Pokud bych hned do titulku napsala, že je tento den americkým svátkem, asi by mnoho čtenářů nepokračovalo, minimálně by někteří poslali pár důrazných vzkazů na účet Ameriky, protože my máme přeci své české svátky. Věřte mi však, že tento americký svátek smysluplný opravdu je.
16. leden, kdy se Martin Luther King Day slaví, si zaslouží uznání nejen protože člověk, po kterém je svátek pojmenován, obětoval svému přesvědčení i svým názorům celý svůj život a vystavil se nebezpečí, ale předně proto, že dokázal přesvědčit i ty zdánlivě zarputilé a zaslepené Američany a zbytek světa o rovnoprávnosti ,,černých a bílých“. Jinak řečeno dodal alespoň Afroameričanům pocit, že jejich názor a osobnost není nic podřadného, jak jim bylo velmi silně dáváno najevo.
Martin Luther King
Řekněme si nyní něco o vůdci Afroamerického hnutí za lidská práva – Martinovi Lutherovi Kingovi. Tento muž se narodil 15. ledna ve 30. letech 20. století v Atlantě. Stal se prezidentem několika společností. V roce 1963 byl dokonce vězněn v birminghamském vězení, odtud napsal poměrně slavný dopis ,,Letter from Birmingham Jail“ (také známý jako The Negro Is Your Brother).
Úryvek z dopisu
But more basically, I am in Birmingham because injustice is here. Just as Apostle Paul left his village of Tarsus and carried the gospel of Jesus Christ to the far corners of the Greco Roman world, so am I compelled to carry the gospel of freedom beyond my own home town. Like Paul, I must constantly respond to the Macedonian call for aid. […]
V dopise píše o místní nespravedlnosti, prosí o pomoc a volá po svobodě. Dopis byl adresován knězi v Alabamě.
Propuštění z věznice
Nicméně stejného roku byl King propuštěn a zúčastnil se Washingtonského pochodu. Zde pronesl známý projev ,,I have a dream“, který vyslechnul nespočet lidí. V roce 1964 dostal Martin L. King Nobelovu cenu míru za svou snahu ukončit rasovou diskriminaci, bylo mu teprve 35 let. Postupně se mu začalo dostávat uznání a tento Afroameričan se stal významnou osobností v popředí politické scény v USA. Poukazoval na nerovnosti ve vzdělání, příležitostí volit a mnoho dalších pro nás již samozřejmých věcí. Zajisté nebyl považován jen za jakéhosi posla svobody, ale stal se velkým terčem kritiky a velká spousta z jeho osobních přesvědčení byla považovaná a odsuzovaná jako společnosti nevyhovující. Byl také skvělým terčem pro novináře. Nejeden tehdejší plátek psal o Lutherově zpronevěře peněz, jeho hrátkách se ženami a dokonce se mu někdy říkalo The Beast as Saint (Surovec považovaný za svatého).
Atentát na Martina Luthera Kinga
4. dubna 1968 byl však Luther zastřelen v motelu Lorraine, když stál na balkónu u svého pokoje. Pachatelem byl údajně James Earl Ray. Po dvouměsíčním pátrání jej dopadla policie v Londýně. Píši, že byl údajným pachatelem, protože se dodnes přesné okolnosti Lutherovi smrti nezjistili a kolem ,,dobrovolného“ přiznání Raye vznikli okamžité spekulace. Jedna věc je však jistá – J. E. Ray byl odsouzen na 99 let vězení. Ať už byl Martin Luther King jakýkoli, udělal velký krok k rasové rovnoprávnosti, a z tohoto důvodu byl po něm pojmenován jeden den v roce, který se každoročně slaví 3. pondělí v lednu k výročí jeho narození.