Román Nesnesitelná lehkost bytí patří ke Kunderovým nejslavnějším dílům. Poprvé vyšel ve francouzské emigraci v roce 1984. Autor se v tomto postmoderním díle zabývá otázkami smyslu života a hledáním vnitřního naplnění, otázkami vnitřní i vnější svobody. To vše na osudech dvou párů – Tomáše a Terezy, Sabiny a Franze.
O autorovi
Milan Kundera se narodil v roce 1929 v Brně, od 1975 ale žije a tvoří ve Francii. Je básníkem, dramatikem, prozaikem, esejistou a překladatelem.
V mládí hrál po vzoru svého otce klavíristy na klavír. Studoval nejprve literární vědu a estetiku, pokračoval na FAMU studiem režie a scénáristiky. Po studích začal sám na FAMU přednášet, nejprve byl odborným asistentem, od roku 1964 docentem.
V roce 1948 vstoupil do KSČ. O dva roky později bylo jeho členství zrušeno, v roce 1956 znovu obnoveno. Členem byl do roku 1970. Zpočátku politiku komunistické strany velmi obhajoval, postupně ale začal prosazoval uvolňující se tendence a liberalizaci kulturních poměrů. Na sjezdu spisovatelů v roce 1967 se zastal Věry Chytilové, jejíž dílo bylo zakázáno.
V roce 1975 emigroval do Francie a v roce 1979 mu bylo odebráno československé občanství. O dva roky později získal občanství francouzské.
Na Česko zanevřel, navštěvuje jen zřídka své přátele, cestuje inkognito. Svá díla tvoří ve francouzštině a překlady do češtiny v posledních letech nepovoluje.
Ve světě patří k neznámnějším a nejvíce překládaným autorům s českým původem.
Charakteristika díla
Jedná se o mnohovýznamový filozofický román. Poprvé vyšel v roce 1984 ve francouzském originále, česky o rok později v torontském vydavatelství '68 Publishers.
Zachycuje typ člověka, který se potácí mezi různými ideologiemi, až se dostane na hranu ohrožení své existence. Na jedné straně si hlavní hrdina požitkářsky užívá života (především sexu a kultury), na té druhé trpí tím, co autor nazval nesnesitelnou lehkostí bytí.
Tématy knihy jsou hledání smyslu života a vnitřní svobody, když vnější svoboda schází.
Kundera pracuje hodně s protiklady (dobro x zlo, umění x kýč, lehkost x tíže bytí).
Jednota děje neexistuje, nahrazují ji jednoty postav, témat, motivů. Jedná se o typické postmoderní dílo.
Román je rozdělen do sedmi částí. Ty na sebe nutně nenevazují, ale doplňují se. Např. stejný obsah je vyprávěný z perspektivy jiné postavy.
Román zachycuje širší časové období od 60. let, zachycuje rok 1968 i první léta následné normalizace. Odehrává se zejména v Československu, ale i v zahraničí.
Ústřední postavy knihy
Tomáš – Pražský chirurg. Záletník a svůdce žen. Miluje Terezu, ale nedokáže jí být věrný a má milenky.
Tereza – Krásná žena, Tomášova osudová žena. Fotografka. Tomáše miluje a jeho nevěry ji zraňují.
Sabina – Tomášova kamarádka i milenka. Malířka. Složitá osoba, která touží po vnitřním naplnění. Odmítá kýč v jakékoliv podobě. Nemá morální zásady.
Franz – Švýcar. Univerzitní profesor a levicový novinář. Do Sabiny se zamiluje, dokonce se kvůli ní rozvede.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, ale objevují se i hovorové výrazy a vulgarismy, citace v němčině i filozofické citáty.
Vypravěčem je autor, který některé části čtenáři komentuje. Vyprávění není chronologické.
Dějová linie
Chirurg z jedné pražské kliniky se zamýšlí nad svou přítelkyní Terezou. Vzpomíná, jak se poprvé potkali v jednom lázeňském městě. Měl za sebou řadu mileneckých vztahů, ale do Terezy se dokázal skutečně zamilovat. Tereza se za ním přestěhovala i do Prahy, kde ji Tomášova kamarádka Sabina dohodila práci fotografky.
Přestože Tomáš Terezu miluje, má řadu „erotických přátelství“, jak říká svým epizodám s milenkami. Tereza sice chápe, že jde z jeho strany jen o sex, přesto ji to trápí. Aby ji Tomáš dokázal, že ona je jeho skutečná láska, ožení se s ní. Pořídí si i psa Karenina.
Krátce po svatbě je Československo okupováno. Tereza fotorafuje ruské tanky, což je nebezpečné. Manželé se tak rozhodnou pro emigraci do Švýcarska. Odjíždí i Sabina. Tomáš se tam jako doktor bez problémů uchytí, ale Tereze se to nedaří. Nemůže najít práci, navíc zjistí, že Tomáš spí i se Sabinou. Sbalí sebe i Karenina a vrací se do okupované vlasti. Tomáš si teď může bez Terezy užívat volnosti, ale místo toho zjistí, že bez ní být nemůže. To je ona nesnesitelná lehkost bytí. Vrací se za manželkou do Prahy.
Sabina zůstává v Ženevě a má nového milence. Franz je ženatý, ale protože se do Sabiny zamiluje, rozvede se. Jakmile to řekne Sabině, ta uteče do Paříže a později do Ameriky, kde už dříve pracovala jako malířka.
Život po návratu do Československa je pro Tomáše zcela jiný. Kvůli svému kritickému článku namířenému proti režimu už nemůže pracovat jako lékař a živí se jako omývač oken. Má tak ovšem spoustu příležitostí ke svým avantýrám. Tereza to už nemůže snášet, a tak se také rozhodne pro nevěru. Je to pro ni ovšem otřesný zážitek, po kterém navíc nabyde dojmu, že ji někdo sleduje. Celé dny tráví sama doma s Kareninem zavřená doma.
Nakonec manželé dojdou k rozhodnutí přestěhovat se na venkov. Tam konečně najdou klid a štěstí. Jejich láska se posílí, uvědomí si, že bez sebe nemohou být, a avantýry přestanou. Pár překoná i smrt milovaného psa. Když se však jednou v noci vracejí autem ze zábavy, nabourají se a oba zemřou.
Další díla autora- Romány
- Sbírky povídek