Román z roku 1967, podle něhož byl o dva roky později natočen stejnojmenný film Zdeňka Sirového, který byl pro svou hlubokou kritiku tehdejší společnosti uzavřen na dvacet let do trezoru. Román o tragickém osudu sedláka, který byl v 50. letech z politických důvodů vyhnán z rodné vsi a vrátit se nesměl ani po své smrti. Místní mocenská elita se obává, že by smuteční slavnost vypadala jako projev nesouhlasu.
O autorovi
Eva Kantůrková, rozená Sílová, je dcerou komunistického novináře Jiřího Síly a spisovatelky Bohumily Sílové. V květnu roku 1981 byla obviněna z podvracení republiky a zatčena. V březnu následujícího roku byla propuštěna, ale trestní stíhání proti ní bylo zastaveno až v prosinci 1989. Eva Kantůrková patřila k zakladatelům Občanského fóra a v letech 1990–1992 byla poslankyní České národní rady a členkou jejího předsednictva. V současnosti je členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a prezidentkou Akademie literatury české.
Charakteristika díla
Děj společensko-kritického románu je zasazen do 50. let minulého století a odehrává se na vesnici. Matylda, vdova po zesnulém Janu Chladilovi, usiluje o to, aby byl její manžel důstojně pohřben ve vesnici Svažov, odkud byl před lety vyhnán. Chladilův pohřeb se nečekaně zvrhne v tichou manifestaci svažovských občanů. Ve stejné době tragicky umírá komunistický tajemník Václav Januš. Autorka skvěle vykreslila události roku 1948, následnou kolektivizaci zemědělství a rozklad letitých tradic vesnického života.
Ústřední postavy knihy
Matylda – vdova po zesnulém Janu Chladilovi, usiluje o jeho důstojný pohřeb.
Jan Chladil – zemědělec, který v 50. letech přišel o všechen svůj majetek. Do rodné vsi se nesmí vrátit ani po své smrti.
Václav Januš – komunistický tajemník, který se zasloužil o konfiskaci Chladilova majetku a o jeho vyhnání z okresu.
Devera – člen místní mocenské elity. Společně s Janušem chtějí zakázat Chladilův pohřeb ve Svažově.
Jazykové prostředky a stylistika
Příběh je nahlížen z pohledu pěti vypravěčů. Začíná tragickou smrtí Václava Januše, pak se stáčí do minulosti prostřednictvím Janušových přátel, kteří ve svých vzpomínkách rekonstruují jeho život. Tak se začíná příběh Jana Chladila. Fabulací má román blízko k detektivce. Kniha je napsána spisovnou češtinou. Vyskytují se zde často dlouhá souvětí.
Dějová linie
Děj románu začíná tragédií, kdy v lesní roklině pod zasněženým vrcholem Stoličníkem nacházejí dělníci mrtvé tělo stranického funkcionáře Václava Januše. V dalších kapitolách pak Janušovi přátelé společně s jeho manželkou Matyldou rekonstruují zpětně jeho život. Pomalu se rozvzpomínají na událost, kdy byl v obci Svažov hospodář Jan Chladil nucen ke vstupu do ZD. Svým nesouhlasem se zasloužil o vystěhování z okresu a konfiskaci majetku. Žena Matylda jej věrně následovala, i když nemusela. Usadili se na druhém konci okresu do polorozpadlého stavení, a jak léta ubíhala, na tuto záležitost se úplně pozapomnělo. Když po letech Jan Chladil zemřel, Matylda se rozhodla vystrojit mu důstojný pohřeb ve Svažově. Když se Matylda objeví ve vesnici, kde dříve se svým manželem bydlela, vynoří se postupně vzpomínky svažovských obyvatel na povrch. Lidé si vzpomenou, co se tenkrát stalo s majetkem Chladilových. Jánoš s Deverou chtějí pohřeb zakázat. Obávají se totiž, že pohřeb přeroste v manifestaci. Pohřeb se nakonec koná i přes nesouhlas zdejší mocenské elity. Se zesnulým Janem Chladilem se přijde rozloučit téměř celá vesnice. Václav Januš se vypraví pod horu Stoličník, aby tam nalezl ztracenou duševní rovnováhu. Ve tmě se však zřítí do rokle, kde umírá.