Mistr a Markétka je vrcholné dílo původem ukrajinského prozaika Michaila Bulgakova. Na tomto svém románu pracoval posledních dvanáct let svého života. Kniha má rysy magického realismu, v reálných kulisách se často odehrávají nadpřirozené věci a některé postavy mají magické schopnosti. Kniha byla podobně jako Bulgakova další díla na několik desetiletí „zavřena do trezoru“.
O autorovi
Michail Bulgakov, sovětský prozaik a dramatik, se narodil v roce 1893 v Kyjevě v rodině profesora teologie na tamější univerzitě. Bulgakov vystudoval lékařskou fakultu a po roční praxi se vrátil do Kyjeva. V roce 1920 lékařství opustil a začal se věnovat literární a novinářské činnosti. Přestěhoval se do Moskvy. Na konci 20. let se proti němu a jeho dílu zvedla vlna kritiky pro přílišný antisocialistický tón. Jeho próza byla zakázána, dramatické hry staženy z divadelních repertoárů. A to na několik desetiletí. Bulgakov v roce 1930 požádal vládu, aby mohl emigrovat nebo pracovat v divadle. Podle Bulgakovy autobiografie na toto téma mluvil dokonce se Stalinem. Emigrace mu byla zamítnuta.
Poslední léta jeho života nebyla příliš šťastná. V Rusku nemohl publikovat a ani nemohl navštívit svou rodinu žijící na zapádě.
Zemřel slepý a nemocný v roce 1940 na vrozenou poruchu ledvin.
Charakteristika díla
Na románu pracoval Bulgakov posledních dvanáct let svého života. Je ovlivněný magickým realismem. Do reálného prostředí je zasazen příběh, který je z poloviny snem. V knize vystupují také nadpřirozené postavy se zvláštními schopnostmi. Autor také pracuje s mýty, legendami a bájemi.
Román obsahuje motivy kouzelnictví a iluzionismu.
Děj se odehrává v Moskvě ve 30. letech 20. století.
Román má dvě části, 32 kapitol a epilog. Poprvé byl v Rusku publikován až v roce 1966, a to v cenzurované verzi. Necenzurovaný vyšel nejprve samizdatově.
Román sleduje dvě dějové linie – milostný příběh Mistra a Markétky a příběh Piláta Pontského, postavy Mistrova románu.
Ústřední postavy knihy
Mistr – Vzdělaný mladý muž, autor románu o Piltátu Pontském zamilovaný do Markétky. Kritika jeho románu ho zdrtí. Dobrovolně odchází do blázince. Nakonec se společně s Markétkou zaprodá ďáblu.
Markétka – Oddaná dívka, hluboce miluje Mistra a podvádí tak manžela. Bezmezně obdivuje Mistrovu tvorbu. Podivné a abnormální situace snáší s ledovým klidem. Hrdá a vášnivá žena.
Woland – Ďábel.
kocour Behemot (Kňour) – Zakletý princ s výborným smyslem pro humor. Wollandův společník, a to ten nejbližší. Člen Wolandovy družiny.
Ivan Bezprizorny – Spisovatel, literární kritik.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je hravý, čtivý, živý, místy nespisovný, bohatý na ruská jména. Zejména ze začátku román obsahuje dlouhé popisné pasáže. Vyprávěčské styly se mění v jednotlivých dějových rovinách. V Mistrově příběhu má každá postava svůj vlastní projev a jazyk. V Pilátově příběhu je vyprávění sevřenější a hutnější se spoustou detailů.
Vyprávění je vedeno v er-formě.
Dějová linie
Vše začíná setkáním básníka Ivana Bezprizorného a Michaila Berlioze, redaktora literárního magazínu a předsedy Masové organizace literátů, s neznámým profesorem u Patriarchových rybníků. Ten je v debatě o Bohu a Ďáblovi přesvědčuje o nadpřirozenu, ale oba literáti mu nevěří. Aby je přesvědčil, předpoví jim budoucnost. Berliozovi popíše do puntíku jeho smrt. A skutečně, redaktor záhy zemře pod koly tramvaje, zatímco Bezprizorný to s hrůzou sleduje.
V té době přijíždí se svou družinou do Moskvy sám ďábel – Woland, aby uspořádal svůj každoroční ples, kde se scházejí všichni zločinci a lotři. Mezitím jeho družina ve městě řádí – proměňuje lidi v upíry, vraždí apod.
Vedle toho se začne rozvíjet další dějová linie – Mistra a Markétky. Mistr je spisovatel a napsal veledílo o Pilátu Pontském, které ovšem kritika naprosto zhanila. Mistra to tak zasáhne, že se dostane až na psychiatrii. Tam se potká s Bezprizorným a debatují společně o jeho setkání s ďáblem. O svém pobytu neřekne ani Markétě Nikolajevně, kterou bezmezně miluje. Oba se schází tajně ve sklepě, i když je ona vdaná. Když Mistr zmizí, má o něj Markétka strach a hledá ho.
Milenci se potkají znovu až na ďáblově plese. Markétka je tam jako královna a hostitelka. Za odměnu dostane bohaté dary i slib, že bude moct až nadosmrti žít s Mistrem. Dvojice se pro to ale musí upsat Azazelovi, členu Wolandovy družiny. Druhý den si pro milence Azazel přichází, jak žádal Bůh, a zabije je. S oběma dušemi létá nad městem, než je dovede tam, kde už budou navždy spolu. V onu noc Markétka políbila Bezprizorného, který jediný ví o celé záležitosti. Poté, co se probudí ze sna, opustí kliniku.
Další dějovou linií je příběh Piláta Pontského jako postavy Mistrova románu. Autor si biblický příběh upravuje podle své fantazie. Příběh se odehrává v Jeruzalémě v Herodově paláci 14. dne měsíce nisánu. Pilát Pontský je judský prokurátor a právě řeší případ Jošuy Ha-Nocri, který je obžalovaný z toho, že nabádal ke zboření chrámu. Jošua se hájí a získá si Pilátovy sympatie. Pilát by ho rád osvobodil od trestu smrti, ke kterému ho odsoudil malý synderion. Ten může každý den osvobodit jednoho obžalovaného. Pilátovi se ale nepodaří prosadit Jošuu, a tak musí skutečně dojít k jeho popravě. Po vyhlášení popravy před lidem zůstává Pilát skleslý a ponořený do svých myšlenek.