Nerudova povídková kniha Arabesky vyšla poprvé v roce 1864. Druhé vydání bylo rozšířeno o drobné fejetony, které roku 1871 vyšly samostatně pod názvem Různí lidé. Kniha zahrnuje povídky, črty, fejetony a fiktivní paměti. Arabesky byly filmově zpracovány Pavlem Hášou v roce 1987.
Autor zde vyjadřuje svůj kritický postoj vůči společnosti, která se vždy jisté typy lidí pokoušela od sebe izolovat Autor se zabývá postiženým sociálním prostředím, ve kterém tito lidé vyrůstali a poukazuje na jejich silnou individualitu, kterou často přehlížíme.
O autorovi
Jan Neruda pocházel z pražské Malé strany. Studoval práva a filozofii. Studia však nedokončil a věnoval se novinářské činnosti. Začínal v Národních listech, později působil v časopisech Obrazy domova, Čas a Květy. Společně s básníkem Vítězslavem Hálkem vydával časopis Lumír.
Podnikl řadu zajímavých cest do zemí jako je Německo, Francie, Řecko, Maďarsko nebo Egypt, které ho velmi inspirovaly ve vlastní tvorbě – fejetony Obrazy z ciziny.
Neruda se nikdy neoženil, jeho životem však prošlo několik žen, mezi nimi i Karolína Světlá. Jeho největší láskou však byla Anna Holinová. Zemřel v roce 1891 na rakovinu tlustého střeva.
Charakteristika díla
Nerudovy Arabesky jsou kritikou společnosti, která se pokouší od sebe izolovat právě takové jednotlivce, kteří se od většiny odlišují například svou chudobou či zdravotní a mentální indispozicí. Postižené sociální prostředí důkladně vykresluje a poukazuje na silnou individualitu těchto vyhnanců z lidské společnosti.
Ústřední postavy knihy
Kniha zahrnuje zkratkovité prózy. Drobnokresby jednotlivých postav převažují nad dějem. Autor si název knihy propůjčil z literární teorie - arabeska je literárním žánrem, který se od povídky jemně odlišuje právě jednoduchou stavbu a nekomplikovaným dějem, ironizujícím pohledem a výraznou pointou.
Jazykové prostředky a stylistika
Jmenujme alespoň pár postav z jednotlivých povídek, například hodný ale i naivní chlapec jménem František Horáček (Byl darebákem), bláznivý Jóna, který uměl hrát překrásně na housle (Blbý Jóna) nebo osamělý pan Stránský, který se jednoho dne seznámil s tulákem – bývalým boháčem (Štědrovečerní příhoda).
Dějová linie
Byl darebákem
Povídka o chlapci, který byl pro své dobré srdce a špatné poměry vyloučen ze společnosti. Vystudoval práva, ale peněz moc nevydělal. Přišel tak o svou snoubenku. Zemřel velmi mlád, ale lidem byl jeho tragický osud lhostejný.
Blbý Jóna
Mladý Jóna byl pošetilý blázen. Jediný, kdo jej miloval, byla jeho sestra, kvůli níž Jóna paradoxně spáchal sebevraždu, protože si myslel, že jej nemá ráda.
Štědrovečerní příhoda
Pan Stránský byl velmi osamělý, proto mu nezbývalo nic jiného, než trávit vánoční svátky v hostinci. Tam se seznámil s žebrákem, který býval boháčem, ale o celé své jmění přišel díky vlastní hlouposti.
Další díla autora- Básnické sbírky
- Cestopisy
- Novely
- Povídky
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů