• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Comenia Script – písmo budoucnosti

18. května 2010 Adam Bělunek Vzdělání a kariéra

Vzpomínáte si na to, jak jste se učili psát? Do zblbnutí obtahovat jeden a ten samý tvar? Je možné, že už vaše děti se budou učit psát úplně jinak, než tomu bylo doposud.

V roce 2009 Radana Lencová spolu s Tomášem Brousilem a Františkem Štormem vytvořili nové písmo, které nese název Comenia Script. Písmo bylo představeno v rámci projektu s názvem „Comenia – České školní písmo“, díky kterému by se písmo mělo rozšířit do škol. Tvůrci písma údajně provedli rozsáhlé výzkumy, a podle jejich výsledků vytvořili nové a přívětivé písmo. Zkouška Comenia Script na školách je oficiálně povolena od školního roku 2010/2011.

Oproti dodnes používanému písmu se Comenia Script liší v mnoha aspektech. Comenia Script není písmo vázané, tzn. že většina znaků na sebe nebudou navazovat. Dále není předepsán žádný sklon. Comenia Script vyniká především v jednoduchosti a individualitě. Můžete psát zdobivě, nebo jen jednoduše. Můžete používat spojení dvou až tří písmen, nebo písmena vůbec spojovat nebudete. Navíc je písmo použitelné i pro leváky i handicapované. Radana Lencová tvrdí, že nechce vytvořit nějakou normu, podle které by měli všichni psát. Vytvořena je i elektronická verze písma. Comenia Script částečně vychází z dříve používaných písem jako humanistická kurziva nebo karolinské písmo.

Tvůrci písma již byli řádně oceněni. V roce 2009 získali 1. cenu za Nejkrásnější českou knihu roku 2008. 1. místo a cenu poroty získali také v mezinárodní soutěži grafického designu ED Awards 2009.

Spolu se vznikem nového písma, propukla vášnivá diskuze o funkčnosti a pohodlnosti Comenia Script. Mnoho lidí pochybuje o lepší rychlosti psaní, vytýká nevyváženost písma, nebo se jim nelíbí nijaký sklon. Jak je známo, každý nový a inovativní projekt provází spousta vyznavačů i odpůrců, takže ani u Comenia Script tomu není a nebude jinak.

Odkaz na stránky projektu zde.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Ranní vstávání - noční můra každého studenta

Komentáře
pavel pravda
18. června 2010

Já jsem ještě stará škola, já jsem docela proti. Aby jsme nějak něco neztráceli tou jednoduchostí

liz
08. dubna 2011

hmm tak to se mi moc nelíbí. nějak moc se to podobá tomu, jak píši v americe. A tím to začíná 🙁 a vůbec bych se nedivila tomu,že za pár desítek let budou nové generace mluvit anglicky a čeština jako už mnohokrát zanikne 🙁

Jiří Klápště
22. února 2012

Dobrý den

rozhodně nesouhlasím s tímto pokusem o nové písmo. To klasické jsem se bez problému ( i moji spolužáci) naučil a píši s ním celý život. A to i poznámky při přednáškách na vysoké škole. To jaké má člověk písmo je odrazem jeho osobnosti a také pečlivosti. Pokud je někdo „flink“ tak nebude srozumitelně psát ani tím novým písmem. Připadá mi to, jako krok k negramotnosti „všechno musí být jednoduché….možná jednou děti nebudou psát vůbec….“ Nikdy bych nechtěl, aby můj syn psal tímto novým písmem. Myslím, že člověku neuškodí trochu píle. Tiskací písmo bylo dříve znakem méně gramotných lidí,absolventů zvláštních škol atd. V USA tomu tak asi je. K tomu směřujeme? Myslím, že „zkušená pedagožka“ Radana by měla upnout své snahy nějakým jiným směrem. Děkuji. Jiří Klápště

Oh yes
23. února 2012

Neco tak hnusneho jako tento navrh pisma jsem jiz dlouho nevidel. Pokud by me dite bylo nuceno se toto pismo ucit, tak ji to zakazu a bude se doma ucit normalni psaci pismo a psani ve skole ignorovat.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže