Dárcovství krve a jejích složek je velice rozšířený pojem, a to nejen v České republice. Dejme tomu u darování plazmy se nabízí tolik možností jak být dárcem. Můžete se stát dárcem, který za odběr nedostane žádnou odměnu, nebo také dárcem, který za každý odběr dostane až 400 korun na ruku. Je potom takové dárcovství skutečně dárcovství, nebo se už jedná o tak zvané „prodávání těla“?
Ptali jsme se na názory dárců, odborníků a také lidí, kteří se darování bojí nebo o něj nemají zájem. Zeptal jsem se primáře Hematologicko-transfuzního oddělení v Nemocnici s poliklinikou v Karviné MUDr. Daniela Janka na jeho názor na darování plazmy. Ten mi ochotně objasnil veškeré aspekty a skutečnosti o darování krve a jejích složek. Karvinské Hematologicko-tranfuzní oddělení navštíví až 300 dárců plazmy za měsíc a ročně je provedeno kolem 4 000 odběrů.
„Krevní plazmu lze odebírat dvojími způsoby, buďto přímým odběrem, kdy dárci odebereme krev, a speciální přístroj odstředí plazmu od červených krvinek, ty se poté dárci vrátí do oběhu. Druhým způsobem je odebrání krve, a následné odstředění bez návratu červených krvinek do oběhu,“ objasnil Janek způsoby odběru plasmy.
Kromě Hematologicko-transfuzních oddělení existuje také klinika Sanaplasma, která se zaměřuje striktně na odběry plazmy. Dárci v soukromé klinice „Sanaplasma“ za jeden odběr dostanou 400 korun, tuto odměnu však dárci v Hematologicko-transfuzních odděleních nedostanou.
„My si našich dárců vážíme právě proto, že k nám chodí darovat krev a plazmu bez finanční odměny. U takových dárců se potom nemusíme bát, že nám zatají nějakou skutečnost v dotazníku nebo o jejich zdravotním stavu.“ přiznal primář oddělení MUDr. Daniel Janek.
Když jsem se dotázal deseti dárců, kteří za odběr přijímají finanční odměnu, zda by byli ochotni darovat plazmu i bez této odměny u všech jsem se dozvěděl, že bez finanční odměny by pro ně dárcovství nemělo smysl. A už jen proto počet dárců, kteří za odběr dostanou odměnu, neustále narůstá. Zatímco počet běžných dárců krve a plazmy bez finanční odměny je stále vyrovnaný.
„Je to zcela na jednotlivci a jeho povaze, zda chce být dárcem a dostat za odběr peníze na ruku, nebo být dárcem pro dobrý pocit, že pomáhá zachránit životy. U nás dárce krve nebo plazmy dostane stravenku na občerstvení, náhradu na cestovní výlohy, placené volno v práci a odpočet z daní.“ dodal Janek.
Dárci krve nebo plazmy v Hematologicko-transfuzním oddělení jsou většinou zaměstnanci nejrůznějších podniků, kteří chodí darovat právě díky placenému pracovnímu volnu. Zato v Sanaplasmě se to studenty a mládeží jenom hemží, což je celkem logické, protože pro ty je za hodinku poležení na lehátku 400 korun na ruku velice lukrativní nabídka a náležitě ji využívají. Oba způsoby odběrů jsou legální a jsou potřebné, přece jenom je plazma darovaná dárcem bez odměny nebo s odměnou stejně důležitá.
„Plazmu daruji už asi dva roky. Je to jeden z mých důležitých výdělků, tudíž daruji plazmu jen pro peníze. Kdyby mi někdy někdo nabídl darovat plazmu zdarma, asi bych to neudělal, tedy pokud by to nebylo životu důležité. Třeba kdybych měl být poslední člověk, co může někomu zachránit svou plazmou život. Darování plazmy doporučuji každému, kdo se cítí zdráv a nebývá mu po odběru mdlo. A klinika Sanaplasma je nadstandardním místem, ve kterém se vždy cítím dobře, neboť jsem obklopen příjemným personálem a ještě je mi za to zaplaceno,“ uvedl anonymně dvacetiletý student z Ostravy bezprostředně po odběru v klinice Sanaplasma.
„Krev nebo plazmu bych nikdy nechtěla darovat, a to z toho důvodu, že nejsem ten typ, co by potřeboval své tělo prodávat. Samozřejmě, kdyby došlo k nezbytně nutné situaci a mou krev, plazmu nebo nějaký orgán potřeboval někdo v ohrožení života, byla bych schopna transfuzi podstoupit.“ uvedla dvaadvacetiletá studentka z Orlové.
Nyní je na řadě zvážit, který odběr je vlastně správný. Samozřejmě musím dát za pravdu oběma způsobům, oba mají svá pro a proti. Dejme tomu, že při odběru v Hematologicko-Transfuzním oddělení dárce nedostane finanční odměnu, ale zato má personál jistotu, že tento dárce nemá sebemenší důvod uvádět mylné informace v dotazníku. Naproti tomu v klinice Sanaplasma jsou dárci odměňování 400 korunami za odběr, avšak personál se může často potýkat s falešnými a lživě vyplněnými dotazníky dárců, neboť takoví studenti, kteří nutně potřebují nějaké peníze na páteční večer, klidně zatají nějaké to tetování nebo piercing. Samozřejmě, že plazma je ihned po odebrání několikrát testována, ale z nejrůznějších testování nelze zjistit zcela vše. Proto se většinou spoléhá na čestné prohlášení o pravdivém vyplnění dotazníku dárce.
Ke konci ještě malé shrnutí o možnosti darování plazmy. Krevní plazmu můžete darovat hned na několika místech. Jak jsem již uváděl, krevní plazmu odebírají stejně jako krev všechna Hematologicko-transfuzní oddělení v České republice. Nebo můžete zvolit soukromou kliniku Sanaplasma, kde si za 24 odběrů v roce můžete přijít až na 10.000 Kč. Krevní plazmu je možné darovat každých 14 dní a to většinou ve množství 800-900 ml, to závisí na tělesné váze jednotlivého dárce.
A co vy? Darovali byste plazmu?