? Ano, Halloween jako vyšitý! Svíčky za oknem se zmodernizovaly v lucerničky z dýní, kostýmy si dnes oblékají hlavně děti, které chodí od domu k domu a koledují. Český překlad pro jejich tradiční výkřik „Trick or treat!“ by byl „Koledu nebo něco vyvedu!“.

Děti chodí v kostýmech od domu k domu a koledují

Vzpomínka na všechny zesnulé aneb Dušičky

O večeru Všech svatých zde již byla řeč. Tento svátek připadá na 1. listopad a lidové pověry tvrdí, že v tento večer vystupují duše zemřelých z očistce, aby si jednou za rok odpočinuly od věčných muk. Proto se vždy sešla celá rodina a naplnila olejovou lampu máslem, to aby si duše mohly potřít své pekelné spáleniny, a všichni se napili mléka, aby se duše ochladily.

Druhý den, na Dušičky, se běžně chodilo na hřbitov, kde se věnovala péče hrobům zesnulých. Tradiční bylo skládání kamínků, pokládání věnců a zapalování svíček. Tyto zvyky se zachovaly dodnes. Samozřejmostí bývala i modlitba za duše zesnulých.

„Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme.

V dušičkový večer, rozžehneme svíčky; modlíme se tiše, při nich za dušičky.“

Dušičky jsou, hned po Vánocích, druhým největším svátkem, který si společně připomíná jak věřící, tak nevěřící společnost.

Kam vyrazit na halloweenskou párty?

Stačí se převléct za zombie či čarodějnici a můžete s přáteli vyrazit na párty v halloweenském stylu.

v Praze

  • 31. října – 360° bar&lounge: První halloween párty nabídne krvavé drinky, hrůzu nahánějící masky a DJs

v Brně

  • 30. října – Klub Fléda: Brno Party Universtiy pořádá Sexy Halloween Party. Těšit se můžete na speciální drinky, soutěže a 4 DJs

v Ostravě

  • 29. října – klub Chlív: Halloween Massacre je akce pro milovníky tohoto svátku a tvrdé hudby
Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Volný čas

Širší záběr na filmy Jana Švankmajera nabízí výstava Možnosti dialogu

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže