Různí lidé je soubor kratších povídek nebo črt, které Jan Neruda píše. Soubor obsahuje 15 povídek a črt. Zajímavé je, že autor velmi detailně vykresluje jednotlivé postavy, hlavně tedy jejich charakter a také jejich chování. Často jsou postavami, které Neruda popisuje ženy, bývají hlavními hrdinkami. Je také zajímavé číst o různých národnostech a různých zemích. Autor se inspiruje na svých cestách. Studuje lidi, které potkal na svých cestách v cizině.
O autorovi
Jan Neruda se narodil 9. Července 1834 v Praze. Byl to pražský významný básník a novinář, který působil v období realismu. Byl členem družiny májovců. Pocházel z Malé Strany, studoval na malostranském gymnáziu, kde také odmaturoval, pokoušel se, na nátlak otce, studovat práva, ovšem to nedopadlo úspěšně.
Prošel několika úřednickými pozicemi, v nich však spokojen nebyl. Jako novinář působil v Obrazech domova, Čase. Vydával časopis Lumír, publikoval také v časopise Květy. Podnikl několik cest do Německa, Francie, Maďarska, Itálie, Egypta, Řecka. Byl také prohlášen za národního zrádce. Zemřel 22. Srpna 1891 v Praze.
Charakteristika díla
Dílo je jakýmsi zkoumáním lidí, přátel, se kterými se autor potkává na svých cestách.
Dílo je zasazeno do 19. století a odehrává se na různých místech, v celém světě.
V díle je vidět, jak se sám autor zabýval charakterem lidí, jejich chováním, musel být velmi dobrý pozorovatel.
Ústřední postavy knihy
Ústředními postavami jsou zde různí lidé například polská dívka, Řek, který kreslí obrazy, chvástající se Němec, krásná dáma.
Jsou to často lidé, které Jan Neruda potkává při svých cestách, často jsou to ženy, používá je velmi často jako hlavní hrdinky svých krátkých povídek a črtů.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je velmi popisný, velice detailně vykresluje člověka, především jeho chování, jeho charakter.
Autor používá poměrně dost přímou řeč.
Dějová linie
Autor ve svých kratších povídkách a črtách popisuje, jak cestoval. Tedy především své zážitky a prožitky. Rovněž do tohoto popisu zasazuje lidi, které na cestách popsal. Zkoumá a popisuje především jejich charakter, jejich chování. S lidmi, se kterými se ve světě potkal, se autor seznámil a také spřátelil. Autor byl například v Německu, ve Francii, v Egyptě, Itálii, Řecku, v Maďarsku a jiných zemích.
Požehnaná ústa
Povídka, která ukazuje, jak byl sám autor Jan Neruda v Jeruzalémě. Je v restauraci a do společnosti, která v restauraci sedí, se vloudí rozmrzelý Němec. Tento člověk vše okolo sebe kritizuje, dosti často si vymýšlí, chlubí se mnohými věcmi. Všem okolo sebe tvrdí, že je zcestovalý, že procestoval celý svět, že umí mnoho jazyků, vše ve světě zná, nic jej nepřekvapí. Nadává rovněž na Jeruzalém a to přesně na to, že je zde nepořádek. Ostatním lidem se tento rozmrzelý Němec nelíbí, je jim jako člověk nepříjemný, proto se mu raději vyhýbají.
Pan manžel
Jan Neruda velmi obdivuje krásnou dámu, pozoruje jí. Několikrát se mu poštěstí a potká se s ní, vždy však ve společnosti nějakého muže. Jan Neruda se domnívá, že tento muž je její manžel. Obdivuje jejich chování, které je krásné. Poté však autor zjišťuje, že tento pán, není dámin manžel, ale její milenec.
Vampyr
Jan Neruda navštěvuje po svých cestách také Cařihrad. Zde najde jednoho muže, řeckého původu, který kreslí lidi. Najednou začne muž kreslit, ale neví, koho kreslí, lidé okolo něj si myslí, že kreslí někoho z nich. Záhy se dozvědí, že tomuto muži se říká Vampyr. A to kvůli tomu, že kreslí jen mrtvé lidi, nebo ty lidi, kteří brzy zemřou. Vlastně jim tak předpovídá jejich smrt. Nakonec dokreslí obraz polské dívky. Dívka omdlévá a záhy na to umírá.
Další díla autora
- Básnické sbírky
- Cestopisy
- Novely
- Povídky
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů