Kniha Tři muži ve člunu vznikla původně jako povídkové vyprávění pro časopis Chimes. Autor odnesl šéfredaktorovi jedno vyprávění s příhodami okolo Temže a psal pro časopis pokračování. Díky velkému úspěchu příběhy spojil do knihy Tři muži ve člunu, která líčí příběhy tří přátel, kteří se vydají na projížďku Temží a zažívají různé humorné historky.
O autorovi
Jerome Klapka Jerome se narodil 2. května 1859 v Anglii a zemřel 14. června 1927. Byl čtvrtým dítětem a pocházel z chudé rodiny. Otec záhy umřel, stejně jako jeho bratr. Od patnácti let žil s matkou a dvěma sestrami. Musel ukončit studium střední školy a sám se živit. Pracoval jako dělník na železnici, učitel a ochotník – pod pseudonymem Harold Crichton. Roku 1988 se oženil.
Začal psát různé články a povídky, ale neměl úspěch. První kniha pojednávala o kočovném herectví. Na první odezvu čekal až do 30 let. Tehdy z jedné povídky vznikla série dalších pokračování, kterou vydal knižně pod titulem Tři muži ve člunu (o psu nemluvě). Za deset let bylo vydáno volné pokračování Tři muži na toulkách. Tyto dvě knihy jej navždy proslavily, ostatní díla nejsou tak známá, přestože jich údajně napsal kolem 49. Začal vydávat časopis Lenivec a stal se redaktorem časopisu Dnes. Později se snaží psát odvážnější témata, ale bez větší odezvy. Nastupuje jako dobrovolník do 1. světové války, kde jezdí se sanitkou. Po válce definitivně ukončuje psaní humoristických knih a povídek a věnuje se vážnějším tématům.
Umírá na krvácení do mozku následkem nehody.
Charakteristika díla
Kniha popisuje příhody tří přátel, kteří se rozhodnou podniknout cestu vypůjčenou lodí po Temži. Po cestě prožívají řadu humorných historek, způsobených svojí nešikovností, špatnými předpoklady a podceňováním nebo přeceňováním cestovních těžkostí na lodi. Autor použil standardní situaci, kdy městským pohodlím vychovaní lidé si představují aktivní dovolenou a netuší, co obnáší plavba, veslování, řízení lodi a další útrapy.
Ústřední postavy knihy
Jerome – autor zde vystupuje jako hlavní postava, vždy s dobrým míněním osobě a nadhledem nad „nešikovnými“ přáteli
George – je popisován jako největší nešika, který všechno zkazí
Harris - je postava, která se snaží navazovat pořádek a řád, ale jaksi se mu nedaří, je asi největším realistou, nenechá se vždy zlákat k nepravostem
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je bezprostřední, využívá suchý anglický humor, založený na lidských slabostech a zvycích. Autorovi se podařilo přenést atmosféru Anglie do knihy a to tím, že prezentuje zvyky a tradice tří přátel a jejich okolí v různých situacích. Při stavbě vět se autor nebojí přecházet v různé časové roviny, glosuje a zároveň kritizuje, nechybí sarkasmus a ironie. Cílem určitého ztrapnění posta v jejich činů není kritika, ale shovívavý a humorný pohled na jejich činy. Nakonec legraci si dělá jako vypravěč i sám ze sebe.
Dějová linie
Tři přátelé řeší svoje zdravotní neduhy a rozhodnou se pro ozdravnou cestu lodí. Momentem pronájmu začíná série více či méně očekávaných epizod. Projížďka začíná vkládanými historkami o balení stanu v dešti, o kouscích psa se slepicemi, o ranním koupání. Přátelé zažívají převrhnutí lodi, tažení podél břehu, překážejí parníku a narážejí do břehu. Děj je v podstatě celý situován jako jízda lodí, ale je vždy jako příklad nešikovnosti komentován různými „nešťastnými“ událostmi. Nevychází předpověď počasí, někde je honí strážce pozemku, jindy nemohou najít hospodu. Cesta se v podstatě mění v humorně líčené utrpení. Nakonec chvíli před koncem cesty, v dešti se tři postavy připlíží k nádraží a vydávají se zpět do náruče krásného života v Londýně.