Možná jste právě dokončili střední nebo vysokou školu a nejste si jisti, zda máte ještě nárok využívat výhod statutu studenta. V letošním roce došlo v tomto směru k řadě změň. Jejich souhrn vám přinášíme v dnešním článku.
Být studentem denního studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy s sebou nese několik důležitých výhod:
- zdravotní pojištění za vás platí stát do 26 let věku
- do stejného období máte vy i vaše rodina nárok na daňové úlevy a sociální dávky (např. přídavky na dítě), pokud splníte příslušné podmínky k jejich získání
- týkají se vás studentské slevy na dopravu, kulturu a podobně, můžete se stát držitelem karty ISIC
V pojistném na sociálním zabezpečení je zahrnuto nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Od 18. narozenin se student už neúčastní na důchodovém pojištění, tzn., že pojištění od tohoto věku už nehradí stát a doba studia se nepočítá do nároku na důchod. Student, který nevykonává výdělečnou činnost, nemusí platit pojistné.
Účast na pojištění
Student se může zapojit do dobrovolného důchodového pojištění. Minimální pojistná částka je v letošním roce stanovena na 1812 Kč. Podle zákona 426/2012 Sb. je od 1. 1. 2013 sazba u osoby, která se dobrovolně účastní na důchodovém pojištění 30 % z vyměřovacího základu. Nutné je však přihlásit se na příslušné České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Student si zajistí účast na pojištění, pokud se rozhodne:
- nastoupit do zaměstnání – pojistné za něj pak odvádí zaměstnavatel, a to i v případě dohody o provedení práce, pokud si dotyčný vydělá více než 1000 Kč měsíčně.
- začít samostatnou výdělečnou činnost – studenty do 26. roku věku zákon považuje za OSVČ s tzv. vedlejší činností. Důchodové pojištění se platí jen tehdy, když daňový základ z podnikání dosáhne určité výše nebo když se sami přihlásíte k účasti na něm. Nemocenské pojištění je přitom dobrovolné a povinnost jej platit (účast) vzniká, když se k němu OSVČ přihlásí.
Pobyt v zahraničí
Často se stává, že student odjede do zahraničí kvůli výdělečné činností. V tomto případě nemusí ČSSZ nic oznamovat ani hradit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Musí se pouze informovat, jaké jsou v konkrétní destinaci podmínky zaměstnávání, registrace a platby pojistného. Před odjezdem se můžete přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění a doba, kterou v zahraničí strávíte, se pak započítá do vašeho nároku na důchod.
Nemocenské pojištění
Studenti se neúčastní na nemocenském pojištění, tzn., že nemají nárok na sociální dávky jako jsou peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné nebo vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Zdravotní pojištění
Po ukončení střední školy až po nástup na školu vysokou je v systému zdravotního pojištění student považován za nezaopatřené dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání. Za ty, jež absolvovali střední nebo vyšší odbornou školu, hradí pojištění stát do 31. 8. Pojištění u studentů vyšších odborných škol s 3,5 lety studia a lednovým absolutoriem se pojištění hradí do ledna. U vysokých škol pak ještě měsíc po státní závěrečné zkoušce.
Čeká-li studenta opravný termín (maturita, abolutorium) je stále považován za nezaopatřené dítě do konce prázdnin (31. 8.). Pakliže student např. ze zdravotních důvodů nenastoupil k řádnému termínu zkoušky, zůstává mu status studenta do dne, kdy zkoušku vykoná. Výjimkou je situace,, kdy jste po celý měsíc vedeni na úřadu práce nebo vykonáváte výdělečnou činnost. Pak vám status studenta již nenáleží. To jedině v případě, kdy se ve stejném roce stanete studentem vysoké školy.
Od loňského roku se odvádí rovněž pojistné u dohody o provedení práce, pokud je příjem dotyčného vyšší než 1000 Kč měsíčně. V případě, že dojde k dosažení věku 26 let nebo překročení některé uvedené lhůty, je nutné nahlásit se pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů. Potom vzniká povinnost platit pojistné v minimální výši 1080 Kč měsíčně.
Pokud je student nebo absolvent již zaměstnancem, stává se plátcem pojistného.
Jako zaměstnanec je student či absolvent plátcem pojistného. Výjimky se týkají pouze:
- příjmů z práce z praktického výcviku
- zaměstnance na nepravidelnou výpomoc nebo na dohodě o pracovní činnosti (DPČ), pokud nedosahuje započitatelného příjmu.
- dohody o provedení práce s příjmem do 1000 Kč/měsíc.