Cibetky jsou malé šelmy, které vyhledávají sběrači kvůli jejich trusu. Cibetky totiž pojídají nejlepší kávová zrnka z kávových plantáží a díky chemickému procesu v jejich těle pak po jejich vyloučení získávají kávová zrna naprosto jedinečnou chuť. Sběrači trus sbírají, získají z něj zrnka, která umyjí a následně upraží, a tak vzniká cibetková káva.
Cibetky jsou malé šelmy patřící do čeledi cibetkovitých, často nesprávně zařazovány mezi šelmy kočkovité. Cibetky jsou charakteristické svým štíhlým, dlouhým tělem, protáhlou hlavou, špičatou tlamou a dlouhým, poměrně huňatým ocasem. Setkáte se s nimi od Asie, přes Afriku až po jižní Evropu, nejvíce jich však žije v Malajsii a Indonésii, konkrétně na ostrovech Jáva, Sumatra a Bali. Proslulé se pak staly především díky pojídání plodů kávovníků a následné výrobě cibetkové kávy z jejich trusu.
Původně byly cibetky považovány na kávových plantážích za škůdce a došlo téměř k jejich vyhubení, a to i kvůli farmaceutickým účelům. Bylo totiž zjištěno, že maso cibetky, které je plné kofeinu, účinně působí při astmatu a bronchitidě.
Konzumace kávových zrn
Cibetky se živí hmyzem, ale jsou také milovnicemi kávových zrn. A nejsou zrovna nenáročné. Jako svou potravu si totiž vybírají ta nejkvalitnější a nejzralejší kávová zrna z celé plantáže. Zajímavostí jistě je, že si cibetky pochutnávají na kávových zrnech jen ve volné přírodě, v zajetí je požírat nechtějí.
Kávová zrna projdou trávicím traktem cibetky bez jakéhokoliv poškození, jen dojde k jejich obohacení o enzymy, které štěpí bílkoviny na peptidy a aminokyseliny, díky čemuž ztratí kávová zrna hořkost a následně jsou vyloučena v původním tvaru z těla cibetky v podobě trusu.
Výroba cibetkové kávy
A právě trus cibetek je vyhledávaným pokladem sběračů. Ti nemají zrovna jednoduchou práci, jelikož cibetky žijí především v horách a navíc v hustých křovinách. Zdatní sběrači cibetčího trusu si však dokážou své úlovky i vystopovat. Trus se navíc musí sbírat čerstvý, protože stárnutím dochází ke znehodnocení kávových zrn. Nasbíraný trus pak sběrači proplachují v horských říčkách a získaná zrnka kávy následně klasicky praží. Kvůli složitému a velmi neobvyklému procesu se na celém světě vyrobí jen zhruba půl tuny až maximálně tuna cibetkové kávy – i proto je její cena tak vysoká.
Chuť cibetkové kávy
Cibetková káva se pyšní několika nej. Je nejdražší, nejvzácnější, nejexotičtější, nejjemnější a také prý nejlahodnější. Cibetková káva má velmi silné aroma a plnou, čokoládovo-karamelovou chuť. Pokud chcete cibetkovou kávu ochutnat i u nás, připravte se na to, že si za ni opravdu připlatíte. Kilogram cibetkové kávy totiž nekoupíte za částku nižší než deset tisíc korun.
Cibetková náhražka
Jelikož lidé jsou tvorové vynalézaví, rozhodli se zkusit vyrábět exklusivní cibetkovou kávu bez účasti cibetek. Například ve Vietnamu používají při výrobě kávy trávicí enzymy, které imitují proces fermentace v těle cibetek a vzniká tak káva pod názvem Trung Nguyên Legendee.