• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Kuře melancholik

Josef Karel Švejhar
09. prosince 2011 Tereza Sýkorová

Švejharova nejslavnější povídka Kuře melancholik vypráví krutý, mrazivý příběh malého chlapce, který se po smrti maminky stane všem přítěží. Vybuduje si proto vztah s kuřátkem, kterého si taky nikdo nevšímá. Kuře melancholik je typickým případem naturalismu, který bez příkras, často krutě, zobrazuje negativní fenomény své doby.

O autorovi

Josef Karel Šlejhar se narodil se v roce 1864. Vystřídal více povolání – pracoval jako úředník, hospodář a do konce života učil. Své práce otiskoval v časopisech Čas, Lumír, Zvon, Zlatá Praha, Světozor, Rozhledy, Ruch, Moravskoslezská revue, Venkov, Národní listy atd.

Řadíme ho k naturalismu, jeho dílo je hodně temné, vyvolává emoce, je kritickým obrazem života slabých, snaží se burcovat svědomí společnosti. Kritizuje ji, je pesimistický.

Za svého života si získal oblíbenost především u mladých čtenářů, starší generace jej nepřijala. Po jeho smrti v roce 1914se na něj dost pozapomnělo, a po padesát let nebylo žádné jeho dílo vydáno.

Charakteristika díla

Šlejharova povídka Kuře melancholik vyšla poprvé v roce 1889.

Jedná se o typické naturalistické dílo, které ukazuje závažné téma krutě, bez kříkras, až z něj mrazí. Zobrazuje zlo, které ovládá některé lidi. Příběh je o to dojemnější, že obětí je malé, nevinné dítě.

Hlavním motivem je paralela mezi životem malého chlapce, který byl odstrčený do pozadí, a kuřetem, kterého si taky nikdo nevšímá. Proto se mezi oběma vyvine neobvyklý vztah.

Celé ladění je silně pesimistické a nenávratně směřuje k tragickému konci.

Ústřední postavy knihy

Chlapec – Poloviční sirotek. Citlivý chlapec, který velmi trpí a strádá po smrti matky, otec ho přehlíží a nová matka šikanuje.

Otec – Tvrdý a hrubý muž. Svou manželku bil. Vládne na statku tvrdou rukou.

Macecha – Zlá, sobecká, falešná a zákeřná žena, která chlapce nenávidí.

Katla – Služebná, hodná žena, která má chlapce skutečně ráda.

Pepka – Zlá a protivná služka.

Jazykové prostředky a stylistika

Jazyk je spisovný, z dnešního pohledu je však náročnější na čtení. Je umělecký a archaizovaný, hodně popisný, autor používá řadu přechodníků a metafor.

Vypravění je v er-formě, čas je minulý. Je chronologické.

Dějová linie

Malému chlapci zemře maminka. Ve svém věku si nejprve smutnou situaci neuvědomuje. Jeho otec, tvrdý a citově chladný muž, se brzy ožení s mladou příbuznou. Žena se nejprve přetvařuje, je milá, ale brzo vymění celé služebnictvo, i chlapcovu oblíbenou Katlu, za své lidi. Obzvlášť zrzavá Pepka je protivná a zlá. Chlapec si až teď naplno uvědomuje stesk po mamince. Macecha se k němu chová hrozně, svádí na něj všechno možné i nemožné, pomlouvá ho před otcem. Zanedlouho spí chlapec s čeládkou v kuchyni, nesmí jíst s ostatními u stolu.

Jedinou spřízněnou duši tak nachází v malém, opuštěném kuřátku, které je také mimo zájem ostatních. Zanedbávaný chlapec strádá citově i fyzicky, začíná postupně chřadnout, je nemocný, až nakonec stranou od všech umírá. Kuře vycítí, že něco není v pořádku a umírá krátce po něm.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Komentáře



© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže