Zatímco mnoho autorů po válce propadlo vítězné euforii, skeptik George Orwell ve svém románu 1984 předpověděl děsivou a mrazivou budoucnost v totalitních státech. Zemi, kterou Orwell pojmenoval Oceánie, ovládá diktatura jedné Strany v čele s Velkým bratrem, který kontroluje všechny obyvatele, zda nepáchají ideozločiny.
O autorovi
George Orwell je pseudonym anglického spisovatele, novináře a esejisty Erica Arthura Blaira. Narodil se v roce 1903 v Indii, kde v té době pracoval, ale záhy se s matkou odstěhoval zpět do Británie.
Absolvoval na prestižní Eton College, ale univerzitní studia jeho rodiče neměli, proto odjel do Britské Indie, kde pracoval pro Indickou imperiální policii. Tehdy se začaly vyvíjet jeho levicové názory a nenávist k imperalismu.
Po návratu do Británie v roce 1927 pracoval jako novinář. Sledoval politický vývoj v Evropě a zastával socialistické a antifašistické názory. Kritizoval totalitní tendence. Byl dobrovolníkem ve španělské občanské válce. 2. světové války se přímo nezúčastnil kvůli tuberkolóze, nicméně psal komentáře pro řadu novin a časopisů a pracoval pro BBC.
Zemřel v roce 1950 na tuberkolózu.
Charakteristika díla
Svůj román 1984 začal Orwell psát roce 1948, dokončil ho v následujícím roce.
Román je antiutopistický, zobrazuje svět řízený totalitní vládou. Společnost ovládá Strana a kdo jde názory či činy proti ní, je tvrdě potrestán. V čele stojí Velký bratr a vyznávaná ideologie se jmenuje Angsoc (anglický socialismus). Orwell reaguje na totalitní režimy své doby, zejména na stalinismus.
Děj se odehrává v budoucnosti v roce 1984 ve fiktivní zemi Oceánie. Orwell přesně odhadl následující vývoj v některých evropských zemích v dalších čtyřiceti letech.
Hlavním tématem je manipulace jako prostředek udržení dikatury. Ta zcela ovládá lidi a jejich myšlení. Lidé přestávají sami přemýšlet a žijí strojově podle vzorců určených Stranou.
Kniha se řadí k nejvýznamnějším románům 20. století.
Ústřední postavy knihy
Winston Smith – Mladý úředník Ministerstva pravdy z Londýna v Oceánii. Pracuje pro Stranu, ale začíná pátrat po tom, co bylo před ní. Vzdor ale nemá šanci na úspěch. Nakonec je i on zmanipulován a začne uctívat dikaturu.
Jazykové prostředky a stylistika
Vyprávění probíhá v er-formě. Je přerušováno fiktivními dokumenty a reáliemi.
Autor se zamýšlí nad spojením jazyka a myšlení. Cílem Strany je omezit slovní zásobu obyvatel a tak kontrolovat jejich myšlení. Lidé tak nejsou schopni vyjádřit všechny své myšlenky.
Dějová linie
Svět v roce 1984 je rozdělen na tři mocnosti – Oceánii, Eurasii a Eastasii. Tyto totalitní mocnosti mezi sebou neustále válčí. Válka má v podstatě za úkol udržet v zemích nuznou životní úroveň a usnadnit tak cestu totalitní vládě. V Oceánii vládne tvrdá diktatura, totalitní režim Strany Velkého bratra a Angsocu. Velký bratr je absolutním vládcem, jak však postupně vyjde najevo, nemá pevnou identitu, je jakýmsi symbolickým ztělesněním Strany jako nedotknutelné síly.
Umělým jazykem (newspeakem) ovládá Strana myšlení lidí. Dalším nástrojem manipulace je tzv. doublethinking, dvojí myšlení, které člověka nutí ze dvou protichůdných tvrzení věřit oběma, místo aby vybral jedno pravdivé. Strana hlásá tří taková hesla: Mír je válka, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla.
Většinu obyvatelstva (85 %) tvoří tzv. proléti. Jsou to lidé bez politické moci, kteří žijí jako zvířata. V životě se jen starají o to, aby měli peníze na sex, alkohol a hazard. Žijí v nuzných podmínkách. Strana je nechává žít docela volně, pokud ovšem neobjeví někoho, kdo by podrýval její vládu. Všudypřítomné je udavačství. Strana dokonce učí děti, aby donášeli na své rodiče.
Strana kontroluje obyvatele Oceánie 24 hodin denně. Má vrtulníky, kamery, mikrofony a všechny prohřešky proti vládnoucí ideologie trestá ideopolicie. Ideozločin – špatné smýšlení o ideologii – je totiž ten nejtěžší zločin. Trestá se smrtí.
V Londýně žije i hlavní hrdina Winston Smith, mladý úředník Ministerstva pravdy. To manipuluje minulost a stará se, aby nejrůznější dokumenty byly stále v platnosti. Winston má za úkol přepisovat stará vydání novin, například podle toho, jak se vyvíjí válka s dalšími mocnosti.
Winston stále častěji myslí na minulost, než zemi ovládla Strana. Nevěří, že vše vypadalo tak, jak je Stranou líčeno. Vzpomíná na svou matku a sestru, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si vést deník, ale ví, že musí být opatrný, že je stejně jako ostatní sledován.
Winston potká dívku Julii, do které se zamiluje. Láska a sexuální touha jsou ovšem v Oceánii zakázány, a proto se mladá dvojice musí pečlivě skrývat. Je to velmi nebezpečné, ale oni se přesto rozhodnou to risknout. Dvojici se dostane do rukou kniha odpůrce režimu Emanuela Goldsteina Teorie a praxe oligarchického kolektivismu, ve které se dočtou, jak celý systém funguje. Nedozví se ale, proč tak funguje. (Což se nedozví ani čtenář v průběhu celé knihy.)
Winston a Julie jsou nakonec skutečně zatčeni a odvedeni na Ministerstvo lásky. Winston při mučení prozradí vše, co ví. Je vyřízený a přeje si zemřít, Strana s ním má ovšem jiné plány. Promyšlenou surovostí skombinovanou s vlídnými řečmi z něj chce udělat vzorného obdivovatele Velkého bratra, což se jí podaří. Winston zapomene i na lásku k Julii a je propuštěn na svobodu. Dál pracuje na Ministerstvu pravdy, dokonce se zvýšeným platem. Uvědomuje si, že Velkého bratra miluje. Podobně dopadla i Julie.
Čtenář se dozvídá, že ona kniha byla nejspíše podvrh a na jejím vytvoření se podílelo více osob, a to zaměstnanců Ministerstva. Šlo o další způsob manipulace.
Další díla autora- Romány