
Jack Kerouac byl jednou z nejvýraznějších postav americké beat generation a jeho nejslavnější román Na cestě se pak stal jakýmsi manifestem tohoto literárního hnutí, které revoltovalo proti konformismu. Kerouacovi přinesl román, který vychází přímo z jeho života, nejen úspěch a peníze, ale i popularitu, kterou nemohl unést a řešil ji alkoholem.
O autorovi
Jack Kerouac se narodil ve státě Massachusetts 12. března 1922. Jeho předci byli Francouzi. Jako čtyřletému mu zemřel starší bratr, což prohloubilo jeho závislost na matce a později se odrazilo i v jeho tvorbě. Na střední škole vynikal sportovním talentem v americkém fotbale a atletice a byl oblíbený mezi spolužáky. Jeho koníčky se v té době stal i jazz a četba. Díky sportovnímu stipendiu odešel na Kolumbijskou univerzitu do New Yorku. Školu ale nakonec nedokončil, více se věnoval koncertům a večírkům.
Poté nastoupil k americkému námořnictvu, ale brzy byl pro psychické problémy propuštěn. Živil se jako pomocná síla na lodi. V té době potkal Allena Ginsberga a S. W. Burroughse. O dva roky později, v roce 1946, se seznámil i s Nealem Cassadym, který ovlivnil jeho tvorbu. Kolem zmíněných mužů a se v 50. letech vytvořilo hnutí s názvem beat generation. Mladí autoři revoltovali proti konformnímu americkému stylu psaní i způsobu života.
Zatímco Kerouac literárně tvořil a měl za sebou dvě krátká nevydařená manželství, vydal se stopem napříč Amerikou a živil se podřadnými pracemi.
Známým a finačně zajištěným se stal po roce 1956, kdy byl vydán jeho román Na cestě. Kerouac se nedokázal vyrovnat s popularitou a svou pozicí vzoru pro spoustu mladých Američanů. Začal více pít, což se mu stane osudným. Jack Kerouac zemřel 21. října 1969 na Floridě na jícnové křečové žíly jako následek alkoholismu.
Charakteristika díla
Dílo má být maximálně spontánní a upřímné (typické pro beat), což se Kerouacovi podařilo novátorskou metodou psaní. Román měl napsat na 30metrovou roli japonského papíru na kreslení za pouhé tři týdny jako volný proud myšlenek bez odstavců či jiného členění, bez interpunkce. Výsledek byl 75 metrů dlouhý odstavec. Proto nakonec trvalo šest let, než se vydavatelem dohodli na publikovatelné podobě. Inspirací pro tuto metodu byl Kerouacovi čtyřstránkový dopis od Neala Cassadyho, který byl napsán v jedné větě.
Postavy a témata odpovídají ideálům beat generation – hrdinové jsou nespoutaní, žijí svobodně a bezprostředně, nechtějí se řídit společenskými pravidly a morálkou. Kašlou na americké hodnoty jako je bohatství, rodina či vlastenectví.
Ústředním motivem je toulání a kult mladého hrdiny tuláka.
Ústřední postavy knihy
Sal Paradis – Vypraveč a hlavní hrdina, je stylizací Jacka Kerouaca. Je spisovatelem a bydlí u své tety v New Yorku. Dělá společnost svému nejlepšímu příteli Deanu Moriartymu (Neal Cassady) na cestách Amerikou. Je jemnější a mírnější než Dean, vzhlíží k němu navzdory všemu.
Dean Moriarty – Nejlepší přítel Sala. Pochází z Denveru. Vyrůstal bez otce, v polepšovnách, neměl šťastné dětství. Je energický, snadno se nadchne, chce si užívat plnými doušky života. Je lehkomyslný a sobecký.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk románu je spestrou mozaikou spisovného jazyka, hovorové mluvy, vulgarismů i slangu.
Román je vyprávěn v ich-formě hlavním hrdinou Salem Paradisem.
Román je rozdělený na pět částí, na závěr každé z nich se Sal vrací k tetě do New Yorku.
Dějová linie
Román se odehrává v poválečných Spojených státech. Nemá žádnou hlavní zápletku, je popisem putování skupiny dobrodruhů, především přátel Sala a Deana, po amerických cestách a silnicích, popisem krajiny a měst, krátkodobých i delších setkání a známostí. Všechny postavy mají reálný předobraz.
Hrdinové na své cestě stopovali, jezdili autobusy, chodili pěšky, řídili kradená auta apod. Nežili podle pravidel konformní společnosti, chtěli být šťastní a užívat si život na plno. Na svých cestách debatovali o filozofech (Nietzsche), literátech (Proust, Hemingway), praktikovali zenbudhismus, poslouchali jazz, navozovali si blažené pocity alkoholem a drogami, rychlou jízdou i sexuální nezávazností. Během čtyř cest napříč Amerikou si jednoduše užívali bezstarostnost a všechno, co život nabízí.
Román představuje ideály beat generation.