Kniha Hostinec U kamenného stolu patří mezi nejlepší humoristické romány Karla Poláčka. Ten jej vydal v roce 1941 pod jménem ilustrátora Vlastimila Rady, protože kvůli svému židovskému původu měl Karel Poláček zákaz publikace svých děl. Přesto se ale kniha stala velmi populární a v roce 1948 se na její motivy natočil také stejnojmenný film.
O autorovi
Karel Poláček, narozený v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou, patří mezi nejčtenější české spisovatele. V mládí se do něj ale žádné velké naděje nevkládaly. Pro své chování byl vyhozen z gymnázia, nedokončil ani studium práv a vyzkoušel několik zaměstnání, ale vždy byl brzy propuštěn.
Po seznámení s bratry Čapkovými se začal věnovat žurnalistice. Spolupracoval s několika novinami a časopisy a stal se sloupkařem a soudničkářem. Brzy začal psát také povídky a romány. Z nich jsou nejúspěšnější knihy Bylo nás pět a Muži v offsidu.
Pro svůj židovský původ byl Karel Poláček zavražděn nacisty 21. ledna 1945 v koncentračním táboře Gleiwitz.
Charakteristika díla
Děj humoristického románu se odehrává ve fiktivním lázeňském městě Džbery pod Skálou.
Objevuje se zde autorův typický rukopis, jehož hlavním znakem je milý humor, který útočí na špatné vlastnosti obyvatel maloměsta.
Hlavní charakteristické rysy postav jsou nerealisticky nadsazené.
Ústřední postavy knihy
Alena a Věra - dvojčata, která svou krásou uhranou každého muže. Rády si dělají z lidí legraci.
Tomáš a Spytihněv - bratři, kteří bez sebe nemůžou žít a kteří dělají všechno spolu a přesto se na smrt nenávidí.
Gaston a Percy - vesničtí přátelé, kteří si hrají na světáky.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psaná v er-formě spisovným jazykem (objevují se zde ale také výrazy nespisovné). Děj je vyprávěn chronologicky. V knize jsou četná přirovnání a jazykový humor.
Dějová linie
Do Džber nad Skálou přijíždí tradiční návštěvníci, rodina Dynderových. Ubytují se u svých přátel v hostinci U kamenného stolu a krásná dvojčata Dynderova rozčeří nudné vody malého města. Okamžitě se najdou dva toporní nápadníci, Gaston a Percy, kteří jsou přesvědčení, že vypadají jako světáci. Děvčata si z nich ale jen dělají legraci.
Do města brzy přijíždějí také bratři Tomáš a Spytihněv, synovci hostinského U kamenného stolu, které krása obou sester také omráčí, ale díky věčné přítomnosti Gastona a jejich přítele dívky neosloví. Ty brzy s rodiči odjíždějí zpět domů.
Majiteli hostince brzy nato uteče žena a on krátce na to zemře. V závěti svěří hostinec do rukou bratrů Tomáše a Spytihněva, kteří práci přijímají, ale nedokáží obnovit popularitu, kterou měl za starého hostinského. Do města přijíždí opět rodina Dynderových. Teď už si dívky sourozenců všimnou a zamilují se do nich.
Dívkám se podaří oba bratry, kteří se do té doby nenáviděli, usmířit. Mezitím se ale hostinec dostává do dluhů a hrozí exekuce. Naštěstí se vrací bývalá hostinská, která situaci zachrání. Po záchraně hostince následuje svatba bratrů s dvojčaty.
Další díla autora