Nexus je třetí díl románové trilogie Růžové ukřižování od amerického surrealistického spisovatele Henryho Millera. Kniha vyšla poprvé v roce 1959 v Paříži, protože v autorově rodné Americe byla zakázána.
O autorovi
Henry Miller se narodil 26. prosince 1891 v New Yorku, kde chtěl později vystudovat City College of New York. Studií ale brzy nechal a poté vystřídal hned několik zaměstnání. Psát začal v roce 1920. Už jeho první díla se vyznačovala jeho nenávistí k jakýmkoliv omezením. Najdeme v nich tedy vulgarity a urážky, díky kterým byly jeho knihy často zakazovány.
Po druhé světové válce se, díky vyhraným soudním procesům, vrátily jeho knihy opět do prodeje. Nejúspěšnější je dvojice knih Obratník raka (1934) a Obratník kozoroha (1939). Svým dílem a svými myšlenkami ovlivnil Miller nastupující beat generation a tím také hnutí hippies. Henry Miller zemřel 7. června 1980 v Los Angels.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává v Brooklynu na počátku dvacátého století.
Autor zde popisuje své smyšlené zážitky ze svého šestiletého pobytu v této části New Yorku.
Kniha nabízí jedinečný pohled na živý Brooklyn dvacátých let dvacátého století.
Také zde se, stejně jako v jiných dílech autora, objevuje otevřený popis erotických scén, ale také až filosofická zamyšlení, která jsou pro tohoto představitele amerického surrealismu typická.
Miller dostal nápad na napsání Růžového ukřižování, jehož je Nexus součástí, jedné noci roku 1927. Zůstal prý vzhůru celou noc a načrtl si základy nejen Růžového ukřižování, ale také úspěšnějšího Obratníku Kozoroha.
Některé části trilogie jsou smyšlené, ale základy jsou reálné. Například Mona byla ve skutečnosti Millerova druhá manželka June.
Kniha měla mít ještě pokračování Nexus II, ale k jeho dopsání a vydání již nedošlo.
Knihy byly vydávány pouze ve Francii a Japonsku, protože v anglicky mluvících zemích byly původně zakázané.
Ústřední postavy knihy
Henry Miller – mladý a chudý spisovatel a bohém, který opustí svou práci a chce se živit psaním.
Mona – krásná tanečnice, bisexuálka, Millerova druhá žena.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je vyprávěna Henrym Millerem v ich-formě. Vyprávění je chronologické. Jazyk knihy je nespisovný, často se zde objevují vulgární výrazy.
Dějová linie
Mona se zamiluje do dívky Anastasie a dokonce s ní odjíždí do Paříže. Brzy se ale sama na vlastní pěst vrací do New Yorku a v roce 1928 cestují Henry Miller a Mona společně do Paříže.
Další díla autora