Roku 1822 vydaná kniha Balady a romance je básnickou sbírkou polského spisovatele a především básníka Adama Mickiewicze, který svou inspiraci pro toto dílo sbíral z lidových písní a vyprávění obyčejných běloruských a litevských vesničanů. Tato sbírka představuje přechod od klasicismu k polskému realismu.
O autorovi
Adam Mickiewicz je polský spisovatel, který se narodil 24. prosince 1798 na území dnešního Běloruska a zemřel 26. listopadu 1855. Na univerzitě ve Vilniusu vystudoval filologii, polskou literaturu a historii, načež roku 1819 začal tyto předměty vyučovat.
Jeho dílo je poznamenáno nešťastnou láskou k Maryly Wereszczakové, stejně jako známostí s Alexandrem Sergejevičem Puškinem a děkabristy, se kterými se seznámil ve vyhnanství v Rusku. Jedním z jeho důležitých životních stanovisek byla podpora demokracie, přičemž se aktivně zasazoval o polskou nezávislost. Značnou část svého života strávil v Paříži, kde přednášel o slovanských kulturách. Mezi jeho další významná díla patří Konrad Wallenrod a Pan Tadeáš.
Charakteristika díla
Mickiewiczovy Balady a romance stále nesou stopy pozdního klasicismu a osvícenství, ale zároveň je z nich cítit nádech přicházejícího romantizmu, což dosvědčuje nejen programová báseň Romantika. Inspirace lidovými písněmi a pověstmi otevírá prostor pro mystičnost a fantazie, jež jsou vyjádřeny básnickými obrazy.
Ústřední postavy knihy
Tato básnická sbírka neobsahuje žádné ústřední postavy, které by mohly být blíže charakterizovány.
Jazykové prostředky a stylistika
Z Mickiewiczových básní ze sbírky Balady a romance vyzařuje spíše ponurejší atmosféra, která je doprovázena přírodními obrazy, rétorickými otázkami a současně detailními a bohatými popisy.
Dějová linie
Básnická sbírka Balady a romance se skládá z jedenácti básní, které se liší svými tématy. Tyto básně nesou následující názvy: Prvosenka, Lilie, Jinoch a panna, Romantika, Dudák, Svitez, Svitezanka, Rybka, Otcův návrat, Kurhan Maryly a Paní Tvardovská. Asi nejvýznamnějším dílem této sbírky je Romantika, která je ve své podstatě Mickiewiczovým básnickým manifestem. Ve sbírce se objevují především mystické a fantastické motivy polské, litevské, běloruské a ukrajinské lidové slovesnosti, které odkazují na národní pověsti, písně a pohádky.
Další díla autora- Básnické sbírky
- Eposy
- Poema