Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila 14. červen Světovým dnem dárcovství krve už v roce 2003. Pravidelně si tak připomínáme, že dárcovství krve je často jediný způsob, jak někomu zachránit život. Pokud darujete krev, poděkování dnes patří i vám.
Nejen Světová zdravotnická organizace stála u zrodu myšlenky tento významný den vyhlásit. Podílely se na ní i další organizace jako Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnost transfuzního lékařství.
Historie transfuze krve
První transfuze krve od jednoho člověka k druhému byla provedena už v roce 1818 v Londýně. U nás se o dárcovství krve začalo hovořit díky chirurgovi Karlu Maydlovi a psychiatrovi Janu Jánskému. Ten v roce 1907 objevil 4. krevní skupinu. Dodnes je po něm pojmenována i medaile za bezplatné dárcovství.
Kdo se může stát dárcem
Možná vás dnešní den inspiruje k tomu, abyste se vydali do nemocnice krev darovat. Dárcovství má svá přísná pravidla. Proto před tím, než tak učiníte, ujistěte se, že splňujete následující podmínky.
- je vám mezi 18 a 65 lety
- vážíte alespoň 50 kilogramů
- netrpíte vážnou alergií
- momentálně nejste nemocní
- v posledních 6 měsících jste se nesetkali s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, pohlavní choroby, TBC, malárie)
- nejste HIV pozitivní
- v posledním měsíci jste neužívali antibiotika ani neměli klíště
- v posledním roce jste nepodstoupili tetování, piercing ani akupunkturu bez dozoru odborníka
- v posledním týdnu vám lékař netrhal zuby
- právě nemenstruujete, jste alespoň 6 měsíců po porodu dítěte
Dále je nutné, abyste si byli jistí, že jste neprodělali onemocnění jater a ledvin (netrpíte ani chronickým onemocněním ledvin), netrpíte na onemocnění srdce a cév (infarkt, vysoký krevní tlak, srdeční vada), netrpíte vážným kožním onemocněním, vředy, onemocněním žlučníku ani slinivky, netrpíte revmatickým onemocněním, zvýšenou krvácivostí (z dásní nebo nosu), netrpíte epilepsií nebo hemofilií, nemáte epilepsii a roztroušenou sklerózu, v širším příbuzenstvu se u vás nevyskytuje Creutzfeldt-Jakobova choroba, neprodělali jste zhoubné onemocnění ani transplantaci orgánů, nejste alkoholici, nepatříte do rizikových skupin obyvatelstva (narkomanie, promiskuitní způsob života, sex mezi muži).
Uvedené podmínky platí plošně, je však dobré zkonzultovat případné nejasnosti s lékařem ještě před dárcovstvím krve. Ten vám podá všechny potřebné informace.
Ženy mohou darovat krev maximálně 4x ročně, muži 5x do roka. Nejkratší interval mezi odběry přitom musí být alespoň 8 týdnů. Odebírá se vždy zhruba 450 ml krve.
Byli byste vhodným dárcem? A chcete mít příjemný pocit? Pak se třeba právě dnes vydejte do nemocnice a udělejte dobrý skutek. Nikdo nevíme, zda se někdy nedostaneme do situace, kdy budeme my sami za takový dobrý skutek někomu vděční.