• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Dárcovství – není plazma jako plazma

30. května 2011 Jan Przybyla Nezařazené

Dárcovství krve a jejích složek je velice rozšířený pojem, a to nejen v České republice. Dejme tomu u darování plazmy se nabízí tolik možností jak být dárcem. Můžete se stát dárcem, který za odběr nedostane žádnou odměnu, nebo také dárcem, který za každý odběr dostane až 400 korun na ruku. Je potom takové dárcovství skutečně dárcovství, nebo se už jedná o tak zvané „prodávání těla“?

Ptali jsme se na názory dárců, odborníků a také lidí, kteří se darování bojí nebo o něj nemají zájem. Zeptal jsem se primáře Hematologicko-transfuzního oddělení v Nemocnici s poliklinikou v Karviné MUDr. Daniela Janka na jeho názor na darování plazmy. Ten mi ochotně objasnil veškeré aspekty a skutečnosti o darování krve a jejích složek.  Karvinské Hematologicko-tranfuzní oddělení navštíví až 300 dárců plazmy za měsíc a ročně je provedeno kolem 4 000 odběrů.

„Krevní plazmu lze odebírat dvojími způsoby, buďto přímým odběrem, kdy dárci odebereme krev, a speciální přístroj odstředí plazmu od červených krvinek, ty se poté dárci vrátí do oběhu. Druhým způsobem je odebrání krve, a následné odstředění bez návratu červených krvinek do oběhu,“ objasnil Janek způsoby odběru plasmy.

Kromě Hematologicko-transfuzních oddělení existuje také klinika Sanaplasma, která se zaměřuje striktně na odběry plazmy. Dárci v soukromé klinice „Sanaplasma“ za jeden odběr dostanou 400 korun, tuto odměnu však dárci v Hematologicko-transfuzních odděleních nedostanou.

„My si našich dárců vážíme právě proto, že k nám chodí darovat krev a plazmu bez finanční odměny. U takových dárců se potom nemusíme bát, že nám zatají nějakou skutečnost v dotazníku nebo o jejich zdravotním stavu.“ přiznal primář oddělení MUDr. Daniel Janek.

Když jsem se dotázal deseti dárců, kteří za odběr přijímají finanční odměnu, zda by byli ochotni darovat plazmu i bez této odměny u všech jsem se dozvěděl, že bez finanční odměny by pro ně dárcovství nemělo smysl. A už jen proto počet dárců, kteří za odběr dostanou odměnu, neustále narůstá. Zatímco počet běžných dárců krve a plazmy bez finanční odměny je stále vyrovnaný.

„Je to zcela na jednotlivci a jeho povaze, zda chce být dárcem a dostat za odběr peníze na ruku, nebo být dárcem pro dobrý pocit, že pomáhá zachránit životy. U nás dárce krve nebo plazmy dostane stravenku na občerstvení, náhradu na cestovní výlohy, placené volno v práci a odpočet z daní.“ dodal Janek.

Dárci krve nebo plazmy v Hematologicko-transfuzním oddělení jsou většinou zaměstnanci nejrůznějších podniků, kteří chodí darovat právě díky placenému pracovnímu volnu. Zato v Sanaplasmě se to studenty a mládeží jenom hemží, což je celkem logické, protože pro ty je za hodinku poležení na lehátku 400 korun na ruku velice lukrativní nabídka a náležitě ji využívají. Oba způsoby odběrů jsou legální a jsou potřebné, přece jenom je plazma darovaná dárcem bez odměny nebo s odměnou stejně důležitá.

„Plazmu daruji už asi dva roky. Je to jeden z mých důležitých výdělků, tudíž daruji plazmu jen pro peníze. Kdyby mi někdy někdo nabídl darovat plazmu zdarma, asi bych to neudělal, tedy pokud by to nebylo životu důležité. Třeba kdybych měl být poslední člověk, co může někomu zachránit svou plazmou život. Darování plazmy doporučuji každému, kdo se cítí zdráv a nebývá mu po odběru mdlo. A klinika Sanaplasma je nadstandardním místem, ve kterém se vždy cítím dobře, neboť jsem obklopen příjemným personálem a ještě je mi za to zaplaceno,“ uvedl anonymně dvacetiletý student z Ostravy bezprostředně po odběru v klinice Sanaplasma.

„Krev nebo plazmu bych nikdy nechtěla darovat, a to z toho důvodu, že nejsem ten typ, co by potřeboval své tělo prodávat. Samozřejmě, kdyby došlo k nezbytně nutné situaci a mou krev, plazmu nebo nějaký orgán potřeboval někdo v ohrožení života, byla bych schopna transfuzi podstoupit.“ uvedla dvaadvacetiletá studentka z Orlové.

Nyní je na řadě zvážit, který odběr je vlastně správný. Samozřejmě musím dát za pravdu oběma způsobům, oba mají svá pro a proti. Dejme tomu, že při odběru v Hematologicko-Transfuzním oddělení dárce nedostane finanční odměnu, ale zato má personál jistotu, že tento dárce nemá sebemenší důvod uvádět mylné informace v dotazníku. Naproti tomu v klinice Sanaplasma jsou dárci odměňování 400 korunami za odběr, avšak personál se může často potýkat s falešnými a lživě vyplněnými dotazníky dárců, neboť takoví studenti, kteří nutně potřebují nějaké peníze na páteční večer, klidně zatají nějaké to tetování nebo piercing. Samozřejmě, že plazma je ihned po odebrání několikrát testována, ale z nejrůznějších testování nelze zjistit zcela vše. Proto se většinou spoléhá na čestné prohlášení o pravdivém vyplnění dotazníku dárce.

Ke konci ještě malé shrnutí o možnosti darování plazmy. Krevní plazmu můžete darovat hned na několika místech. Jak jsem již uváděl, krevní plazmu odebírají stejně jako krev všechna Hematologicko-transfuzní oddělení v České republice. Nebo můžete zvolit soukromou kliniku Sanaplasma, kde si za 24 odběrů v roce můžete přijít až na 10.000 Kč. Krevní plazmu je možné darovat každých 14 dní a to většinou ve množství 800-900 ml, to závisí na tělesné váze jednotlivého dárce.

A co vy? Darovali byste plazmu?

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Paintball – jak to bylo a nebylo…

Komentáře
Jan
01. června 2011

No já bych rád věnoval krev nebo plazmu, ale jelikož se bojím injekcí, tak radši zaplatím kámošům pár piv, aby tam šli za mě.

Kateřina Marxtová
05. června 2011

Já si čekám na osmnáctiny. Krev určitě darovat chci, ale s plazmou si nejsem jistá. V čem je tak jiný odběr krve a plazmy? Protože z té plazmy se dělá hrozná věda… A ještě jestli zdarma, nebo za peníze? Rozhodně zdarma. Chci pomoct? Chci. Tak proč z toho ještě ždímat nějaké peníze?

Honza Przybyla
07. června 2011

To Kateřina:
Ahoj, tak za prvé – rozdíl mezi dárcovstvím krve a plasmy je v tom, že krev ti odeberou kompletně celých 500 ml, za to u plasmy ti odeberou 800 ml, ale červené krvinky ti zase vrátí, tudíž většinou člověk nebývá tak velice malátný, může darovat častěji, po odběru může bez problémů řídit vozidlo apod. Statistiky ukazují, že po odběru krve bývá 55% dárců mdlo a malátno, za to u plasmu jsou to pouze 4%.
Plasma se také v těle obnovuje daleko lépe a rychleji nežli červené krvinky.
Dále nelze zcela říci zda je důležitější krev nebo plasma. U toho dárcovství krve nevíš na co bude použita. Jestli na léky, nebo z ní bude odebrána plasma, nebo bude použita pro transfúzi. Za to u plasmy bývá většinou jisté, že je plasma použita k výrobě léků, a tím se dostávám k druhé věci, kdy ty píšeš, že chceš pomoct a nepotřebuješ za to peníze, tak ti ještě přiblížím jinou stránku věci, kterou jsem ani v tomto článku nechtěl uvádět. Tvá plasma, která ti je odebrána (zdarma nebo za peníze) je dále prodána farmaceutickým firmám v zahraničí, které za tuto plasmu nemocnicím nebo klinikám platí neuvěřitelné peníze, nedávno jsem se někde dočetl, že za 800 ml plasmy (což je jeden odběr) dokáží farmaceutická firma v Rakousku zaplatit až 100 eur (cca 2.500,-) a dárce z této částky dostane 400 korun, které stejně většinou jsou použity na cestovní výlohy a jídlo po odběru, protože po odběru plasmy bývá většinou zvýšený hlad, tedy já osobně jej mívám pravidelně, a také za sebe a pár mých přátel můžu říci, že po odběrech se přibírá na váze. Já třeba za měsíc přibral až 9 kilo. Vše záleží na jednotlivci a na jeho organizmu, životosprávě.

JÁ – daruji plasmu – placeně – proč? protože jezdím do Ostravy nebo do Olomouce, a cesta mě vychází cca na 200 korun, zbyde mi polovička, většinou si po plasmě zajdu na nějaké jídlo a pití, a nemám nic. No, a dělám to z důvodů, že se takto alespoň zdarma dostanu každý měsíc do metropole a spojím tak pěkné s užitečným. Dříve jsem daroval bezplatně krev, na tu mě však přestali brát, kvůli špatným červeným krvinkám. Na plasmě však to vliv nemá.

To Jan:
Ta obava z jehel není na místě, když bys tak rád věnoval, tak půl sekundy vpichu bys skousl. Navíc za sebe říkám, že na Sanaplasmě, jsou tak profesionální sestry, že ten vpich ani necítím. A také nemám rád pohled na jehlu a dříve jsem se těch vpichů bál, ale po svých zkušenostech v Sanaplasma už ne, jen se prostě na ten samotný krátký vpich nedívám. Spíše bych chápal, že třeba někdo nemá rád pohled na krev a podobně.

Děkuji Vám za diskuzi.

Honza Przybyla – autor článku.

Kateřina Marxtová
07. června 2011

Děkuji za objasnění.
Překupování farmaceutickými firmami je vážně šokující.

Václav Moravec
13. srpna 2011

Pokud porovnám dárcovství plazmy s darováním krve nebo dokonce červených krvinek,jde při odběru plazmy o velmi jednoduchý,bezbolestný odběr.Dáný odběr netrvá většinou déle jak 45minut,dárce se necítí,tak vyčerpaný jako při klasickém odběru krve(a to nebereme v potaz,darování červených krvinek).Důležitá je i určitá pravidelnost pro dárce.Určitou roli hraje i krevní skupina(více žádaná je 0Rh.neg.)

Terka
20. prosince 2011

Já jdu na plazmu zítra a jdu do sanaplasmy, korunky si asi vezmu. Ale zároveň chci chodit i na krev (jestli to bude možné) a to je zadarmo. Prostě jak se říká: Blbej je kdo dává, blbější kdo nebere. A kdo ví, kolik dostává za naši plazmu sanaplasma jako soukromá firma 🙂

michaela
24. ledna 2012

no ono to s tou krví zadarmo taky neni uplne tak pravda. podud chodíte dávat krev jako bezpříspěvkový dárce (neberete peníze) dostanete na konci roku potvrzení o srážce z daní (2000,-) i kdyz je to spíše symbolické. Je pravda ze u studentů to neplatí.
ja chodím dávat krev i plazmu a peníze si neberu (jen to potvrzení na daně 🙂

Péťa
26. srpna 2012

Já osobně chodím do sanaplasma a asi bych neměnila. Nešla jsem tam kvůli penězům, ale na druhou stranu si je ráda vezmu. Nevidím žádný rozdíl v tom, jestli mám dostat na ruku 400 korun nebo stravenku na občerstvení, náhradu na cestovní výlohy, placené volno v práci a odpočet z daní. V Sanaplasma jsou příjemní, je tam super prostředí a člověk má super pocit, že pomáhá a dokonce z toho i něco má.

kobzol
02. listopadu 2013

peníze ? proč ne. Ti horníci apod. co darují za volno jsou mnohem zavržení hodni…

Krevník
06. listopadu 2014

Pro mne je to něco jako sport. Ať donutím tělo něco vyrábět. Po třicítce už toho moc neroste a můžete sportovat jak chcete, nic se neobnovuje. Daruji občas krev – jsou tam slevy na dani, občerstvení, parkování zdarma a proplatí vám i cestu autem.
Plasmu daruji v Sanaplasmě – výhoda je ta, že tam můžete odpoledne i skoro k večeru. Nevýhoda je ta, že z toho nic nemáte, jako když darujete zdarma. Žádné úlevy na daní, žádný den volna, žádné parkování zdarma, žádné proplácení benzínu – dokonce ani autobus neproplatí.
Já sice mám časovou jízdenku, ale manželka si zajede autem do Ostravy, nakoupíme atd. To v případě placeného odběru nejde. Proto plasmu daruji po práci a za ty 400 Kč si nakoupím iontové nápoje plus nějaké bílkoviny.
Mám výhodu proti těm, co musí plasmu jezdit darovat do jiného města, než pracují. Tam se placený odběr nevyplatí, protože za cestu by dali mnohem více. V tom případě doporučuji bezplatné dárcovství, kde je zisk mnohonásobně vyšší.

miner
14. listopadu 2014

to kobzol:
Robim v dole a volno raz za čas je super, nevim co je na tom zavrženihodne,,,
To bych jako po odběru měl sfarat a tam se vybulit? Pro hardworkery je volno nutnost. A těch 400,- neni zas takova motivace, stejnak mi to same daju v danich. Kdybych ale nutně hned potřeboval keš, vzal bych prachy, no problem…Proč z toho byznysu nemit vyvar? Je jedno kde, když mužeš, davej.

Iva
16. ledna 2015

No takže všichni máte buď volno, nebo odečty na daních atp. Mě po třiceti letech propustili z práce, kvůli věku jde práce najít těžko,jsem po operaci,nemocenskou úřad práce neproplácí, ale doplatky na léky a u lékaře platit musím,co je to proti tomu vzít si 400 na plasmě.Je to můj jediný příjem a kromě jízdného ho přidám třeba na léky.Když pominu,že jsem třicet let pracovala,platila pojištění,teď mi nepřiznali ani invalidní důchod,tak zabývat se tady 400 stovkama se mi zdá směšné. Třeba si je nevezmu na jaře,to už bude zelená travička,mohu se napást a nemusím ani do obchodu pro chleba,tak nějak……..

ash
02. února 2015

Hledám možnost jak získat nějakou korunu navíc, abych mohla začít dělat co si přeji. Jednou z možností je vzít si co 2 týdny 400Kč a použít je na to. Jídlo bych si kupovala tak jako tak, takže výborných 400Kč, když mě posunou aspoň o ten kousíček blíže k vysněnému. Hm?

Martin
19. ledna 2016

Ja daruji plasmu za 400kc. Kdybych si bral volno,tak by to firmu stalo 1500kc a jeste bych dostal ulevu na danich. Co to je tedy za blabol,ze prodavam telo?? V podstate jsem tam zadarmo. Jde preci o darovani. To bych mohl rict,ze ostatni co si neberou penize na ruku,ale placene volno,tak jsou tedy flakaci a defacto okradaji zamestnavatele a stat. Jste opravdu stupidni…

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže