Světová zdravotnická organizace na dnešek vyhlásila Mezinárodní den proti hluku. Lékaři totiž již dlouhou dobu upozorňují, v jak hlučné době žijeme. Neustálá doprava, nekonečně dlouho zapnuté televize i nepřiměřeně hlasitá hudba – to vše dává našim uším pěkně zabrat. A výsledky se mohou dostavit dřív, než si myslíte.
Dnes myslete na své uši! Takové doporučení by se dalo vyvodit z Mezinárodního dne proti hluku. Hluk na nás denně útočí ze všech stran tak vytrvale, že si ho možná už ani neuvědomujeme.
90 a dost!
Citlivost našich uší je přitom velmi nízká a jejich poškození, přechodné či trvalé, se tak může přihodit „raz dva“. Za „hlučné“ se považuje místo, kde hladina hluku převyšuje 90 decibelů. Při tom již při 70 decibelech mají lidé problém si porozumět. Hranice 90 decibelů je běžná na rušných ulicích, letištích a logicky i na koncertech.
Tam hudba přesahuje i 120 decibelů a návštěvník pak odchází s pískáním v uších, či je má úplně zalehlé. Ale přeci jen na koncert člověk většinou jde právě s očekáváním hlasité hudby. Ta nás ale může nevyžádaně zaskočit v supermarketech či restauracích. Obzvlášť tam byste se neměli bát požádat obsluhu, zda by mohla rádio ztlumit.
Když je řeč o hluku, mnohým se určitě vybaví také hlasité reklamy. Jejich důvod je jediný – upoutat diváka, i když během reklamy odejde od televize. Proti této praxi se postavila skupina poslanců navrhujících novelu zákona, která by reklamy a teleshopping ztlumila. Narazili však na odpor Asociace televizních organizací, která tvrdí, že novela je nevymahatelná a tedy zbytečná. Není se čemu divit. Jen technická opatření v souvislosti s tišší reklamou by televize stála miliony korun.
Jaký tedy bude osud novely můžeme zatím jen hádat. Jisté však je, že například Česká televize, která může vysílat reklamu pouze na kanálech ČT2 a ČT4, na konci března hlasitost reklam omezila a sladila také hlasitost jednotlivých kanálů.
V Česku naposled?
Český Den uvědomění si hluku vyhlašovalo na Zelený čtvrtek také sdružení Hudekos. Šlo o navázání právě na Mezinárodní den proti hluku. Bohužel sdružení oznámilo, že tento rok se Den uvědomění proti hluku konal naposled. Důvodem má být nepochopení a nezájem ze strany společnosti.
Předseda sdružení Jan Stěnička uvedl: „Je to masivní nepochopení a nezájem ze strany společnosti i jedinců. Jestli někdy v budoucnosti vznikne zákon o hluku, stejně bude tradičně bezzubý.“ Podle něj si Češi ticha neváží a negativní dopady hluku jim vlastně nevadí.