Bílý den je jeden z mnoha dobrodružných příběhů Jacka Londona. Je ale zajímavý tím, že ukazuje kontrast mezi životem v severské divočině a mezi životem ve městě. Možná právě tato skutečnost dělá z Bílého dne jedno z Londonových nejčtenějších děl.
O autorovi
Jack London se narodil 12. ledna 1876 v San Franciscu a už od útlého mládí měl velmi dobrodružný život. V průběhu let se živil jako námořník, zlatokop, lovec ústřic, člen námořní hlídky a později také jako nejlépe placený spisovatel své doby.
Od mládí ho ale provázely také problémy s alkoholem, které později zavinily i jeho smrt. K té došlo nešťastnou náhodou při předávkování morfiem, které užíval jako úlevu od bolesti jater a ledvin. Stalo se tak 22. listopadu 1916.
Charakteristika díla
Kniha se skládá ze dvou částí. První se jmenuje Divočina a odehrává se na zamrzlém severu. Druhá část dostala název Džungle a to přesto (nebo právě proto), že se odehrává v civilizovaném San Franciscu. Ve druhé části knihy autor kritizuje tehdejší „vyšší společnost“, která hledí více na peníze, než na přísahy a poctivost.
Ústřední postavy knihy
Bílý den (vlastním jménem Elam Harnish) – „král severu.“ Drsný muž, kterému ale nechybí smysl pro čest a spravedlnost.
Kamo – indiánský pomocník Bílého dne se slabou vůlí.
John Dowsett – prezident svazu sanfranciských bank. Postarší gantelman, který Bílého dne podvedl.
Jazykové prostředky a stylistika
Dílo je psáno spisovným jazykem. Vyprávěno je v „er formě“ a obsahuje množství přímé řeči.
Dějová linie
Divočina
Bílý den přijíždí do znuděného zlatokopeckého městečka Circle City, které probudí rvačkou, hrou pokeru, při které prohraje veškeré své jmění a také následnou sázkou. Bílý den totiž slíbí, že dokáže za šedesát dní dojet do tisíc mil vzdáleného města a opět zpět do Circle City.
Hned další ráno vyrazil se svým indiánským pomocníkem Kamem na dlouhou cestu, na které vezl do města pytel s poštou. Ve městě měl dostat naopak poštu pro obyvatele Circle City, čímž by se prokázalo splnění sázky, do které vsadil nejeden obyvatel Circle City všechny své úspory.
Už po pár dnech začali oběma dobrodruhům omrzat končetiny, což nesl hůře indián, který na sobě ale nedal nic znát a pořád pokračoval v chůzi. Při přecházení zamrzlé řeky se jim utopili všichni psi a od té chvíle museli táhnout saně s poštou sami. Kamo nedokázal pochopit, proč se Bílý den zbavil většiny zásob s jídlem a nechal si pouze poštu a několikrát se snažil balíků zbavit. Pokusil se dokonce i o útěk, ale Bílý den ho vždy chytil a poslední dny cesty ho dokonce táhl a nesl, protože Kamo sám by cestu fyzicky ani psychicky nezvládl.
Do zlatokopeckého městečka dorazili oba jen pár minut před uplynutím 60-denní lhůty. Bílý den vydělal na sázce nemalé peníze.
Džungle
Na severu si Bílého dne po této události všichni vážili, ale jemu to nestačilo. On chtěl uspět i v civilizovaném světě a proto prodal své pozemky a s penězi se vydal do San Francisca. Tam provedl divoké manévry na místní burze. Ty mu přinesli nečekaný úspěch a stal se hvězdou, obletovanou všemi novinami.
Brzy po této události se se Bílým dnem spojil John Dowsett, prezident svazu sanfranciských bank. Ten ho zasvětil do tajného plánu, který by Bílému dnu, Johnu Dowsettovi a jeho dvěma společníkům, vydělal nemalé peníze. Plán sázel na popularitu Bílého dne a na jeho úspěchy na burze a šlo v něm o zachránění krachující firmy pana Dowsetta.
Bílý den měl nakupovat co nejvíce akcií této firmy. Díky jeho pověsti by se k němu brzy přidali i další finančníci a cena akcií by se prudce zvýšila. Firma by poté začala krachovat a akcionáři se budou akcií zbavovat, takže firma by je za malou cenu vykoupila zpět. Za to slíbil John Dowsett Bílému dni nemalý obnos, takže ten na to bez většího váhání kývnul.
Vše šlo podle plánu až do chvíle, kdy firma zkrachovala a Bílému dni došlo, že byl podveden. Neměl s Johnem Dowsettem žádnou smlouvu a dokonce přišel i o veškeré své jmění. Vzal tedy zbraň a šel do sídla firmy, kde si zrovna Dowsett se společníky dělili výdělky. Bílý den vynutil pod pohrůžkou smrti vrácení celého svého vkladu až do posledního centu a poté odešel.
Média nedokázala pochopit, jak je možné, že Bílý den má opět plný kapitál, když měl být na mizině. Samotného Bílého dne to už ale nezajímalo. I se všemi penězi se vrátil na sever. Ke svým přátelům a přírodě.