Román Divoké palmy spisovatele Williama Faulknera je spojením dvou povídek, které spolu sice přímo nesouvisejí, ale mají za cíl představit dva typy lásky. Kniha byla poprvé vydána v roce 1939.
O autorovi
William Faulkner patří mezi nejvýznamnější americké spisovatele dvacátého století. Narodil se 25. září 1897 v New Albany v Mississippi. Jeho praděd byl populární spisovatel a William Faulkner se brzy vydal v jeho stopách. Stal se zakladatelem jižanské literatury 20. století, ale jeho díla nebyla pro svou vysokou náročnost zpočátku příliš populární a hojně čteným spisovatelem se stal až ve třicátých letech dvacátého století.
Stal se nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Celý život se snažil také angažovat ve veřejném životě (zastával se například diskriminovaných černochů). Zemřel 6. července 1962 v Oxfordu.
Charakteristika díla
Kniha se skládá ze dvou povídek: Divoké palmy a Stařec Mississippi. Podle slov autora má kniha jako celek za cíl představit dva typy lásky.
Na rozdíl od jiných knih Williama Faulknera působí Divoké palmy velmi depresivně.
Autor se zde snaží jít do hloubky a zkoumat psychickou stránku hlavních hrdinů.
Ústřední postavy knihy
Divoké palmy
Harry Wilbourn - absolvent lékařské fakulty, nerozhodný muž, který se dostane do bezvýchodné situace.
Charlotta Rittenmeyerová - vdaná žena, která pobláznila mladého Harryho a odešla s ním pryč od své rodiny.
Stařec Mississippi
trestanec - přihlouplý mladý vězeň, kterému nechybí odhodlání a smysl pro čest.
Jazykové prostředky a stylistika
Obě povídky jsou psané v er-formě. Vyprávění není chronologické. Kromě přímých řečí obsahuje kniha také části, psané kurzívou, s myšlenkami hlavních hrdinů.
Dějová linie
Divoké palmy
Nedostudovaný lékař Harry a malířka Charlotta se seznámí na večírku a brzy se do sebe zamilují. Charlotta opustí svého muže a žije s Harrym. Bydlí střídavě na chatě, v malém bytě nebo v promrzlému domku, náležícímu k blízkému dolu. Vydělávají málo peněz a často se stává, že nemají co jíst.
Jejich společný vztah prochází krizí. Charlotta Harrymu brzy přizná, že s ním čeká dítě, které ale nechce, protože by ho nemohli společně uživit. Snaží se tedy Harryho přemluvit, aby jí udělal potrat. Ten už sice dříve jeden úspěšně provedl, ale Charlottě ho udělat nechce, protože ji miluje. Ona ho nakonec přemluví.
Zákrok se ale nepovedl a na jeho následky Charlotta zemřela. Harry byl odsouzen za ilegální potraty a nepomohla mu ani přímluva Charlottina manžela.
Stařec Mississippi
Dvojice vězňů se v roce 1927 podílí na záchranné akci při povodních. Člun, ve kterém plují, se ale převrhne a jeden z vězňů z něj vypadne a zachrání se díky stromu, na který vyleze. Později potvrdí zaměstnancům věznice smrt svého společníka.
Ten ale přežije a podaří se mu do člunu naložit i ženu, kterou měl za úkol zachránit. Loďku brzy strhne proud a vězeň se nedokáže vrátit zpět. Žena, kterou veze v loďce, je těhotná a s vězňovo pomocí se jí podaří porodit zdravého chlapce. Vězeň se neustále snaží o návrat do věznice a ani na chvilku nemyslí na útěk.
Při cestě projeví nesčetněkrát svou odvahu a vytrvalost, se kterou bojuje proti nespoutanému živlu. Až po několika týdnech se mu podaří vrátit se zpět do věznice. Tam je mu ke stávajícímu trestu nespravedlivě přičteno 10 let za pokus o útěk.