Virginia Woolfová je jednou z nejznámnějších anglických autorek a její impresionistický román Paní Dallowayová jejím nejpovedenějším dílem, jak i sama tvrdila. V jediném červnovém dni se odehrává děj tohoto románu, který paralelně sleduje dva na první pohled rozdílné hrdiny – Clarissu Dallowayovou a Septima Warrena Smithe.
O autorovi
Virginia Woolfová byla anglickou spisovatelkou, esejistkou, literární kritičkou, filozofkou a feministkou. Narodila se v roce 1882.
Její otec byl literární kritik a filozof sir Leslie Stephen. Po jeho smrti se Virginia se sourozenci přestěhovala do Londýna. Dala tak najevo odpor k viktoriánskému pokrytectví. Tam se Virginia stala členkou Bloomsbury Group, která sdružovala avantgardní umělce, kteří společně revoltovali proti viktoriánskému materialismu, rodinnému patriarchátu a podřízenému postavení ženy. Ve skupině našla svého budoucího muže, žida Leonarda Woolfa. Ten založil nakladatelství Hogarth Press, ve kterém publikoval její díla.
Postupně se u spisovatelky začala projevovat psychická nemoc, trpěla stále zhoršujícími se depresemi. Vše ještě prohloubila 2. světová válka, když s manželem byli v protifašistickém odboji. Woolfová spáchala v roce 1941 sebevraždu.
Charakteristika díla
Paní Dallowayová je impresionistickým románem z roku 1925.
Děj se odehrává v Londýně pět let po 1. sv. válce v jednom červnovém dni. Londýnský Big Ben pak svými údery rozděluje den na jednotlivé hodiny.
V románu jsou zachyceny myšlenky lidí a pomíjivost okamžiku.
Ústřední postavy knihy
Clarissa Dallowayová – Spokojená padesátnice z vyšší třídy. S manželem Richardem a dcerou Elisabeth žije v bohatém londýnské domě. Má ráda lidi a společnost. Je dobrou hostitelkou a je oblíbená ve společnosti. Je citlivá a vnímavá, ale i trošku žárlivá a povrchní.
Richard Dalloway – Její manžel. Trošku přízemní, nudný. Rozumný muž.
Peter Walsh – Inteligentní, citlivý muž. Dobrodruh. Clarissin bývalý milenec. Vrátil se do Londýna z Indie, aby rozvedl svou přítelkyni. Nikdy neměl moc štěstí u žen.
Septimus Warren Smith – Mladý muž, básník, který kvůli boji v 1. sv. válce a smrti přítele zešílel a je závislý na péči své manželky. Lékaři nevědí, co s ním, narhují sanatorium. Septimus místo toho spáchá sebevraždu. Je jakýmsi druhým já Clarissy.
Lukrecie – Jeho manželka. Nemocí svého manžela velmi trpí.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný. Autorčin styl je dynamický. Střídá dlouhá souvětí s krátkými větami. Používá vykřičníky a otazníky, často i v průběhu vět.
Z uměleckých prostředků jsou nejčastější přirovnání, metonymie, metafory a řečnické otázky.
Vyprávění probíhá v er-formě. Autorka vypráví paralelně dva příběhy – Clarissy a Septima.
Dějová linie
Clarissa Dallowayová, žena středního věku z vyšší společnosti, se jednoho červnového rána vydává do květinářství. Na večer plánuje pro svého manžela Richarda oslavu. Cestou vzpomíná na mládí. Na Petera Walshe, kterého kdysi milovala. Na chudou kamarádku Sally Setonovou, kterou zřejmě milovala také.
Po návratu domů zjišťuje, že byl Richard pozván na oběd k lady Brutonové. Má jí pomoci s článkem pro Timesy. Clarissa trošku žárlí, pokračuje ale v přípravách na večerní oslavu. Najednou ji navštěvuje Peter. Je to stále stejný muž. Idealista, který to příliš neumí se ženami. Společně vzpomínají na minulost a Peter se jí svěřuje, že je zamilovaný do vdané ženy. Do Londýna přijel, aby ji rozvedl. Clarissa si dodnes není jistá, jestli udělala dobře, když dala před lety přednost rozumnému a zajištěnému Richardovi před tímto citlivým snílkem. Stejně na vážkách je i Peter. Na jedné straně Clarissu stále miluje, na druhé jí pohrdá pro její pokrytectví a povrchnost.
Peter odchází a vrací se Richard. Rozhodne se manželce přinést dárek a říct ji, že ji miluje. Donese ji kytici růží, ta slova ale neřekne. Clarissa to přesto cítí. Manželé si spolu chvíli povídají, Richard pak utíká do výboru a Clarissa si jde odpočinout.
Její dcera Elisabeth odchází na kávu se svou starou guvernantkou slečnou Kilmanovou. Žena Elisabeth miluje.
Večer probíhá večírek, na který přijde řada bohatých a důležitých lidí včetně ministra. Přicházejí i Peter a Sally. Večírek je vydařený.
Zároveň se odvíjí příběh Septima a jeho manželky Lukrecie. Septimus vystudoval poezii a pak narukoval do 1. sv. války. Ta změnila jeho život. Zažil tam smrt svého přítele. Přesto se pak v Itálii oženil, k manželce ale nikdy nic necítil. Postupně se ale válečná traumata prohloubila v duševní nemoc.
Manželé přicházejí k lékaři, aby se poradili o Septimově pokračujícím šílenství. Lékař slibuje, že pacienta odpoledne navštíví. Septimus se mezitím rozhode, že jediným východiskem je pro něj sebevražda. Když doktor přijde, vyskočí z okna.