Franz Kafka, pražský Němec, patří dodnes ke světově nejoceňovanějším autorům 20. století a jeho povídka Proměna je jedním z jeho nejslavnějších a nejpovedenějších děl. Do hlavního hrdiny Řehoře Samsu, který se přes noc proměnil v brouka, promítl Kafka i vlastní pocity osamělosti a úzkosti.
O autorovi
Franz Kafka je nejznámějším pražským německým autorem. Narodil se v roce 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Měl dva bratry, kteří zemřeli jako děti, a tři sestry, které zemřely později v koncentračních táborech. S otcem neměl dobrý vztah, což se promítlo do jeho dětství i díla.
Kafka vystudoval německé gymnázium a poté práva na Karlo-Ferdinandově univerzitě, kde se seznámil s Maxem Brodem, který byl jeho přítelem až do smrti. Brod pak zveřejnil Kafkovo dílo.
Od roku 1907 do 1922 pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně. Jeho kariéra byla poměrně úspěšná, nicméně práce ho velmi ubíjela.
Komplikovaný byl jeho vztah k ženám a především k sexu, který vnímal jako cosi nečistého, přesto měl několik vztahů.
Ke konci roku 1917 onemocněl tuberkolózou. Od roku 1922 pobýval stále častěji v sanatoriích. Zemřel v roce 1924 v rakouském sanatoriu v Kierlingu.
Franz Kafka patří k nejoceňovanějším a nejvlivnějším autorům 20. století.
Charakteristika díla
Proměna je Kafkova povídka z roku 1915.
Zápletka je iracionální, absurdní. Hlavní hrdina Řehoř Samsa se jednoho dne promění v brouka. Na jejím pozadí je ale vykresleno téma ubohosti člověka, ztráta důstojnosti a ponižující odkázanost na druhé. Chybí vysvětlení, proč se Řehoř proměnil. Pro následný vývoj to ovšem není důležité, zásadní jsou následky, ne příčina.
Některé scény jsou i humorné a komické, tím je však jen zesílena celá absurdita a bezvýchodnost dané situace.
Kniha je obsahově rozdělena na tři části. V té první je představen Řehoř a jeho rodina, druhá zachycuje Řehořovy pocity, ve třetí eskaluje nenávist k Řehořovi a končí jeho smrtí.
Ústřední postavy knihy
Řehoř Samsa – Obchodní cestující, který se jednoho rána probudí jako obří brouk. Snaží se vymyslet, jak nastalou situaci vyřešit, aby co nejméně ublížila jeho milované rodině.
Rodiče, sestra Markétka – Řehoř celou rodinu živí, je na něm finančně závislá. Když se promění v brouka, jsou všichnizpočátku smutní, mají strach, jejich pocity se ale rychle promění v odpor a nenávist k synovi. Jsou sobečtí.
Jazykové prostředky a stylistika
Vyprávění probíhá v er-formě v minulém čase, chronologicky. Občas se vynoří vzpomínky na minulost.
Jazyk je spisovný, styl vyprávění jednoduchý, přesto dává čtenáři možnost dokonale se vžít do pocitů hlavního hrdiny.
Častá je nepřímá řeč, přímou používá Kafka jen výjimečně.
Dějová linie
Řehoř Samsa se jednoho dne probudí a zjístí, že něco není v pořádku. Proměnil se ve velkého ošklivého brouka. Zpočátku si neuvědomuje závažnost situace a řeší jen, jak se dostat do zaměstnání. Na druhou stranu je to pochopitelné, protože ze svého platu živí i sestru Markétku a rodiče, se kterými bydlí. Až následně pochopí, že mnohem horší je fakt, že má problémy s pohybem a nemůže mluvit (i když všemu rozumí). Rodiče se ho štítí, jediná Markétka se zpočátku o bratra stará, postupně i u ní ale převáží odpor.
Pro rodinu je Řehoř ostudou, kazí její dobré jméno. Je přítěží. Kvůli jeho pracovní neschopnosti se rodina dostane do finančních problémů a musí se přestěhovat do menšího bytu. Přemístění Řehoře je však velmi komplikované.
Řehoř trpí, když vidí, kolik starostí s ním jeho rodina má. Rozhodne se proto, že ji nebude dál trápit. Přestane jíst a pít, až jednoho rána najdou jeho tělo vysušené a mrtvé. Rodině se uleví, zbaví se těla a odstěhuje. Celou záležitost se snaží rychle zapomenout. Ani si neuvědomí, že ztratila syna.
Další díla autora