Autor je velmi dobrý vypravěč a proto se ve svém rozsáhlém románu opět vrací do „Města na hranici“. Kniha byla vydaná roku 1963 a sklidila úspěch. Jde o volné pokračování prvního dílu Město na hranici, kde autor popisuje, jaký byl život po druhé světové válce.
O autorovi
Narodil se v Břeclavi 27. srpna roku 1921, po maturitě, kterou absolvoval na gymnáziu. Po krátkém kurzu, který absolvoval, se stal úředníkem. Byl v roce 1942 ve druhé světové válce nasazen, odklízel trosky po náletech. V roce 1945 pracoval na tehdejším národním výboru, stal se tajemníkem Svazu spisovatelů. Byl také redaktor časopisu Květen. Angažoval se v roce 1968 na straně „reformistů“, proto ho po roce 1969 zakázali. Když jej zakázali, pracoval v pojišťovně, návrat do literatury mu byl umožněný roku 1984. Umřel 1. května roku 2002.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává v letech 1948 až 1953, popisuje k ní pocity a situace, které lidé zažívali často na vlastní kůži. Kniha líčí stalinismus a také to, jaká byla tehdy doma a jak jí „obyčejní lidé“ vnímali. Jedná se o druhý díl trilogie, která se odehrává na severomoravském pohraničí.
Ústřední postavy knihy
Tak jako v prvním díle i zde autor používá velké množství postav, které se v příběhu vyskytují a určitým způsobem ho doplňují. Postavy často mívají jen dokreslující podtext. Na některých postavách autor přímo ukazuje tehdejší dobu a to, jak se v ní někteří lidé chovali a co všechno dělali. Děj se točí nejen okolo milostného trojúhelníku Říha – Božena – Kuzmík, ale také okolo dalších postav, které se v knize vyskytují.
Tajemník – tuto postavu autor líčí jako osobu, která naprosto poslouchá příkazy, které dává někdo seshora, tyto příkazy tajemník přebírá a posílá zase dále, mezi lidi. Na této postavě se ukazuje, jak tehdejší doba měla na lidi vliv.
Říha – správce textilky, dogmatický fanatik, aktér milostného trojúhelníku, objevuje se i v prvním díle trilogie
Kuzmík – taxikář, objevuje se i v prvním díle trilogie, aktér milostného trojúhelníku
Božena – aktérka milostného trojúhelníku
Jazykové prostředky a stylistika
Děj se nesoustředí pouze a jen na milostný trojúhelník Říha – Božena – Kuzmík, ale také na mnoho epizodních postav. Kniha je ve třetí osobě. V knize autor u dialogů užívá hovorovou češtinu. Karel Ptáčník byl znám pro zachycení nekomplikovaných lidských typů. V tomto díle autor pracuje se vkládáním deníkových zápisků do textu románového.
Dějová linie
Autor se v druhém díle trilogie z Bruntálska opět vrací do Města na hranici. V tomto severomoravském městě, kde i sám autor žil a k městu má vztah, kniha sleduje osudy hrdinů, kteří v tomto městě žili. Kromě hrdinů autor zachycuje i velké množství nových postav, které také mají svůj život, své starosti a problémy. Všechny osudy hrdinů a dalších postav se odehrávají uprostřed událostí, které staly v letech 1948 – 1953. Na některých postavách (jako například tajemník) autor vykresluje, jaký byl duch tehdejší doby. Jde zejména o to, jaké postoje zaujímají obyvatelé a jaké jsou jejich osudy.
V knize se tak velmi výstižně zachycuje tehdejší ovzduší a také hluboké proměny tehdejší doby. Tuto dobu kult osobnosti poznamenal záporným způsobem. I přesto všechno se v této době nezadržitelně budovaly a rozvíjely nové základy našeho národního života. Objevuje se zde jak milostný trojúhelník Říha – Božena – Kuzmík, tak i tajemník a jeho slepé poslouchání a následné tlumočení rozkazů, které vydávali „ti nahoře“. Kniha a potažmo i celá trilogie se stala oblíbenou i díky tomu, že se v nich odráží skutečná nálada, která v tehdejší době panovala. Objevují se zde i skutečné příběhy a události.
Další díla autora