Spousta středoškoláků, ale i vysokoškoláků, si na letní prázdniny zařizuje brigády, aby si trošku přivydělali na vlastní studium, případně na určité nadstandardní věci. Většinou vykonávají různé špatně placené práce, jako třeba skladníci, prodavači v supermarketech, nebo „kuchaři“ ve fast foodech.
Tento systém takto funguje již dlouho a některé firmy s letními brigádníky určitě počítají, ale zamyslel se někdy někdo, jestli je to tak opravdu správně?
Když půjde průměrný středoškolák na brigádu do nějakého občerstvení, může počítat s platem zhruba 50 – 65 Kč na hodinu a většinou naprosto nudnou a odpudivou prací. Za svůj čas získá dvě věci; peníze a odpor k práci. A není se vůbec čemu divit.
Abych mluvil ze své pozice studenta gymnázia, já rozhodně neplánuji jednou pracovat jako řadový zaměstnanec řetězce rychlého občerstvení. A stejně tak nikdo z mých spolužáků. Přesto se z nějakého důvodu (peníze) nechávají zaměstnat právě na těchto pozicích. Nechci je nijak hanět, peníze jsou nutná věc, ale možná existuje i lepší alternativa.
Každý z nás má něco, co jej baví. Nějaký koníček. Někdo rád tancuje, jiný píše, ještě jiný fotí. A právě z takového koníčku se může stát i zdroj příjmů, stačí se trochu snažit. Abych uvedl pár příkladů: spolužák fotograf fotí hroby (ne zrovna atraktivní, ale vydělává peníze něčím, co ho baví – focením), další spolužák je grafik, pracuje na různých menších zakázkách, já osobně píšu třeba pro tento portál.
Nevydělám si tím sice 8000 Kč měsíčně, jako moji spolužáci na brigádách, ale také tím netrávím 8 hodin denně. A navíc mě to baví.
Jediné úskalí je v tom, že musíte svůj koníček zvládat na takové úrovni, aby vám za něj někdo druhý byl ochoten platit. Nemyslete si, že je to obzvlášť těžké. Stačí danou činnost umět jen lépe než dotyčný.
Zkuste si to nechat projít hlavou a zvažte, jestli byste si příští prázdniny, nebo klidně i přes celý rok nemohli přivydělávat právě nějakým koníčkem. Co může být lepšího, než dostávat peníze za aktivity, které děláte rádi?