Epos Oddyseia patří k nejstarším antickým literárním památkám a jeho význam trvá dodnes. Kolem jeho původu existuje i v současnosti řada nejasností. Nejisté je jak Homérovo autorství, tak doba vzniku. Rozsáhlý epos vypráví putování slavného Odyssea na rodnou Ithaku k manželce a synovi. Cesta je plná nástrah a překážek, ale Odysseus je statečný a moudrý muž.
O autorovi
Homér byl nejstarší řeckým básníkem. O jeho životě se nedochovala jasná fakta. Nejasný je jak jeho rok narození, tak i místo narození. Není ani jisté, zda se skutečně jedná o historickou osobu. Pokud skutečně žil, bylo to někdy v době mezi lety 1200 až 700 př. n. l.
V 5. století př. n. l. napsal básník Hérodotos legendu o jeho životě. Podle ní se Homér narodil jako nemanželský syn u řeky Meles, zemřít měl na ostrově Íos. Nejznámější je představa Homéra jako slepého starce.
Charakteristika díla
Epos Odysseia vznikl snad v 8. století př. n. l. Autorství Homéra je sporné.
Jedná se o rozsáhlou epickou báseň. Dějem navazuje na Homérův předchozí epos Illiada. Děj se odehrává ve Středomoří na řeckých ostrovech v 7. století př. n. l.
Kniha zachycuje putování slavného řeckého vojevůdce Odyssea, který se po Trojské válce (přičemž Trojský kůň byl jeho nápad) a několikaletém věznění vrací na rodný ostrov Ithaka. Cesta je plná nástrah a strastí, ale Odysseus dokáže překonat jakékoliv překážky. Je zde popisován jako hrdina, který se svými vlastnostmi spíše podobá bohům než člověku.
Důležitou roli v knize hraje řecké božstvo a epos čtenáře ponouká k víře k nim.
Ústřední postavy knihy
Odysseus – Ithacký král a syn Laerta a Epikasté. Moudrý, silný a statečný muž.
Télemachos – Jeho moudrý a statečný syn.
Pénelopé – Odysseova věrná a milující manželka. Je trpělivá a rozvážná.
Bohové – Zeus (nejvyšší bůh), Pallas Athéna (bohyně války a moudrosti), Afrodíté (bohyně lásky a krásy), Hádes (bůh podsvětí), Poseidon (bůh moře), Héfaistos (bůh ohně) atd.
Jazykové prostředky a stylistika
Odysseia je rozdělena do 24 zpěvů, celkem má 12 111 veršů. Verše jsou psané v daktylském hexametru.
Častá je přímá řeč. Z jazykových prostředků jsou to obvykle přirovnání.
Dějová linie
Už sedmým rokem je ithacký král Odysseus vězněný na ostrově Ógygii nymfou Kalypsó. Na přímluvu božstva v čele s Diem ale nymfa Odyssea nechá odejít. Ten odplouvá na vyrobeném voru. Jenže na moři se potká s hněvem boha Poseidona, svého nepřítele. Vor se potopí a Odysseus se jen s vypětím všech sil zachraňuje a dostává se na ostrov Scherii, kde žijí Fajákové. Králova dcera Nausikáa ho srdečně přivítá.
Odysseus místním vypráví své zážitky se svou posádkou na cestě z Tróje po skončení Trojské války: Oddyseus mířil domů na Ithaku, ale cesta byla dobrodružná a plná nástrah, cestou se setkal s řadou národů a stvoření. Připlul tak nejprve do země Kikonů a vypálil jejich město. Kikoni se samozřejmě pomstili a v boji padlo mnoho Odysseových mužů. O další druhy mohl přijít u Lótofágů, když tam snědli lotosy a nechtěli nikdy odejít. Několik Odysseových společníků slupnul Kyklop, než ho Odysseus oslepil a podařilo se mu utéci.
U lidožravých obrů Laistrýgonů ztratila výprava jedenáct lodí i s jejich posádkou. Odysseus se zachránil s jedinou lodí. Několik zbývajících druhů proměnila ve vepře kouzelnice Kirké na ostrově Aiaia. Odyssea zachránil bůh Hermes. Odysseus ale u Kirké strávil celý rok, protože se do něj zamilovala a nechtěla ho pustit. Nakonec ho poslala do podsvětí zeptat se Teiresia, slepého věštce, na pokračování jeho cesty. Podle něj měl doplout na Thrínakii, kde nesměl zabít žádný dobytek ze stáda boha Hélia. Na Ithace se měl popasovat s nápadníky Pénelopé a nakonec se usmířit s Poseidónem.
V podsvětí se hrdina setkal také s mnoha mrtvými, se svou rodinou i padlými z Trojské války.
Při návratu na Aiaiu ho Kirké varovala před Sirénami i mořskými obludami Skyllou a Charybdou. Díky radám tak Odysseus uniknul i těmto nástrahám, jeho zbylí muži však tolik kázně neměli a nakonec všichni zemřeli. A Odyssea vítr zanesl na Ógygii s nymfou Kalypsou.
Odysseovi se nakonec konečně podaří návrat na Ithaku. Zpočátku ale zůstává inkognito jako starý žebrák. Odchází na salaš k příteli pastýři Eumaiovi a tvrdí mu, že Odysseus se brzy vrátí. Tam se také setkává se svým synem Télemachem, kterému odhalí svou pravou identitu a společně naplánují, jak se zbavit Pénelopiných nápadníků. Když se po konečných dvaceti letech vrátí do svého domu a chystá se na zápas se svými soky, je k nepoznání. Odhalí ho jen starý pes a stará služka, manželka ne.
Pénelopé dá všem nápadníkům úkol, který splní jen Odysseus. Odhalí svou masku a se synem postřílí ostatní muže. Pénelopé si stále není jistá Odysseovou identitou, a tak připraví poslední zkoušku. Odysseus opět nezklame. Nakonec hrdina zajde na návštěvu za svým otce a usmíří se s rodinami zabitých soků v lásce.