• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Brigáda v McDonald’s? Blbost!

13. července 2010 Pavel Králíček Vzdělání a kariéra

Spousta středoškoláků, ale i vysokoškoláků, si na letní prázdniny zařizuje brigády, aby si trošku přivydělali na vlastní studium, případně na určité nadstandardní věci. Většinou vykonávají různé špatně placené práce, jako třeba skladníci, prodavači v supermarketech, nebo „kuchaři“ ve fast foodech.

Tento systém takto funguje již dlouho a některé firmy s letními brigádníky určitě počítají, ale zamyslel se někdy někdo, jestli je to tak opravdu správně?

Když půjde průměrný středoškolák na brigádu do nějakého občerstvení, může počítat s platem zhruba 50 – 65 Kč na hodinu a většinou naprosto nudnou a odpudivou prací. Za svůj čas získá dvě věci; peníze a odpor k práci. A není se vůbec čemu divit.

Abych mluvil ze své pozice studenta gymnázia, já rozhodně neplánuji jednou pracovat jako řadový zaměstnanec řetězce rychlého občerstvení. A stejně tak nikdo z mých spolužáků. Přesto se z nějakého důvodu (peníze) nechávají zaměstnat právě na těchto pozicích. Nechci je nijak hanět, peníze jsou nutná věc, ale možná existuje i lepší alternativa.

Každý z nás má něco, co jej baví. Nějaký koníček. Někdo rád tancuje, jiný píše, ještě jiný fotí. A právě z takového koníčku se může stát i zdroj příjmů, stačí se trochu snažit. Abych uvedl pár příkladů: spolužák fotograf fotí hroby (ne zrovna atraktivní, ale vydělává peníze něčím, co ho baví – focením), další spolužák je grafik, pracuje na různých menších zakázkách, já osobně píšu třeba pro tento portál.

Nevydělám si tím sice 8000 Kč měsíčně, jako moji spolužáci na brigádách, ale také tím netrávím 8 hodin denně. A navíc mě to baví.

Jediné úskalí je v tom, že musíte svůj koníček zvládat na takové úrovni, aby vám za něj někdo druhý byl ochoten platit. Nemyslete si, že je to obzvlášť těžké. Stačí danou činnost umět jen lépe než dotyčný.

Zkuste si to nechat projít hlavou a zvažte, jestli byste si příští prázdniny, nebo klidně i přes celý rok nemohli přivydělávat právě nějakým koníčkem. Co může být lepšího, než dostávat peníze za aktivity, které děláte rádi?

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Školné na vysokých školách

Komentáře
Zajíček
13. července 2010

Já sem strávil v mládí 3 léta na brigádě v supermarketu a NAPROSTO NELITUJU, rozhodně mě to neodradilo od práce a hlavně sem poznal super lidi s kterejma se vídám i teď po deseti letech a hlavně sem si tam našel první velkou lásku…. určitě lepší než sedět doma!

pavel pravda
13. července 2010

Můj syn studoval gymnázium a na brigádu chodil do výrobny plechů.Domů se vracel úplně hotový a představa, že by tuto práci dělal celý život ho myslím motivovala k lepším výkonům ve škole.Takže můj názor je ten, že někdy naopak neuškodí, když mladý člověk pozná, jak těžce se vydělávají peníze.

Chrizofilax
18. července 2010

Koníček je nejlepším zdrojem příjmů. Sice se nevydělá tolik, jako na klasické brigádě, ale člověk díky tomu roste a v dané činnosti se zlepšuje. Já osobně si práci vybírám nejen podle peněz, ale i druhu zkušenosti, které prací získávám.

Peťulka
19. července 2010

Jsem na střední škole a brigádně pracuji v McD třetím rokem. Rozhodně toho taktéž nelituji. Nic mě neodradilo, naopak, jsem samostatná, mám trvalý měsíční příjem, baví mě to tam, opravdu ano a našla jsem tam spoustu nových přátel. Je to opravdu dobrá zkušenost a rozhodně s tím nechci končit, dokud nemusím.

grysom (mobil)
12. října 2010

ja osobne jsem roznasel nejaky cas letaky a od prace mne to neodradilo. Jedina vec, kterou od te doby nenavidim, jsou psi.

Ale uznavam, ze psanim si take vydelavam radsi. A vzhledem k tomu, ze se tim v budoucnu chci zivit, je to i dobry trenink. 🙂

DankaV
14. října 2010

Pěkně napsaný článek ,ale naprosto scestný….nejde víc než s výše míněným nesouhlasit..V této době může být mladý člověk rád ,že vůbec nějakou brigádu sežene. Natožpak si vybírat to co ho baví:D, co bych za to dala! :)..takový luxus si dopřát alespon v městě Ostrava nemůžu!! Dělala jsem ošetřovatelku ,kde jsem tahala a starala se o lidi. Je to sice namáhavá práce za málo peněz a úplně mimo můj obor (chodím na umělku) ,ale také zajímavá zkušenost. Všechno do čeho se pustíme má nějaký smysl:)..A v součastnosti? scháním cokoliv seriozního co by se namanulo!

Jergon
27. března 2011

Prosímtě, vrať se na zem a nečti tolik New Age sr**** … 😮

Tereza
30. prosince 2011

No já nevím, já taky studuji na gymnáziu a co bych za nějakou brigádu vůbec dala – a bylo by mi jedno, jestli bych musela drhnout záchody McD, protože bych si ráda našetřila něco na vysokou školu…koníčky jsou sice fajn věc, ale člověka neuživí

Markét
16. května 2012

Podle mě je tenhle článek úplná blbost.. Každá zkušenost je dobrá, a to i práce ve fastfoodu.. Naučí tě to komunikovat s lidma a plno věcí si uvědomíš.. Navíc né každý brigádník tohle musí dělat až do své smrti, je to dobrá příležitost jak nahnat nějaké zkušenosti do další, třeba mnohem lepší práce, navíc když natrefíš na dobrý kolektiv, nic otravného na tom není.. To je logicky nemožné aby každý dělal co ho baví, takhle to prostě dneska nefunguje.. 🙂

Veronika
25. května 2012

Studuji střední školu a vyzkoušela jsem si poměrně dost přivýdělků. Žádný z nich nebyl náplní mého koníčku, přesto jsem nikdy nelitovala. Pracovala jsem v call centru, kde jsem uplatnila svou výřečnost a naučila jsem se, že peníze nejsou zadarmo, protože to byla má první zkušenost s brigádou. Dále jsem si zkusila pracovat ve fast foodu, kde jsem měla možnost rozvíjet svůj cizí jazyk naplno díky cizincům z různých koutů světa. Také jsem pracovala jako administrativní pracovník a zároveň pokladník, kde jsem se naučila pracovat s hmotnou odpovědností, což je poměrně stres, když člověk uváží, že má v kapse pár stovek korun kapesného a může dlužit několik tisíc mrknutím oka.
Nemohu si na žádnou z prací stěžovat, každá má něco a každá mi pomohla vypracovat se výš k mému vysněnému povolání, takže s výše uvedený článkem rozhodně nesouhlasím.
Jsou koníčky, pomocí kterých může člověk vydělávat, ale jsou také koníčky, na které potřebujete vzdělání, které momentálně nemáte, prostředky, kterými momentálně nedisponujete, a podobně.
Tudíž si myslím, že každá práce má nějaké své zápory ale i klady a každá zkušenost je k něčemu dobrá, i kdyby jen k tomu, aby se člověk naučil, že peníze nejsou zadarmo.

Darla
29. června 2012

Autor si to přestavuje jak Hurvínek válku…

Mara
08. července 2012

S článkem souhlasím ve smyslu je super vydělávat si koníčkem nebo oborem v mém zájmu. Studuji a pracuji zároveň, podařilo se mi udělat si z koníčků práci která mě baví, cestuji a mám pravidelný měsíční příjem, práce je uměleckého zaměření.

Všem komentátorům níže, kteří si ztěžují na nedostatek brigád a práce – stačí být iniciativní a když neseženu brigádu tak si vyrobím vlastní, spousta nástrojů jako kickstarter, dreamkatcher, různé granty, Občanská sdružení… je cenější mít směšných 65,-Kč/hod. či získat zkušenosti a reference do budoucna a po absolvování gymnázia brát 350Kč na hodinu? 🙂

těším se na reakce

Kristýna
01. srpna 2012

Já studuji druhým rokem vysokou školu a letos jsem měla brigádu ve fabrice na šroubováky. A vůbec toho nelituju. Byla to pro mě motivace ke studiu. Když se totiž naivní student podívá, co to vlastně práce je a jak může dopadnout, řekne si: „No ty jo, to se fakt budu dobře učit, abych tak nedopadl.“ Takže na to koukám spíš z druhé stránky. A navíc ne všichni rodiče mají dostatek peněz na to, aby sponzorovaly své ratolesti vždy a všude.

Andy
09. listopadu 2013

Podle mě autor tohoto článku nesnáší své spolužáky, nebo konkrétní osobu, která si takto vydělává a má věrší plat než autor. Pouhá závist, řekla bych. Tímto článkem si pouze vybíjí svou zlost a zášť. A když už jsme u toho, když už nám tady dáváš takový úžasný rady, že ve fast foodu pracovat je na nic ( -.- BTW.. ) tak nám sem alespoň dej seznam jiných brigád. Tebe možná tahle práce baví, ale dobrej v ní nejsi. Kdyby tahle stránka patřila mě, vyhodila bych tě! Jsi na nic až to bolí!

sara
18. října 2015

Vis, mily gymnazisto co jsi toto napsal. TAJEMSTVI USPECHU NESPOCIVA V TOM, DELAT TO CO SE NAM LIBI, ALE NALEZT ZALIBENI V TOM, CO MAME DELAT.Tak nejak to hold v zivote bude chodit

Rimča, co rád dělá hranolky
16. listopadu 2016

dělám v MC Donaldu a neztěžuju si jak na plat tak na způsob vykonávání práce.
jestli je někdo líný nebo retardovaný nemůžu se divit že tuto práci rád nemá, práce není pro zábavu ale pro to aby se vydělávalo… Tak kurva nedělejte tak zkurvený články vy antiworkové zasraně rozmazlení kokoti co rádi do prdele hranolky..
Děkuju

milada
01. ledna 2017

Autor tohto článku zjavne ešte nezapol mozog keď na verejný portál zavesil toto. Kde a v akej dobe žiješ…?

What the f.ck
22. ledna 2018

LOL! Naivko! Spolužák s foťákem si vydělá kolik? A kolik stál foťák? Prachatí rodičové mu beztak zasponzorovali profi zrcadlovku, no nejsme všichni z bohaté rodiny, kde zametají rodiče děcku cestičku a kupují drahé věci. A taky není každý člověk umělecky nadaný, aby někdo o jeho výtvory stál.
To samé by se dalo říct i o tom grafikovi – taky je třeba na to mít dobrý počítač, drahé programy (např. Photoshop stojí okolo 20 000). Takže pokud by měl člověk investovat tyhle prachy sám, tak student nemá šanci. Navíc naučit se takové profi programy obsluhovat na pořádné úrovni je práce na roky tréninku nebo to chce genialitu v určitém směru. Většina lidí není schopná se to naučit.
Prostě drtivá většina lidí jsou průměrně nadaní a nejsou z bohatých rodin a jiné brigády než ty hrůzy typu Mc Donald´s nikdy neseženou. Což se může týkat i pozdějšího zaměstnání. Abys se svým povýšeným přístupem jednou nenarazil a neskončil jako gymplák právě v tom Mekáči, protože pokud neuděláš VŠ, tak tě bez praxe a konkrétní školy nikde jinde nevemou.
Kolik si vyděláš ty tímhle psaním o ničem z pozice člověka bez jakýchkoli životních zkušeností? 😀

eva
04. května 2018

dobry den mam zajem o tu brigádu je sli mate ješte volno tak my zavolejte na ten to tel 702 857 103 dekuji vam za pochopeni

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže