Černé jaro je druhá novela amerického surrealistického spisovatele Henryho Millera. Ten knihu vydal v roce 1936 u francouzského vydavatelství Obelisk Press. Ihned po jejím vydáním byla kniha v anglicky mluvících zemích zakázána pro přemíru oplzlostí.
O autorovi
Henry Miller se narodil 26. prosince 1891 v New Yorku, kde chtěl později vystudovat City College of New York. Studií ale brzy nechal a poté vystřídal hned několik zaměstnání. Psát začal v roce 1920. Už jeho první díla se vyznačovala jeho nenávistí k jakýmkoliv omezením. Najdeme v nich tedy vulgarity a urážky, díky kterým byly jeho knihy často zakazovány.
Po druhé světové válce se, díky vyhraným soudním procesům, vrátily jeho knihy opět do prodeje. Nejúspěšnější je dvojice knih Obratník raka (1934) a Obratník kozoroha (1939). Svým dílem a svými myšlenkami ovlivnil Miller nastupující beat generation a tím také hnutí hippies. Henry Miller zemřel 7. června 1980 v Los Angels.
Charakteristika díla
Stejně jako jiné autorovy knihy i tato postrádá dějovou linku. Jedná se o mix novely, autobiografie, sociální kritiky, filosofické reflexe, mysticismu a hlavně surrealistických volných asociacích, díky kterým autor neustále mění předmět vyprávění.
Kniha se skládá z deseti částí, které jsou na sobě nezávislé.
Autor ji vydal v době po vydání Obratníku raka a před vydáním Obratníku Kozoroha. Kniha vyšla ve Francii, protože v Americe byla zakázána.
Největší část knihy se odehrává v Paříži.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psaná v ich-formě. Vypravěčem je sám autor. Jazyk knihy je nespisovný. Často se zde objevují vulgarismy. Kniha nemá žádnou dějovou linii. Autor přeskakuje z tématu na téma a to prostřednictvím volných asociací.
Další díla autora