Válečný román Most přes řeku Kwai byl vydán v roce 1952 a je považován za nejlepší knihu francouzského spisovatele Pierra Boulla. Známé je také filmové zpracování příběhu, kterého se ujal režisér David Lean. Ten dovedl snímek k sedmi Oscarům.
O autorovi
Pierre François Marie Louis Boulle (z pochopitelných důvodů jen Pierre Boulle) se narodil 20. února 1912 ve francouzském Avignonu. Po vystudování elektrotechniky působil v Malajsii jako inženýr gumárenské společnosti. Když ale vypukla 2. světová válka nastoupil do francouzské armády. Brzy byla ale Francie obsazena nacisty a Pierre se přidal k Francouzským svobodným vojákům.
Stal se tajným agentem a sloužil v Číně, Indočíně a Barmě. Byl zajat a odveden na nucené práce, ale podařilo se mu uprchnout. Za své válečné úspěchy byl později odměněn válečným křížem. Válka mu ale přinesla také inspiraci pro psaní knih. Po přestěhování do Francie se stal spisovatelem. Mezi jeho nejznámější tituly patří Most přes řeku Kwai nebo Planeta opic. Pierre Boulle zemřel v Paříži 30. ledna 1994.
Charakteristika díla
Kniha je zasazena do období druhé světové války. Odehrává se v Thajské provincii Kanchanaburi, kterou protéká řeka Kwai.
Román je rozdělen do čtyř částí. Čtenářům odhalila dosud neznámé informace o 2. světové válce (kniha není napsaná podle skutečných událostí, ale autor zde vychází z faktů a vlastních zkušeností).
Ústřední postavy knihy
Saitó - japonský plukovník, alkoholik, nevyrovnaný a agresivní člověk.
Nicholson - anglický plukovník. I přes skutečnost, že se stal zajatcem, vede své vojáky a udržuje si autoritu. Zásadový a ctižádostivý člověk.
Shears, Joyce, Warden - členové speciální anglické vojenské skupiny, která má za úkol zlikvidovat most. Všichni tři inteligentní a odhodlaní.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je vyprávěna v er-formě. Autor často skáče v čase. Nejčastěji tím způsobem, že nějaká postava nastíní, co někdy udělala a autor tuto činnost ještě podrobně popíše. Jazyk knihy je spisovný.
Dějová linie
Pluk anglických vojáků je zajat Japonci, kteří po nich požadují stavbu mostu přes řeku Kwai. Anglický plukovník odmítne pracovat spolu s řadovými vojáky a je Japonci mučen. Jeho jednotka si svého velitele váží, a tak veškerou práci na mostu sabotuje. Japonský plukovník Saitó brzy přenechá Nicholsonovi a dalším výše postaveným anglickým vojákům celý projekt na starost a přijde tak o veškerou svou autoritu. Japonci totiž neví, jak má takováto velká stavba probíhat a nemají dokonce ani základní plány.
Angličtí vojáci tedy vše vyměří a nakonec začnou stavět most na jiném místě. Saitó sice supí, ale brzy zjistí, že angličanům jde práce pěkně od ruky. A to i přesto, že pracují v nelidských podmínkách a spousta z nich je vážně nemocná. Mají nad sebou totiž velitele, kterému věří. Hlavně díky autoritě plukovníka Nicholsna je most postaven v termínu a jedná se o největší chloubu plánované železniční tratě.
V tom čase přijíždí do Thajska z Anglie také tříčlenná vojenská skupina, která má za cíl tento most pomocí trhavin zničit. Po týdnech plánování a vyměřování se vydají Shears, Joyce a Warden k mostu. V noci položí pod most nálože a poté čekají každý na svém místě. Až se na most dostane vlak, má Joyce trhaviny odpálit. Další den ale skupina zjistí, že přes noc voda klesla a na několika místech jsou viditelné jak trhaviny, tak kabely, vedoucí k Joycovu úkrytu.
Japonská hlídka tuto skutečnost sice přehlédne, ale plukovník Nicholson nikoliv. Při pomyšlení na to, že by měl být jeho most zničen, se vydá s japonským plukovníkem po stopách kabelů a dojdou skoro až k Joycovi. Ten se vrhne na Japonce a podřízne ho dýkou. Plukovníku Nicholsonovi se snaží situaci vysvětlit, ale ten nechce, aby byl jeho most zničen, a tak zavolá Japonce na pomoc a snaží se Joyce uškrtit. Tomu vyráží na pomoc Shears, ukrytý na druhé straně řeky, ale je zabit. Warden zastřelí ze svého úkrytu Nicholsna a vrací se do Singapuru.
Vlak vykolejil za mostem, kam skupina nastražila jiné nálože. Škoda ale nebyla tak vysoká.
Další díla autora