Román Kdo chytá v žitě amerického spisovatele J. D. Salingera se stal pro mnohé čtenáře už několika generací kultovní knihou. Autorovi se totiž autenticky podařilo zachytit myšlení a hlavně velké zmatení dospívajícího hlavního hrdina. Holden není ani kladný, ani záporný hrdina, je to jen puberťák, který hledá své místo ve světě.
O autorovi
Jerome David Salinger se narodil v roce 1919 v New Yorku. Už na střední škole psal krátké povídky a vystupoval v divadle, což se ovšem příliš nelíbilo jeho otci. Po absolvování vojenské akademie studoval krátce na New York University. Před válkou se chvíli vzdělával v obchodní činnosti v Rakousku, poté dále neúspěšně studoval v USA. Naplno se ale při tom projevil jeho talent v hodinách tvůrčího psaní.
Svou první povídku publikoval v roce 1948, o tři roky později vyšel jeho nejslavnější román Kdo chytá v žitě a o Salingerovi se začalo všude mluvit. Salinger ovšem nebyl typem pro popularitu. Po úspěchu se uzavřel do sebe a od roku 1965 nevydal žádné další dílo. Zemřel v roce 2010.
Charakteristika díla
Salingerova románová prvotina vyšla v roce 1951.
Je to psychologický román, který autenticky popisuje zmatek v hlavě dospívajícího sedmnáctiletého hrdiny – pocity nepochopení, vykořenění, nenávist k celému protivnému světu. Právě s tímto zmatkem se dokázaly ztotožnit už celé generace čtenářů.
Salinger přiznal, že mnohé prvky jsou autobiografické.
Román zaznamenal po svém vydání velký ohlas a stal se brzy populární. Našla se ale i řada kritiků, kteří se pohoršovali nad zvrhlostí a perverzností hlavního hrdiny i nad jeho mluvou.
Příběh se odehrává ve třech dnech, kdy hrdina cestuje z elitní internátní školy, odkud ho vyhodili, domů, kam se bojí. Děj je zasazen do 50. let ve Spojených státech amerických.
Název románu je odvozen z citace básně „když někoho potká někdo, jak jde žitem kdes“. Hrdina o ní diskutuje se sestrou a prohlásí, že jediné, co by chtěl v životě skutečně dělat, je chytat děti v žitě, aby nespadly ze skály.
Ústřední postavy knihy
Holden Caulfield – Sedmnáctiletý chlapec, který vůbec netuší, co se svým životem. Je citlivý a cítí se, jakoby nikam nepatřil. Spolužáky i učiteli pohrdá, stejně jako ostatními lidmi, ale v mnohých situacích jde vidět, že mu ve skutečnosti na lidech záleží. Vadí mu ale jejich přetvářka a faleš a příšerná konformita, které se chce za každou cenu vyhnout. Jenže pořádně neví jak. Jeho zmatení se projevuje i tak, že se často stylizuje do jiných rolí a vymýšlí si. Skutečně upřímně miluje svou mladší sestru.
Phoebe – Holdenova desetiletá sestra. Je tvrdohlavá a na svůj věk velmi bystrá. Holdena má velmi ráda.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk odpovídá mluvě dospívajícího chlapce. Obsahuje řadu hovorových slov, slangu i nadávek. V knize se objevuje ironie.
Vyprávění probíhá v ich-formě, vypravěčem je hlavní hrdina. Jeho tok myšlenek je často chaotický, odklání se od tématu, vkládá epizody z minulosti. V knize jsou i dialogy hlavního hrdiny s ostatními postavami.
Dějová linie
Sedmnáctiletého Holdena Caulfielda vyhodili z další školy, tentokrát z přípravky v Pencey. Je těsně před Vánoci a Holden nechce rodičům pokazit náladu, takže nemůže přijet domů rovnou, ale musí počkat na začátek vánočních prázdnin. Místními spolužáky i učiteli pohrdal, ale zároveň mu na nich svým způsobem záleželo. Před odjezdem se loučí se starým profesorem dějepisu, který ho měl rád. Ten mu promlouvá do duše.
Domů do New Yorku jede Caulfield vlakem. Cestou potkává matku svého spolužáka a fliruje s ní. V myšlenkách vzpomíná na svou rodinu, spolužáky i učitele z minulých škol.
V New Yorku se zatím ubytuje v hotelu. Díky své zmatenosti a nerozhodnosti se dostane do řady nevydařených situací. Opije se v baru, dostane se do konfliktu s pasákem místní prostitutky. Schází se s bývalým spolužákem, který ho jen štve svou nabubřelostí, nemá odvahu zavolat dívce, která se mu líbí, tak se místo toho schází s jinou, kterou vlastně ani tak nemá rád. Sežene oblíbenou desku Phoebe jako dárek pro ni, ale nechtě ji rozbije.
Neodolá a navštíví doma tajně svou sestru, když se na ni marně snaží narazit v parku, kam chodívá. Svěřuje se jí, že uteče někam daleko od lidí. Phoebe mu dost razantně odporuje. Holden se bojí, že ho doma načapají rodiče, vnitřně ale doufá, že právě to se stane.
Z domu zamíří do domu svého bývalého učitele Antoliniho, se kterým si vždy rozuměl. Ten žije s mnohem starší bohatou ženou a skrývá svoji homosexualitu. Když se Holden v noci vzbudí a načapá profesora, jak ho hladí po hlavě, uteče.
Další den se setkává znovu s Phoebe a na usmířenou ji vezme do zoo. Tam se jí skutečně zlepší nálada. Holčička se mezitím tvrdohlavě rozhodla, že uteče společně s Holdenem. To Holdena přiměje změnit názor a zůstává doma.