129. den tohoto roku, Mezinárodní den Červeného kříže. To vše je 8. květen. Evropa si ho však připomíná hlavně jako den, kdy na starém světadílu skončila 2. světová válka. V tento den, před 67 lety, vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace Německa.
Dnešní den si připomínáme také jako konec Pražského povstání, které začalo 5. května. I přesto, že generál Alfred Jodl v Remeši podepsal bezpodmínečnou kapitulaci, která měla vstoupit v platnost 8. května ve večerních hodinách, v Praze ten den od rána panovaly kruté boje. Hořela Staroměstská radnice, byli zabíjeni civilisté a obránci města sváděli nerovný souboj s německými tanky. Po usilovném jednání se v pozdním odpoledni dohodla Česká národní rada s jednotkami Wehrmachtu, které podepsaly kapitulaci, a byl jim umožněn průchod Prahou. Němci si totiž nepřáli nic jiného, než dostat se do amerického zajetí.
O den později, 9. května, do Prahy vjely sovětské tanky maršála Koněva. Začal Den osvobození.
Pieta a vzpomínky
Den vítězství si dnes bude připomínat celá Evropa, pietní akty a vzpomínkové akce se tak budou konat i u nás. Ta největší proběhne u památníku na pražském Vítkově. Vedle veteránů z 2. světové války se akce zúčastní vedení armády a nejvyšší představitelé armády. Veřejnost si na místě bude moci prohlédnout historické vojenské prapory.
Letos budou také přístupné slavné objekty jako Kramářova vila – sídlo premiérů, Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí, Sněmovna či Senát. Do oslav se zapojí také Lázně Velichovky a města Plzeň, Brno, Přerov a další.
Ministerská vyznamenání
Ministr obrany Alexandr Vondra dnes předá vojákům České republiky či pamětníkům Pražského povstání 27 vyznamenání. Bude se jednat o Kříže obrany státu a Vyznamenání Zlaté lípy pro lidi, kteří se zasloužili o obranu státu či lidských práv a lidského života.
Vyznamenána bude i Madeleine Albrightová, bývalé ministryně zahraničí českého původu. Od prezidenta Baracka Obamy obdrží nejvyšší civilní vyznamenání Spojených státu, Prezidentskou medaili svobody.