Na Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci vznikla další učebnice pro zájemce o studium čínského jazyka. Od ostatních publikací tohoto typu se však Moderní čínština pro nesinology v jedné věci liší. Není jednostranně zaměřena kupříkladu na konverzaci. Tato učebnice, která je v České republice svého druhu jedinečnou publikací, vyniká svojí komplexností a obsáhlostí.
V deseti lekcích si studenti postupně osvojí vše, co je v čínském jazyce potřeba znát. Seznámí se tedy s fonetickou stránkou čínštiny, která je pro studium tohoto jazyka základem, gramatikou, znaky i samotnou konverzací. Každá lekce tedy obsahuje dvě krátké konverzace a slovíčka, která se k nim vztahují, fonetická cvičení (včetně vysvětlení, jak se co v čínské oficiální transkripci pinyin čte), vysvětlení gramatických jevů, tabulky na procvičení psaní znaků a závěrečné cvičení na zopakování si celé lekce.
„S učebnicí jsou spokojeni pedagogové i studenti. Ti oceňují především rozepsané znaky. Z pohledu vyučujícího učebnice přesně odpovídá všem požadavkům na dobrý studijní materiál: už nepotřebujeme hledat podklady v dalších materiálech zaměřených na fonetiku, znaky či konverzační cvičení,“ zhodnotila publikaci jedna z jejích autorek Mgr. Táňa Dluhošová.
Po absolvování poslední lekce by měl mít student více než dobré základy čínštiny. Měl by mít kvalitní zásobu slovíček, měl by ovládat 250 čínských znaků, čínskou gramatiku, fonetickou stránku jazyka a především by měl být schopen čínské konverzace na základní úrovni.
Na publikaci pracovali Táňa Dluhošová, Michaela Jebavá, Ondřej Kučera, Eva Kučerová, Martin Lavička a David Uher. O jazykovou korekturu se postarali Liu Wenwen a Chen Yu-Jung. Kolektiv autorů, který učebnici inicioval, vytvářel Moderní čínštinu pro nesinology v letech 2009 až 2011 v rámci projektu OPVK Inovace oboru religionistika na Masarykově univerzitě v Brně se zaměřením na kulturu Číny a Japonska. Celková příprava učebnice, včetně grafických úprav, nahrávek a tisku, zabrala osmnáct měsíců.
Pro všechny zájemce je učebnice zdarma ke stažení v pdf formátu na stránkách Filozofické fakulty Univerzity Palackého.