• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Jonathan Livingstone Racek

Richard David Bach
13. února 2013 Petr Šrajer

Novelu Jonathan Livingstone Racek napsal americký spisovatel Richard David Bach v roce 1970. Pojednávala o svobodě, a proto se u nás šířila pouze samizdatem, zatímco v Americe z ní byl jeden z nejprodávanějších bestsellerů. Existuje i filmové zpracování příběhu (s hudbou Neila Diamonda) a u nás se hrála i divadelní hra, napsaná na motivy novely.

O autorovi

Spisovatel Richard David Bach se narodil 23. června 1936 v americkém Illinois. Od sedmnácti let se hodně zajímá o letectví a tato jeho vášeň se projevila v nejednom díle (viz. Jonathan Livingstone Racek, Dvojplošník, Dar křídel). Ve svém díle uplatňuje svou filosofii, která říká, že člověk se ve skutečnosti nerodí a neumírá, ale jen několikrát vstupuje do světa dojmů a podob, abychom se zlepšovali a učili se jak milovat.

Charakteristika díla

Kniha se odehrává na mořském útesu v hejně racků, kteří zde sídlí. Příběh je v podstatě bajka a ukazuje, jak člověka omezuje společnost v jeho okolí, čímž naráží i na totalitní režimy. Novela ale také ukazuje, že s tohoto sevření se dá vymanit, pokud člověk nejde s davem, ale jde za svou vírou a pravdou.

Je samozřejmé, že zde Richard David Bach použil létání jako projev tohoto vymanění. Jak je zmíněno v poznámce o autorovi, létání je Bachův velký koníček.

Ústřední postavy knihy

Jonathan Livingstone Racek - racek, vyhnaný z Hejna pro své odlišné názory. Je zvědavý a vytrvalý.

Fletcher Lynd Racek - racek, Jonathanův pilný žák.

Jazykové prostředky a stylistika

Novela je psána v er-formě. Vypravěč do díla nijak nezasahuje. Jazyk díla je spisovný.

Dějová linie

Jonathana Livingstona Racka nebaví pouhé plachtění se za potravou, jaké předváděli všichni ostatní racci. Rozhodl se, že se zlepší v létání a od toho dne se sám pilně učil a vylepšoval. Přišel na spoustu vylepšení, které mu umožnili létat rychleji a lépe, takže brzy nemusel být závislý na rybách z rybářských lodí tak, jako všichni ostatní. Mohl si ulovit dobré ryby sám. Když si jeho snažení všimne Hejno, vyhodí ho ze svých řad. Od té doby je Psancem a nesmí se k Hejnu vrátit.

Tím se ale Jonathan dostává na novou úroveň života, kde se setkává s racky, kteří jsou také zapálení pro létání. Ti ho učí, že Racek je stejně volný, jako jeho myšlenka a může se volně přemisťovat v čase i místě. Jonathan tato moudra brzy pochopí a rozhodne se, že pomůže rackům ze svého Hejna a také je dovede k tomuto poznání.

Brzy si našel své učedníky, kteří byli také vyhnáni z Hejna. Po dlouhém cvičení společně vlétli mezi ostatní racky Hejna a začali předvádět všechny své dovednosti. Vůdcové Hejna sice zakázali ostatním rackům sledování letu těchto Psanců, ale našlo se spoustu těch, kteří neodolali a k Jonathanovi se přidali. Ten přesvědčí dokonce i poraněného racka, že létat může silou myšlenky a on vzlétne i s poraněným křídlem.

Vůdci Hejna ale nazvou Jonathana Livingstona Racka ďáblem a zfanatizují i zbytek Hejna, takže Jonathan i jeho nejlepší žák Fletcher Lynd Racek se musí přemístit (Fletcher jako jediný z Jonathanových učňů zvládá přemisťování myšlenkou). Na novém místě Jonathan Fletcherovi vysvětlí, že teď už ho není potřeba a že Fletcher zvládne vychovávat nové žáky sám. Ten brzy zjistí, že jeho učitel nebyl ani Ďábel ani Bůh, ale že stačilo pouze správně pochopit jeho slova a to co zvládl Jonathan, zvládl každý jiný racek.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Komentáře



© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže