Kdo by se dokázal nabažit séri(ál)ových vrahů? Zjevně ne jen tak někdo, protože na Primě Cool právě startuje už čtvrtá řada Dextera – seriálu, který už několik let udržuje svět v napětí.
„Perfektní manžel by se vzdal svého původního bytu. Ale já zabíjím lidi… Nejsem asi tak uplně perfektní,“ říká filmová postava Dextera, sériového vraha. On možná není perfektní, ale samotný seriál by mohl. V dnešní veselé společnosti je totiž seriál o sériovém vrahovi příjemným ozvláštněním. A na diváky ty litry krve očividně působí.
Zabiják, nebo hrdina?
Obětavý policejní expert na krev, optimista, otec… vrah. To všechno je Dexter Morgan, hvězda televizních obrazovek, kterou mistrně ztvárnil Michael C. Hall. Aby to ale nebylo tak jednoduché, nejen že má Dexter poněkud prazvláštní koníčky, ale také necítí žádné emoce a potýká se s problémy jiných sériových vrahů, nebo s poněkud lidštějšími potížemi – s lehce pomatenými (ex)přítelkyněmi.
Série mají jasný základní koncept – jeden záporňák, ke kterému Dexter dříve či později zaujme nějaký vztah a vyřeší si to s ním po svém. Do toho se mísí samozřejmé problémy, jako „jak utajit, že jsem zabiják“, nebo „jak nalákat oběť do pasti“ a také vedlejší příběhy jeho sestry Debry, či ostatních pracovníků na policejní stanici.
„Je zvláštní hrát postavu, která je sama o sobě hercem. Je to tak trochu výzva,“ svěřil se Hall v jednom z rozhovorů. „Zpočátku jsem nevěděl, jak zahrát tak komplikovanou postavu. Byl jsem z toho značně nervózní,“ dodává. Podle několika nominací na Emmy a další ocenění můžeme soudit, že se v „dexterovské image“ dostatečně zabydlel.
Sado maso v počátcích
Vše začalo knihou, jak už to tak bývá. Jeff Lindsay už roku 2004 vytvořil postavu Dextera, se kterou se dnes setkáváme na plátnech. Jeho kniha Drasticky dojemný Dexter se brzy stala všeobecně uznávanou a oceňovanou pro zajímavý charakter titulní postavy a spád příběhu. Co jiného by si mohl filmový scénárista přát? Trvalo pouhé dva roky, než pilotní díl poprvé shlédli američtí diváci.
V případě tohoto seriálu se nesetkáme z žádným prvotním skomíráním a pak náhlým vzestupem a popularitou. Dexter byl úspěchem už od premiéry. Pro Showtime to byl nevídaný úspěch.
Velkolepému úvodu seriálu předcházely zajímavé reklamy. Ostatně i před českou televizní premiérou jsme si užili odvar z americké reklamové senzace – v Praze byly loni poházeny černé pytle s „mrtvolami“, po ulicích byly k nalezení stopy krve atp. No ve vás by to snad nevzbudilo zvědavost?
Až pod kůži
Dexter je jako seriál obzvlášť unikátní a to tím, že si autoři vyhráli nejen na hlavních postavách a příběhu, ale i na na první pohled bezvýznamných detailech. I tím, že je celý z policejního prostředí tak trochu vyzývá diváka, aby sám byl tím detektivem a našel všechny ty vychytávky, které seriál obsahuje. Už jenom titulní znělka, která je chytře vytvořena z nebezpečně vypadajících záběrů běžných ranních činností, obsahuje pár detailů, které stojí za zmínku. Třeba věděli jste, jaký druh pomeranče si Dexter dává k snídani? Přeci „krvavý pomeranč“!
Nebo další kvízová otázka – jméno lodi našeho titulního vraha? Slice of Life, neboli hezky česky Odřez života. Ani jeho vlastní jméno „Dexter“ nevzniklo náhodou. Dle latinského překladu to totiž znamená pravá ruka. Naopak levá ruka se překládá jako hříšník a představuje to tedy skrytou temnotu postavy.
Hrátky se jmény si také užívá postava Angela Batisty, která Dextera oslovuje socio, což může po překladu jednak znamenat přítel, ale co je překvapivější, i sociopat. No řekněte, že by vás nikdy nenapadlo, kolik práce se skrývá i za pouhými jmény a osloveními?
I díky všem těm promyšlenostem, které stálého diváka pobaví a občasného překvapí, je seriál tak dobře hodnocen. Na mezinárodní filmové internetové databázi se umístil na seriálové 20. příčce a podle časopisu Empire je to třicátá nejlepší show všehomíra. A navíc, což je lepší než všechny příčky dohromady, má teď i svou vlastní zmrzlinu. Seriálová zmrzlina, ano, to zaručuje kvalitu.
Pošesté a naposledy?
Za mořem už se schyluje k premiéře šesté série, u nás se zpožděním startuje čtvrtá. Fanoušci jsou pořád čím dál tím více napnutí. Tentokrát tvůrci slibují nábožensky laděnou zápletku ve stylu Dana Browna. „Příběh mezi dvěma vrahy, které Dexter loví, má také své mysteriozní pozadí. Je se na co těšit,“ nechal se slyšet ředitel Showtime David Newins. Ostatně stanice je známá pro svojí netradičnost a schopnost předhazovat divákům to, co jejich oči ještě neviděly. A není kombinace sériového vraha a náboženství to pravé ořechové? No uvidíme.
„Je to začátek nové kapitoly. Pokaždé, když čtu scénář, tak si říkám: ‚Ou‘,“ řekl k šestému pokračování představitel Angela David Zayas. Podle tajemných komentářů herců bude nová řada možná o něco jiná, než ostatní. Jenom doufejme, že to jiná jí bude slušet.
Jestli jde o úplný konec, toť otázkou. Navzdory spoustě náznaků, že je s Dexterem amen, nedávno Newins při jednom rozhovorů prohlásil, že šestá série může přinést zajímavé zápletky do budoucna. Co to znamená? Že se dočkáme i sérií dalších? Nebo jen trocha té mystiky jako třešinka na dortu? Kdo ví.
Možná Miamské oddělení vražd s jedním pozoruhodným expertem na krev…