Rozčarování nad promarněným životem a propásnutými šancemi, konflikt mezi zidealizovaným a skutečným, všedním životem i nenaplněná láska – to jsou témata Čechovova lyrického dramatu z roku 1899 Strýček Váňa. Děj se odehrává, jak je pro Čechovova typické, na ruském venkově na konci 19. století.
O autorovi
Anton Pavlovič Čechov byl ruský prozaik, dramatik a povídkář. Narodil se v roce 1860.
Na moskevské univerzitě vystudoval medicínu a stal se lékařem. Zároveň přispíval svými články do humoristických časopisů a do petrohradských novin.
Nakazil se tuberkolózou od jednoho pacienta. Už nemocný odcestoval v roce 1890 na Sibiř, aby informoval o nucených pracích na ostrově Sachalin, kde byli odváženi vězni. Ve své zprávě podává otřesný obraz vyhnanců z carského Ruska.
Zemřel na tuberkolózu v roce 1904 v lázních v Německu.
Charakteristika díla
Strýček Váňa je Čechovovo lyrické drama o čtyřech dějstvích, které vyšlo roku 1899. Je první hrou, kterou napsal přímo pro Moskevské umělecké divadlo. Nese podtitul Obrázky z venkovského života.
Děj se odehrává na ruském venkově, zabývá se životem ruské statkářské šlechty. Hlavním tématem je hledání smyslu života. Hra je vystavěna na konfliktu mezi ideály a skutečným, obyčejným životem. Z postav jde cítit zklamání nad promarněnými životy a nevyužitými šancemi. Osud lidí je podle autora do značné míry determinován okolním prostředím.
Dalším motivem je nešťastná, nenaplněná láska.
Zápletka se pak odvíjí od odlišných charakterů postav.
Ústřední postavy knihy
Alexandr Serebrjakov – Starý moskevský profesor v důchodu. Egoista. Neschopný, bezvýznamný muž.
Jelena Andrejevna – Jeho mladá, krásná manželka. Upřímná žena. Manžela má ráda, i když je pro ostatní těžké tomu uvěřit. Její život je ale prázdný a nudný.
Ivan Petrovič Vojnický (strýček Váňa) – Serebrjakovův švagr. Léta ho velmi obdivoval, než ho to přešlo.
Astrov – Rodinný lékař. Svůj talent zahazuje v mizerné práci.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, některé výrazy jsou zastaralé.
Jedná se o konverzační hru, je vystavěna na dialozích. Prostřednictvím nich je charakterizována psychologie postav.
Dějová linie
Děj se odehrává na ruském venkově. Čertvý důchodce, profesor Serebrjakov, se vrací na venkov, aby žil na statku u rodiny své mrtvé manželky. S sebou přiveze svou novou manželku, krásnou Jelenu Andrejevnu. Nejméně se to líbí profesorově švagrovi, Ivanu Petrovičovi Vojnickému, kterému všichni říkají strýček Váňa. Ten profesora celý život až nekriticky obdivoval jako génia. Dokonce se kvůli němu kdysi vzdal podílu na dědictví a stal se správcem na sestřině statku. Obětoval své ideály a promarnil svůj život. Časem ale svůj názor na švagra razantně změnil.
Na statku se potkávají ještě s profesorovou dcerou z prvního manželství Soňou, doktorem Astrovem, s profesorovou tchýní Marií Vasiljevnou či starou chůvou Marinou.
Ivan s doktorem se zamýšlí nad tím, proč si mladá krásná Jelena vzala starého muže v penzi. Oba dva muži se do Jeleny zakoukají. Ona je oba odmítá, je věrná manželovi. Jeleně se svěří Soňa, že je zamilovaná do Astrova. I pro ni je tato láska nešťastná.
Ivan za ta léta pochopil, že neměl žádný důvod profesora obdivovat a že pro něj v podstatě léta zadarmo pracoval. V jedné scéně se ho dokonce pokusí zastřelit. Po všech incidentech se manželé Alexandr a Jelena rozhodnout vrátit do města. Při odjezdu stihne Jelena prozradil Astrovovi, že do něj byla zamilovaná. Po odjezdu dvojice zavládne na statku znovu klid a spokojenost. Ivan se vrací ke své práci, protože pochopí, že i hloupá a nesmyslná práce dává člověku potřebný řád.
Další díla autora- Lyrická dramata