Hrabalova novela Ostře sledované vlaky se odehrává během protektorátu na malé železniční stanici, kudy projíždí německé transporty. Vypráví příběh mladého eléva Miloše Hrmy. Filmové zpracování Hrabalovy novely režisérem Jiřím Menzelem z roku 1966 získalo cenu Oscar v kategorii cizojazyčného filmu a dodnes patří k tomu nejlepšímu z české kinematografie.
O autorovi
Bohumil Hrabal se narodil v roce 1914 v Brně. Tento český prozaik patří k nejvýznamnějším osobám české literatury 2. poloviny 20. století.
Studoval práva na UK, studia mohl ukočit až po znovuotevření vysokých škol po válce v roce 1946. Během války pracoval u drah jako dělník a výpravčí, což se promítlo do jeho díla. Vystřídal i řadu dalších zaměstnání – obchodní cestující, pojišťovací agent, balič papíru, brigádník v ocelárnách, kulisák atd. Spisovatelem se stal až v roce 1963, po roce 1970 měl na několik let zákaz a psal pro exilová a samizdatová periodika.
Za svou tvorbu získal řadu cen, mnoho jeho knih se dočkalo filmového zpracování. Zemřel v roce 1997.
Charakteristika díla
Kniha je portrétem mladého muže a jeho sexuálních frustrací. To vše se děje na pozadí 2. světové války v roce 1945. Válka je zde kritizována, protože v ní zbytečně umírali lidé, obyčejní lidé byli najednou stavěni do pozice nepřátel. Je zde zobrazeno, jak válka lidi mění. Novela prezentuje názor, že lidé by neměli jen nečinně přihlížet, ale sami se pokoušet bojovat.
Kniha spojuje humorné momenty s tragickými, dojemnými.
Kniha je členěna do kapitol bez názvu.
Ústřední postavy knihy
Miloš Hrma – Nevinný mladíček, který se zaučuje na železnici. Je citlivý a naivní. Řeší věci spojené s dospíváním a svým mužstvím. V závěru se projeví jako hrdina.
Výpravčí Hubička – Milovník žen, donchuán. Tak trochu sprosťák. Proti německým vlakům chce vést vlastní odboj.
Přednosta stanice – Vášnivý chovatel holubů. Svůj hněv si vylévá na ženě nebo do světlíku, takže je celkově vnitřně vyrovnaný.
Zdenička Svatá – Telegrafistka.
Máša – Milošova dívka.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je většinou spisovný, občas je využito nespisovných výrazů. Hrabal často používá neotřelé výrazy, neobvyklá přirovnání. Nechybí německé výrazy.
Častým prostředkem je opakování.
Vyprávění je v ich-formě a retrospektivní.
Dějová linie
Mladík Miloš Hrma se stane výpravčím elévem na malé železniční stanici v Kostomlatech, v městečku nedaleko od jeho rodiště. Místní výpravčí Hubička se nechvalně proslavil v celém kraji svým vztahem k telegrafistce Zdeničce, který vyšetřuje dokonce dopravní šéf, což nepotěší přednostu stanice. Toho najde šéf neupraveného a špinavého od holubů, což mu ztíží možnost povýšení.
Miloš řeší své neúspěšné pokusy o milování s dívkou Mášou snahou o sebevraždu. I tady je neúspěšný. Z nemocnice se vrací zpátky na stanici.
Stanicí projíždí řada německých transportů z fronty a na frontu, vozí zbraně, zboží i raněné vojáky. Když je vidí, pochopí Miloš, že jsou také jen lidé, i když Němce stejně jako ostatní nemá rád. Hubička plánuje odpálit jeden z ostře sledovaných vlaků naložených zbraněmi, který má stanicí projíždět na druhý den. Miloš, který Huničku obdivuje, mu slíbí pomoc.
Do stanice přichází Máša a dává Milošovi další šanci. Ten souhlasí, ale je nervózní, snaží se na poslední chvíli získat zkušenosti. Paní přednostová ho odmítne zasvětit do sexuálního života, štěstí má ale Miloš u rakouské cestující, které ujede vlak a musí v Kostomlatech přečkat noc. Miloš je po prvním milování šťastný a sebevědomý, že mu narostou křídla i pro protiněmeckou akci. Hubička je nervózní, ale plán se rozhodne uskutečnit. Miloš vyleze na semafor s náloží, kterou má svrhnout na německý vlak. To se mu sice povede, ale spatří jej při tom německý voják. Oba vystřelí. Voják je trefen do břicha, Miloš do ramene a padá ze semaforu kousek od zraněného vojáka. Ten je v deliriu a stále volá po matce. Miloš ho z milosrdenství zastřelí. Uvědomí si, že za normálních okolností by mohli být přáteli. Vlak vybouchne.