Román Vražda v Orient-expresu patří mezi nejčtenější detektivní romány. Toto dílo od „královny detektivky“ Agathy Christie má za sebou už tři filmové a televizní zpracování a nesmazatelně se zabydlelo v srdcích většiny milovníků detektivek.
O autorovi
Agatha Mary Clarissa lady Millerová (známá spíše jako Agahta Christie) se narodila 15. září 1890 v Torquay. V mládí přemýšlela o hudební kariéře, protože hrála velmi dobře na klavír. Byla ale velká trémistka, a tak od hudby upustila.
V roce 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho. Ona sama působila ve válce (v první i druhé) jako zdravotní sestra a lékárnice. Právě díky válce se seznámila s jedy, jejichž znalost poté promítla do několika svých románů. První z nich vydala v roce 1921. Roku 1928 se s Archibaldem rozvedla, ale jeho příjmení už si nechala i po pozdější svatbě s Maxem Mallowanem.
Agatha napsala přes 80 děl a je nejprodávanějším autorem po Williamu Shakespearovi.
Charakteristika díla
Kniha se odehrává v zimě roku 1929. Skoro celá kniha je situována do Jugoslávie, přesněji do jednoho z vagónů Orient-expresu, který Jugoslávií projížděl.
Kniha je rozdělena do tří částí.
Ústřední postavy knihy
Hercule Poirot - výstřední, směšný a zásadový belgický detektiv, který je ale velmi inteligentní a přemýšlivý.
Ratchett - Američan, který dříve organizoval únosy dětí bohatých rodičů.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je vyprávěna v er-formě. Jazyk knihy je spisovný. Velkou část knihy zabírají dialogy a přímá řeč.
Dějová linie
Soukromý detektiv Hercule Poirot je nucen vrátit se do Londýna, a tak nastupuje v Istanbulu do vagónu první třídy Orient-expresu. Protože neměl lůžko rezervované, objevil se problém. Celý vagón byl totiž obsazený. Jeden Herculův přítel mu ale přesto zařídil lůžko, které sdílel s pomocníkem bohatého Američana Ratchetta, Mac Queenem.
Pan Ratchett poprosil jednou při jídle Hercula Poirota o pomoc. Obával se, že bude zavražděn a doufal, že mu Hercule poskytne ochranu. Nabízel tučnou odměnu, ale Poirotovy muž nebyl moc sympatický, a tak byl nucen odmítnout. Ještě tu noc byl vlak zastaven závějí.
Další ráno byl Ratchett nalezen ve svém kupé mrtvý. Zabit byl celkem dvanácti bodnými ranami. Hercule Poirot se ihned ujal vyšetřování případu a brzy zjistil, že pravé jméno pana Ratchetta bylo Casetti. Casetti byl před mnoha lety hlavou skupiny únosců, která požadovala vysoké výkupné za vrácení dětí bohatých občanů. Případ byl znám zejména v souvislosti s mladou dívkou Daisy Armstrongovou, která byla unesena a i přes zaplacené výkupné zavražděna.
Postupným vyslýcháním všech pasažérů vagónu Hercule zjišťoval, že každý z dvanácti pasažérů měl s rodinou Daisy Armstrongové něco společného. To ho přivedlo na myšlenku, že vše kolem něj bylo přesně naplánované a promyšlené. Přestože mu většina vyslýchaných lhala, prokoukl Poirot jejich plán a nechal si je všechny pozvat do jídelního vozu.
Tam jim oznámil, že existují dvě verze řešení příběhu. První je, že pana Ratchetta zavraždil neznámý vrah, který do vagónu vnikl, Američana zavraždil a poté beze stopy zmizel. Druhá je neuvěřitelnější a podle ní je vrahů více a to přesněji všech dvanáct cestujících ve vagónu. Vypočítal také všechny důkazy, které proti každému z pasažérů měl.
Protože ale věděl, že každý z nich měl k vraždě spravedlivý důvod, prohlásil, že se přiklání k první variantě.