Kniha je dodnes pojmem v literatuře a líčí skutky a život královské rodiny obrů. Jde o kombinaci parodie, sarkasmu, erudovaných slovních hříček. Autor se vysmívá soudům, školství i klášternímu životu. Kniha byla napsána roku 1532.
O autorovi
Narodil se 1483 nebo 1493 v Chinon, Touraine. Byl to francouzský spisovatel, právník, botanik, stavitel. Vstoupil k františkánům, jelikož to bylo přání jeho otce a stal se knězem. Naučil se řecky a překládal Hérodota. To se nelíbilo jeho nadřízeným, a proto mu umožnili přestoupit do kláštera a následně vystoupit z řádu. 1528 – 1530 studoval v Paříži medicínu a měl dvě nemanželské děti. Usadil se v Lyonu a stal se lékařem v nemocnici. Roku 1535 odešel z místa lékaře a stal se sekretářem vlivného diplomata, dělal mu několikrát doprovod do Říma.
Dosáhl také papežského povolení formálně znovu vstoupit do benediktinského řádu. To mu také zajistilo výnosné kanovnické místo a k tomu mohl být dál lékařem. Roku 1537 je promován na lékaře a přednášel Hippokratovy spisy. Sorbonna kritizovala jeho romány a považovala je za nemravné, proto roku 1542 vydal upravené vydání. Působil ve městě Metz jako lékárník a tajemník, poslední léta žil v klidu a to zejména díky biskupovi du Bellay, což byl jeho ochránce. Zemřel 8. dubna 1553 v Paříži.
Charakteristika díla
Dílo je rozděleno do pěti knih. Kniha je psána s nadsázkou a jde o parodii na rytířské romány a satiru na středověkou církev a společnosti. Dílo se odehrává ve Francii, ale také ve fiktivních zemích a ostrovech. Jednotlivé díly jsou chronologické.
Ústřední postavy knihy
Grand Goussier – otec Gargantua, feudální asketa a představitel
Pantagruel – renesanční představitel, má odpor k askezi, scholastické filozofii, touží po vědění a poznání
Gargantua – je svobodný a přirozený, vyznává svobodu, otec Pantagruela
Gargamelle – matka Gargantua
Jazykové prostředky a stylistika
Autor obecně je znám svou ironií, sarkasmem, slovnými hříčkami a někdy až vulgárním slovníkem. V díle se tak objevují vulgarismy, archaismy, přísloví, slovní hříčky, latinismy, neologismy. Autor si také hraje se slovy a vznikají slovní hříčky, popisuje dlouhé charakteristiky a je zde také velké množství přívlastků.
Dějová linie
Kniha první
Přibližuje celý rod a je ještě před narozením Gargantuy. Objevují se zde matka Gargamelle a otec Grand Gousiera. Objevuje se zde také výchova Gargantuova, jeho vychovatel byl proslulý Ponokrates. Studoval také v Paříži. Zobrazena je zde i válka s Píkrocholem. Zakládá se utopické opatství Thélemské (ideál svobodného společenství).
Kniha druhá
Druhá kniha nás seznamuje s obřím potomkem Gargantua s Pantagruelem. Ten se rovněž vydává studovat na univerzitu. Spřátelí se s Panurgem a válčí s Dipsody a s králem Anarchem. Objevuje se zde také vítězství nad králem Dipsodů, nad Anarchem.
Kniha třetí
Objevují se zde Pantagruelovy úvahy o tom, zda se má oženit či nemá. Radí se s kdekým, ptá se Sibyly panzoultské, ptá se taky Her Trippy, básníka Raminagrobise, básníků, svolává konzilia. Nakonec se rozhodne, že navštíví věštírnu Božské Lahvice.
Kniha čtvrtá
Kniha čtvrtá popisuje, jak se Pantagruel vydává na báječnou cestu do věštírny Božské Lahvice. Cesta je to fantastická, během ní poznává velkou spoustu utopických ostrovů jako například Ostrov větrů, Divoký ostrov, Papežifikačů a podobně.
Kniha pátá
Pátá kniha dále líčí báječnou a fantastickou plavbu a pobyty hrdinů plavby na různých ostrovech (Železov, Šálení, Atlasová země a podobně). Konečného cíle věštírny božské Lahvice dosahují a vyslechnou si věštbu a její výklad. Kniha pátá byla vydána posmrtně, tudíž se spekuluje, zda jí autor sám napsal.