Povídka Černý Petříček se řadí mezi první prozaická díla Karolíny Světlé. Námětem jí bylo městské prostředí, ve kterém právě i Karolína vyrůstala. Objevuje se sociální tématika, kritika církve. Ukazuje také vzpouru právě dospělých dětí proti jejich rodičům či proti autoritám. Rodiče jim plánují život, bez toho aniž by se zeptali, co chtějí oni, co si myslí. Povídka byla napsána roku 1871. Patří do takzvaného cyklu pražských próz.
O autorovi
Karolína Světlá se narodila 24. února 1830 v Praze do zámožné rodiny. Její vlastní jméno je Johana Rottová, provdaná jako Mužáková. Byla vzdělaná, kromě němčiny a češtiny uměla také francouzsky. Roku 1852 se vdala za svého učitele hry na klavír Petra Mužáka a ten jí uvedl do společnosti, kde se Karolína seznamuje s Boženou Němcovou. Porodila dceru Boženku, ta však umírá.
Právě ve chvíli, kdy překonávala smrt své milované dcerky, začíná tvořit. Byla členkou několika emancipačních spolků, na tu dobu byla velmi vzdělaná a zabývala se postavením žen ve společnosti, které v té době nebylo ideální. Její život a také její dílo ovlivňuje přátelství s Janem Nerudou (s ním udržovala platonický vztah) a přátelství s Boženou Němcovou.
Manželovo rodiště Světlá pod Ještědem jí inspirovala k pseudonymu a svá díla zasazovala do Podještědí. Měla velký rozhled ohledně filosofie, historie, psychologie nebo přírodovědy, proto působila na své okolí jako geniální žena. Od roku 1878 trpěla oční chorobou a tak svá díla musela diktovat. Její společnicí a sekretářkou byla její sestřenice. Je považována za zakladatelku vesnického románu. Zemřela po dlouhé nemoci 7. září 1899 v Praze.
Charakteristika díla
Děj je zasazený do Prahy, na pražský Koňský trh a jeho okolí.
Kniha je aktuální v každé době, zabývá se tématy, které jsou nadčasové jako kritika církve, vzpoura proti rodičům a podobně.
Ústřední postavy knihy
Černý Petříček – mudrc, rozdává rady, stará se o bratra Františka.
František – bratr Petříčka, studuje bohosloví, miluje Stázičku.
Stázička – mladá a hodná dívka, která se zamiluje do Františka.
Paní od Beránka – přítelkyně matky Petříčka, matka Stázičky, která jí chce provdat za movitého člověka.
Jazykové prostředky a stylistika
V knize je použita přímá řeč.
Dějová linie
Děj se odehrává na pražském Koňském trhu. Zde v plechové boudě prodává a také i bydlí podivínský muž, který je všemi nazývám Černý Petříček a to pro svoji tmavou pleť. Lidé si k němu chodí pro radu i pro pomoc, berou jej jako mudrce. On však ve své plechové boudě leští staré knoflíky na prodej, pozoruje své okolí a také hodně přemýšlí. Svými radami i strojenými situacemi tak ovlivňuje mnohé životy jiných lidí.
Ze své schopnosti má samozřejmě velkou radost. Lidi jej považují za neomylného člověka, což se mu samozřejmě líbí. Petříček se také stará o svého mladšího bratříčka Františka, kterého mu zanechala jeho matka. Otcem Františka je voják, který šel k Praze. Matka Františka porodila a poté umírá. Rozhodla se Františka zasvětit bohu, aby smyla svůj hřích. Zapřísáhla Petříčka, aby se František stal knězem a nikým jiným.
Tak Petříček dává svého bratra studovat bohosloví. Vedle plechové boudy na trhu prodává žena ryby, která se šťastně provdává za majitele hostince U Beránka. Majiteli porodila dceru Stázičku a stává se vdovou. Práci v domě provádějí služky, matka se snaží dceru vychovat tak, že jí nedovolila nikdy pracovat. Učila jí také, aby vše pozorovala, aby líné služky při práci kontrolovala, až bude dospělá.
Její dcera rostla, nic neuměla, jen služky pozorovala a nudila se, chtěla se nějak zabavit. Matka jí domluvila hodiny zpěvu, kde se jejím učitelem stává František, který hraje hezky na housle. Oba se spolu seznamují. Stázička dorůstá do věku slečny a tak jí matka spolu s pomocí Petříčka začíná hledat vhodného ženicha. Matka chce pro dceru najít ženicha, který by byl nejlépe syn měšťáka s majetkem a také dobrou životní a společenskou perspektivou.
Jako ženicha si vyhlédla pana Ferdinanda což je syn z bohaté rodiny. Má dobré postavení ve státních službách. Petříček se pak snaží přesvědčit Ferdinandovu matku, že právě Stázička je dobrá partie. Petříček pro obě rodiny naplánuje společnou návštěvu poutní mše, kde se Ferdinand a Stázička seznámí a matky sňatek dohodnou. Přátelství, které je mezi Františkem a Stázičkou se začíná měnit v lásku, kterého si matka ani Petříček nevšimli.
Divné chování, které se občas objeví u zamilovaných, zdůvodňují různě, například strachem z poznání budoucího manžela, nebo také strachem ze zkoušek při studiu. V den poutní mše spolu František a Stázička utečou. Vyměňují pohodlný městský život za nejistotu potulných komediantů. Matka ani Petříček jejich počínání nechápou, dlouho se s tím nemohou smířit. Petříček se cítí zahanbený a napálený tím, co mu udělali, přestává lidem dávat své rady.
Po pěti letech Petříček u svého stánku nachází ženu, která má sebou dítě. Žena je pomatená, v zuboženém stavu. V pomatené ženě poznává Stázičku, svěřuje jí do péče její matky. Ta jí odpustí a přijímá ji zpátky. Dozvídá se o nelehkém osudu, který Stázička měla. František byl zabit jedním boháčem, když se snaží Stázičku bránit před neslušnými návrhy. Stázička krátce na to umírá a její dceru Františku vychovává paní od Beránka.
Vychová jí, provdá jakou správnou měšťanskou dceru. Petříček, který se dozvídá, že se tržiště na Koňském trhu ruší, umírá, jelikož ví, že by si na nové prostředí, ve kterém trh bude, nezvykl.
Další díla autora