• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Darujte život – mýty a fakta o dárcovství kostní dřeně

08. července 2011 Zuzana Fabianová Nezařazené
Foto: sxc.hu

Je váš život bohatý a zajímavý, ale přeci jen máte pocit, že k dokonalosti ještě něco chybí? Jste vděční, že máte možnost zde žít a že jste zdraví? A jste si vědomi toho, že ne každý má takové štěstí? Už jste někomu zachránili život?

Nabízí se možnost, díky které můžete doslova zachránit životy lidí. Tou je dárcovství kostní dřeně. V České republice ročně onemocní asi 1000 pacientů nemocí zvanou leukemie. Léčba nemoci spočívá v chemoterapii, imunoterapii a dalších léčebných metodách, které nabízejí zlepšení stavu nemocných. Ovšem aby měl člověk šanci na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života, je nutná transplantace kostní dřeně. Pro tuto příležitost byl u nás založen Český národní registr dárců dřeně, ve kterém je v současnosti zapsáno přes 35 000 lidí. Tady jsou odpovědi na několik nejčastějších otázek:

Jak se mohu stát dárcem?

Je to velmi jednoduché. Stačí se telefonicky objednat na nejbližší transfuzní stanici a předem ohlásit, že se hodláte zapsat do registru dárců kostní dřeně. Při návštěvě vám budou odebrány 2 ampulky krve jako vzorek a ten bude odeslán do laboratoře, kde bude následně zkoumán na přítomnost důležitých podobnostních znaků s krví nemocného. Stejně tak lze zjistit, zda se můžete stát vhodným dárcem, z poskytnutí vzorku slin, nebo stěrem z ústní sliznice. Tato možnost jistě potěší jedince, kteří nemají jehly zrovna v oblibě.

Kdo se může stát dárcem?

Lidé, kteří se mohou zúčastnit zápisu do registru, by měli mít mezi 18-35 lety a měli by být relativně zdraví. Veškeré podrobnosti o tom, co může být překážkou v dárcovství, se dozvíte přímo na stránkách registru www.kostnidren.cz.

Bolí to?

Darování kostní dřeně je téměř bezbolestné. Alespoň to potvrzují zkušenosti dárců kostní dřeně. Nejen o jejich pocitech z dárcovství si můžete přečíst například ve facebookovské skupině nesoucí název Dárci kostní dřeně. Darovat kostní dřeň lze dvěma způsoby, a to odběrem kmenových buněk z periferní krve na separačním přístroji (podobá se darování krevní plazmy), nebo také přímým odběrem z kyčelní kosti za celkové anestezie.

Je pravda, že dárce může také onemocnět leukémii?

Není. Je pravda, že dárce kostní dřeně, je po nějakou dobu po odběru kontrolován, zda u něj nedochází k trombózám, nebo jiným problémům s krví. Ale doposud nebyla zjištěna žádná souvislost mezi darováním kostní dřeně a nějakým onemocněním.

Jaká je šance, že se stanu vhodným dárcem?

Šance je zanedbatelná, ale přeci jen zde nějaká šance je. Konkrétně je to kolem 1%, že se vhodným dárcem stanete právě vy. Pro nemocného však každý dárce znamená novou naději!

Zaregistrujte se již dnes a změňte nejen svůj život.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Tandemový seskok - nejsilnější adrenalinový zážitek

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže