Kniha Pohádky z naší vesnice je poslední sbírka autora. Vydaná byla zhruba měsíc po smrti Vítězslava Hálka. Do jisté míry naznačuje, jak by se dál ubíralo dílo Vítězslava Hálka, kdyby předčasně nezemřel, jaký by měla směr a o čem by pojednávala. V tomto díle se autor zajímá o to, jaký je život obyčejného vesnického lidu. Jaké mají problémy, jaké starosti. Ukazuje mladé a staré a jak to mezi nimi v komunitě funguje. Je zde velmi kritický. Sbírka vyšla roku 1874.
O autorovi
Vítězslav Hálek se narodil 5. dubna roku 1835 v Dolínku u Mělníka. Vlastním jménem byl Vincenc Hálek, zřídkakdy se také objevuje jako Viktor. Spolu s Janem Nerudou bývá považována označován jako zakladatel moderní české poezie. Byl to básník, dramatik, prozaik, literární kritik a publicista. Měl se stát knězem, proto také v Praze studoval kněžský seminář, ovšem proti přání rodičů přechází na Akademické gymnázium.
Rodiče jej odmítli financovat, protože nesouhlasili s jeho přestoupením a tak se živil jako básník a také doučoval. Cestoval také, navštívil Itálii, Polsko nebo například Balkán. Byl ženatý, měl syna Ivana Hálka. Zemřel předčasně, na zánět pohrudnice, ve 39 letech. Umírá 8. října 1874 v Praze, je pochován na Vyšehradě.
Charakteristika díla
Dílo je zasazeno do vesnického prostředí, mezi prostý lid. Děj se odehrává na vesnici v Mělníku, odkud autor pochází.
Zabývá se aktuálními problémy, které vesnický lid prožívá a zažívá.
Kniha je aktuální v každé době, i dnes se objevují problémy mezi staršími lidmi a mezi mladšími lidmi, pojetí sbírky je také poměrně moderní.
Ústřední postavy knihy
Sbírka obsahuje několik povídek, kde vždy vystupují postavy, ovšem nejsou nikterak stěžejní pro knihy.
Matěj - se objevuje v povídce Králův posel, kdy Matěj je chudý králův posel, který hledá královi nevěstu.
Babička – se objevuje v povídce Zlatá babička, která je rovněž chudá a pro děti jakýmsi vzorem.
Cikáni – se objevují, v povídce Cikánská večeře, ukazují pospolitost, která mezi nimi vládne.
Král Sáva – se objevuje, ve stejnojmenné povídce Král Sáva pátrá po opravdu šťastných lidech.
Jazykové prostředky a stylistika
Ve sbírce můžeme vidět dosti kontrastů například vztahy rodičů a děti, vesnický život, vesnické lidi, generační problémy).
Dějová linie
Zajímal se o život vesnického lidu, obyčejných lidí. Citlivým a sugestivním způsobem upozorňuje na sociální rozpory, které se objevují. Sbírka se hlásí svým pojetím k realismu, vybočuje z celkového rámce autorova díla. Hálek je v tomto díle značně kritický.
Královský posel
Matěj se vydává na koni po vesnici a hlásá, že král ztrácí energii, proto mu lékaři doporučili, aby si našel ženu, která je hádavá, aby mu trochu zvedla náladu a rozproudila jej. Pokud se takováto žena Matějovi přihlásí, stane se královnou. Téměř všechny ženy se Matějovi okamžitě začínají hlásit, právě ony chtějí být budoucí královnou. Je z toho obrovský křik a tlačenice. Matěj jen tak, tak utekl ke králi. Ženy však stále doufají, že pro ně král nebo Matěj přijede, každý se cítí být budoucí královnou.
Zlatá babička
Stará babička sedí jednoho zimního večera v kožichu, u kamen a vypráví dětem okolo sebe pohádky. Vypráví o království, které je celé ze zlata. Zlatý hrad, zlaté šaty, truhly plné zlata, zlaté peníze. Král má zlatou korunu a snad každý večer s ní spí, svou manželku nemá rád, nudí se s ní. Král jednou vyráží se svou družinou na hon, kde vidí zlatého ptáčka, zlatou trávu, zlaté květy, zlaté včely. Ke skále přicházejí dívky se zlatými džbány. Král vystrojí pro své syny dvě svatby.
Cikánská večeře
Cikáni sedí u ohně a večeří. Mladík k nim přijde z lovu a všem vypráví, že ukradl len a zelí. Při krádeži však místo něj byla chycena jeho sestra, kterou odvlekli v poutech k rychtáři. Po večeři se starý cikán ptá všech, kdo chce být bratrem někoho, kdo nechal svou sestru v zajetí místo sebe, za čin, který udělal on. Nastává krátké ticho a za chvíli už se mladíkovou tělo houpe na šibenici.
Král Sáva
Byl velmi věhlasný král, který panuje již sto let a zajímá se o své poddané, kdo z nich je šťastný. Všichni se dlouho rozmýšleli, ale nikdo nemohl říci, že by byl skutečně šťastný. Každý ve svém životě našel nějakou chybu. Krále to velmi zarmoutilo, byl z toho hodně smutný. Jednoho dne šel po mořském břehu a v rybářské chatrči nachází dva mladé manželé, kteří se radují ze svého dítěte. Krále to velmi nadchlo a všem svým poddaným sdělil, že kdo nepoznal štěstí matky, nikdy štěstí nezažil, i kdyby byl třeba pan král.
Další díla autora- Básnické sbírky
- Dramata
- Sbírky povídek