Dobrá smrt, usmrcení na vlastní žádost, důstojná smrt – přestože pojem eutanazie může být nahrazen jinými slovy, jejich význam zůstává stejný. Jedná se o dobrovolné ukončení života za pomoci lékařů neboli asistovanou sebevraždu u nevyléčitelně nemocných. Často je propagována jako zabití ze soucitu, neboť úmyslně směřuje k usmrcení pacienta s motivem eliminovat dlouhodobé fyzické a psychické utrpení způsobené nevyléčitelnými nemocemi. V zemích, které tento úkon dovolují (Belgie, Nizozemí a americký Oregon), musí být provedena se svobodným rozhodnutím poškozeného. Z hlediska platného českého trestního práva je nedovolená a je na ni nahlíženo jako na vraždu.
Problematika eutanazie začala být diskutována na počátku 18. století a už v této době vzbuzovala rozpoluplné pocity a pochybnosti. V dnešní době je toto téma nejasné a složité. Zastánci eutanazie tvrdí, že se jedná o východisko pro nevyléčitelně nemocné, kteří zažívají pomalou a bolestivou smrt. Trápí se zbytečnými dny, týdny, měsíci života, během kterých nedůstojně umírají. Dle nich má mít každý právo rozhodovat o sobě samém. Naopak tomu strana, která s eutanazii nesouhlasí, nejčastěji hájí názor, že by legalizace eutanazie znamenala větší nátlak na její podstoupení. Povolení eutanazie dle nich znamená zničení svobody, neboť pacient je v bolestech a utrpení náchylnější k manipulaci a vydírání, nelze tedy mluvit o svobodném svolení k úkonu. „Skutečně se stává, že pacient propadne určité depresi a jeden den říká „pane doktore, už to ukončete, já už dál nechci žít“ a druhý den lpí na životě tak, že je to až neuvěřitelné,“ komentuje situaci pro internetovou televizi Stream MUDr. Pavel Klener. Odpůrci také poukazují na zneužití při hromadném vraždění smrtícími injekcemi, které za druhé světové války prováděli nacisté.
Avšak ani odborníci nemají jednotný názor. „Medicína a celá filozofie podle mého musí respektovat přání a svobodu jednotlivce,“ uvedl MUDr. Pavel Pafko, primář 3. chirurgické kliniky FN Motol pro internetovou televizi Stream. Oproti tomu MUDr. Pavel Klener, internista, onkolog, hematolog VFN pro internetovou televizi Stream tvrdí: „Vždycky se argumentuje tím, že pacient má svobodnou vůli – to samozřejmě má, ale nic mu nebrání, aby si vzal život nějakým způsobem sám, například spolykal prášky, ale nechápu, proč by jaksi vykonavatelem té popravy měl být lékař.“
V červnu měl být „zákon o eutanazii“, který umožní pacientovi předem odmítnout, aby ho lékaři drželi při životě, projednáván vládou. Stejný měsíc měl být předložen poslancům a platit by mohl už příští rok. V červenci prošel prvním čtením ve sněmovně. Novelu nyní čeká projednávání ve zdravotním výboru.
Zajímavosti:
- Tématu eutanazie byl věnován film „Žaluji“ z roku 1941.
- Ve Švýcarsku byla provedena eutanazie 59 letéhoCraiga před televizními kamerami. Trpěl nevyléčitelnou degenerativní poruchou, která ho donutila ukončit svůj život předčasně. Eutanazie v televizi byla skutečně odvysílána.
- Americký lékař a propagátor eutanazie Jack Kevorkian, přezdívaný doktor Smrt, za svého života pomohl ke smrti více než 130 lidem a strávil za to osm let ve vězení. Řekl, že se nedopustil trestných činů a vždy tvrdil, že „umírání není zločin“.
- V ČR fungují webové stránky, které podporují uzákonění asistované eutanazie. Mimo jiných je podporuje i stínový ministr financí MUDr. David Rath.
- Stránky odmítající zavedení eutanazie v ČR se zabývají i umělými potraty a nabízejí ke shlédnutí autentický film s názvem Němý výkřik, ve kterém je na kameru zachycen jeho průběh.
- Na klinice Dignitas ve Švýcarsku si můžete smrt koupit. Za zhruba 300 franků (cca 5000Kč) si zakoupíte členství v komunitě a následně místní lékař zhodnotí váš zdravotní stav. Pokud stále chcete zemřít, stačí předem zaplatit částku 7200 franků (cca 120 000Kč ), za kterou máte koktejl z barbiturátů i s pohřbem. Dvě třetiny zákazníků tvoří cizinci, 4 z nich jsou Češi.
A jaký je váš názor? Měl by mít člověk právo objednat si vlastní smrt, nebo eutanazii považujete za legální vraždu?