O co v té „expedici“ vlastně jde?
V roce 2035 se zřejmě vypraví první lidé k planetě Mars. Kdo bude na palubě tohoto historického letu? To se ještě neví. Česká kosmická kancelář by ale byla ráda, kdyby se tam dostal i český nebo slovenský kosmonaut. Už několik let proto organizuje soutěžní projekt s názvem Expedice Mars, který má za úkol odhalit slibné talenty a zájemce. A nejen proto jsem se v minulém roce přihlásila do soutěže Expedice Mars 2010, na jejímž konci čekal finalisty simulovaný let na Rudou planetu, se startem v belgické vesničce Transinne, a další úžasné zážitky. Zadání projektu v odbornosti geolog, architekt, kterou jsem reprezentovala já, vypadalo takto.
Proč se zúčastnit?
Lety na Mars nejsou v dnešní době již v nedohlednu. Při prvním letu na Rudou planetu utvoří posádku občané nejrůznějších národností. Není nemožné, že se na palubě plavidla objeví třeba takovéto složení kosmonautů: Američan, Rus, Číňan, Japonec, Čech…
A zástupcem našeho státu může být klidně někdo z účastníků Expedice Mars. Možná právě z tohoto důvodu jsem se v loňském roce zaregistrovala do unikátní soutěže, která umožní 10ti až 12ti dětem vyzkoušet si simulovaný let k planetě „obývané Marťany“. Rok 2010 byl pro EM zlomový, poprvé v dějinách se jí účastnili kromě Čechů i Slováci. Tím se zařadil na post patronů i slovenský kosmonaut Ivan Bella, jenž roku 1999 odletěl na kosmickou stanici Mir. A spolu s českým kosmonautem Vladimírem Remkem tvoří dvojici pravých vesmírných návštěvníků, kteří se „účastní“ Expedice Mars.
Výhody soutěže
Po semifinále EM 2010 jsem se začala více či méně zajímat o kosmonautiku, vesmír a věci s tím spojené. Ale jako hlavní přínos vidím pár skvělých přátel nejen z České republiky. Nevím, kolik spolužáků se může chlubit známostí s necelou třicítkou „kosmonautů“ a 2mi pravými vesmírnými návštěvníky.
Už i samotné semifinále v Praze stálo za to. 3 dny plné her, prezentací projektů, návštěva Ruzyně a jejích „tajných“ míst, den strávený na Štefánikově hvězdárně a mnoho dalších záležitostí spojených s výběrem posádky vesmírné lodi Amicitia čili Emocitron, jak si raketoplán pojmenovali loňští finalisté.
Díky odborovým projektům, které nám velitelé a důstojníci zadali na vypracování při výběru postupujících do semifinále, jsem se dozvěděla mnoho nového, zlepšila svou práci v nejrůznějších počítačových programech a ujistila se, že sci-fi žánr je pro mě to pravé.
Při inspiraci pro tvorbu projektu do odbornosti geolog – architekt jsem využila nespočetné knihy zaměřené mj. na vesmír, Mars a techniku. V knihovně jsem objevila skvostná díla americké literatury z počátku 50. – 60. let. Kdo nečetl Marťanskou kroniku od R. Bradburyho, nebo Vesmírnou odyseu od A. C. Clarka, jako by nebyl. Když jsem hledala námět pro vytvoření vozítka, připadala jsem si jako nějaký technik minimálně z NASA.
Celou tu dobu od srpna 2010, kdy začaly internetové testy o třech kolech, přes projektové úkoly, až po konec roku mi hlavou proletoval citát
Per aspera ad astra – Přes překážky ke hvězdám,
který naprosto vystihuje snahu, ocenění, ctižádost, soutěživost, zkrátka soutěž Expedice Mars.
Pokud se i vy chcete podívat na Mars, setkat se s kosmonauty a užít si několik dní plných zábavy a poznání, neváhejte a přihlašte se do Expedice Mars 2012, protože ta letošní je již v plném proudu!