• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Facebook: Ach, ty statusy

06. listopadu 2010 Michal Cemper Nezařazené Facebook
Foto: Dreamstime.com

Honzíček Nikušky Nováček napsal „Už se mocniky těším, až budu se svým miláčkem Nikolkou Honzíčka Pekárkovou. Miluju tě!“

Obtěžující, že? Vážně tohle chceme číst? Vyjadřování citů na Facebooku dnes patří k trendům. Kdo s někým chodí a není ve vztahu, nejlépe zasnouben, jakoby nebyl. Sociální sítě, zejména Facebook, nám do života zasahují více, než je zdrávo. Statusy plné nočních postelových dobrodružství připomínají spíše sex chat. Když pominu tu stránku, že jsou určité věci, jež by měly zůstat mezi dvěma lidmi, tak je tu další věc a tou je, že to obtěžuje. Ne, upřímně si nemyslím, že tímto článkem někdy něco změním, protože většina takto jednajících lidí nemají potuchy o tom, že tato stránka existuje a jejich osobní rozvoj zůstal někde v pre-pubertálním věku (to je ten věk před pubertou, nevím jestli to něco znamená, ale zní to učeně). Pojďme se tedy alespoň my zamyslet nad tím, co všechno chceme Facebooku ještě sdělit.

A vyjadřováním lásky to jen začíná. Není víkendu, kdy by se na mé zdi neobjevilo pár statusů o tom, kdo se kdy a kým opil. Smutné je to o to víc, že jsou to lidé čím dál tím mladší. Nepatřím k těm co striktně zakazují alkohol před dospělostí, ale co je moc to je moc. Opilostí na internetu to ovšem také nekončí. Pak jsou tu neříkající statusy ála “pizza” (v lepším případě napsáno gramaticky správně, v tom horším.. no vy víte jak). Ale musíme si tu také položit otázku, jež hájí předešlé statusy. Co tedy chceme na našich zdech číst?

Nelíbí se nám to, s kým byl ten a ten venku, nelíbí se nám to, s kým ten a ten prožívá příjemné chvilky, nelíbí se nám, co právě dělá (i když to je leckdy napsané ve velice okleštěné podobě). K čemu tedy statusy slouží, a teď mluvím pouze o těch ryze textových. Na první pohled by se to možná mohlo zdát jako zbytečnost. Vraťme se tedy do doby, kdy Mark Zuckerberg Facebook vytvářel. Facebook měl sloužit jako studentská síť na univerzitě. Nejspíše by si na ní jednotliví studenti sdělovali tipy na různé přednášky, zadání domácích prací, možná tipy, co a jak při zkoušení. Jenže ouha! Český průměrný středoškolák má třídu na spolužácích anebo icq, kde po večerech spamuje své spolužáky, co že je to za domácí úkol. A najednou se tu objevuje pro Čecha díra. Prázdná kolonka. A Češi nemají rádi nevyplněné věci (na to jsem přišel podle toho ohromného množství byrokracie kolem nás). Čím to tedy zaplnit? Ano, teď to přijde. Kravinami, blbostmi, „mucíkovskými“ statusy.

Nezbavuji se zodpovědnosti za své okolí a neházím vinu na Facebook. Možná je moje úvaha absolutně zcestná a vy to cítíte absolutně jinak. Ale minimálně stojí za to o tomhle tématu přemýšlet a upozornit na to své okolí a především to, které lowishkuje na všechny strany.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Kdo první okusil líbeznou chuť vína?

Komentáře
Ondřej Fait
06. listopadu 2010

Tak s tím rozhodně nesouhlasím. Když se mi nelíbí něčí statusy, tak ho prostě zablokuji. Zůstane v přátelích (je ŕpblém třeba bývalého spolužáka ze střední z nich vyřadit), o ičem neví, je se mi jeho statusy nezobrazují. Statusy rozhodně neměli sloužit k informování o školních záležitostech, to by se FB nikdy takhle nerozšířil. Co lidi zajímá, jsou právě aféry a emoce lidí v okolí. Já rád píšu na FB jaký byl včerelší koncert, kde jsem se dobře najedl a která elektroická hračka mě baví a proč.

Lenka
06. listopadu 2010

Nesmíš mít mezi „přáteli“ naprostý bezmozky, pak bys o takovym problému neměl ani tucha. 🙂 taky exituje možnost ignorace, nebo skrytí, mám dojem.

Kristýna
07. listopadu 2010

Vážení dovoluji si s Vámi nesouhlasit.
Michalův pohled se mi velice líbí a myslím, že je pravdivý a správný, nic méně, je to jen můj subjektivní názor.

Lenko máš sice pravdu, ale občas se bohužel stane, že si někoho přidáš a pak zjistíš, co je zač 😀 Plno inteligentních lidí se na FB chová, jako… A opravdu bych to do nich neřekla, prostě na FB vedou svůj druhý virtuální život. A ignoraci beru prostě jako slabost, nedokážu druhému sdělit, co mi vadí, a co mě obtěžuje, tak si ho raději schovám…

Ondřeji, myslím, že člověk spokojený se svým životem a životně aktivní, za prvé nemá čas si psát každou blbost na FB. Za druhé nemá tuhle potřebu a nesedí stále doma za PC 🙂 A upřímně emoce lidí v okolí mě třeba vůbec nezajímají. Kdyby ano koupím si podřadný bulvár. A ano určitě by mě zajímalo, kdyby se má nejlepší kamarádka rozešla s přítelem a šla bych jí ochotně utěšovat, ale určitě mě nezajímá nějaká pipka, která si každý den vylévá srdíčko FB, která se každý den rozchází a zase udobřuje, pláče, je na dně apod. Tyhle bohapusté kecy si může na FB napsat opravdu, jen člověk bez mozku 😀

Toť můj názor a hluboce si vážím lidí, kteří ještě mají svůj život, jsou v něm šťastní a nemusí si na FB na nic hrát a fakt jim odpustím, že mi nezamoří zeď, a že se od nich dočkám příspěvku jednou do týdne, ale za to bude kvalitní 🙂

spartas
07. listopadu 2010

Ehm, nechci prudit, ale o čem je ten článek? Jen povzdechnutí že to tak je? Nebo je to historická exkurze jak to mělo být? Nebo co? Osobně myslím, že se z toho tématu dalo vytřískat víc, ať už třeba radou, že máme zredukovat počet „přátel“, používat nějakou aplikaci na konzumaci soc. síti (HootSuite třeba) nebo něco skutečně originálního a přínosného. Článek mně spíš příjde jak slohovka z nižší verze maturity z ČJ na téma „Máme díky Facebooku, mobilu a e-mailu k sobě blíž?“ (Nebo jak to bylo) K těm o nichž se mluví se to nedostane a pokud, tak to na sebe stejně nevztáhnou. Článek na obdobné téma „Internet – dobrý sluha, zlý pán“ je řádově lepší, byť to také není úplná Amerika. Neberte to jako zdrcující kritiku, myslím, že tendle portál má budoucnost, má hlavu, patu a mezi tím i duši, ale příště prosím lépe.

džony
08. listopadu 2010

Autora zřejmě neštve, že se mu na zdi objevují podobné orgasmické výkřiky nezralosti, jako spíše to, že k nim vůbec dochází. Ać staroch, musím souhlasit – někteří to skutečně přehánějí, ale i nesouhlasit – inu mládí, bláhovost, rozjívenost… Nebyl jsem jiný…
Kecám, byl. Poslouchal jsem Napalm Death, a Slayery a Irony a facebook ještě nebyl. Vlastně internet taky ne :o))) Počkat! On internet někdy nebyl? Kristova noho, co jsme celé dny dělali? No coby, toulali jsme se v tlupách a tropili neplechu.
Nechejme to být. Ti, co dnes na facebook píší podobné hlouposti, budou jednou dospělí a psát je jistě přestanou, tedy doufejme. Znám pár takových, kteří sice fyzicky dávno překročili třicítku, ovšem jejich duševní vyspělost ustrnula někde mezi nekontrolovaným, ale o to příjemnějším vylučováním do spoďárů a touhou po matčině prsu – anebo po jiném prsu, jim je to jedno.
Přesto však dejme dnešním prepuberťákům, puberťákům i postpuberťákům šanci dospět. Nakonec právě v jejich rukou bude jednou ležet osud světa. Hrozná představa.
Doufejme, že nebudou jako Péťa Novotný. Ach můj bože, to by byla katastrofa!

grysom
08. listopadu 2010

Nejlépe je asi pro přidávání „přátel“ uplatnit pravidlo, že si nepřidám NIKOHO, koho bych nepozval na kafe.

A pak také, že na FB nenapíši nic, co bych v té kavárně neřekl nahlas před všemi hosty.

A pokud by toto dodrželi všichni fejsaři, byla by to moc pohodová stránka. 😉

Rat
09. listopadu 2010

no, ohledně článku, je to spíše povzdechnutí 🙂 ale to já vzdychám vždy když otevřu FB a vidím tam 300+ nových zpráv xD jsou lidi co to čtou, jsou lidi co nedělaj nic jiného, ale mně osobně by se líbil spíš FB tak, jak si ho představoval Mark Zuckerberg, čili komunikace mezi spolužáky na VŠ 🙂 to co podle mě dělá FB teď tak nepoužitelným, je že si člověk nemůže ani vytvořit skupiny lidí, od kterých vzkazy chce číst a nebo ne. Zablokovat skoro všechny přátele se mi taky nelíbí, protože občas někdo něco zajímavýho na ten FB umístí..

Veroniqé Veigner
15. ledna 2012

Podle mě docela blbost.
Nemám ráda tyhle narážky na facebook, stejně jako narážky na to, že tam člověk sedí celý den. Víte, proč tomu tak je? Na facebooku najdete a zjistíte všechno! Jsou tam stránky oblíbených herců, dozvíte se tam vše o sportu, zahrajete si hry.. A proto lidé tráví většinu času zrovna tady. Nemusí surfovat po netu, aby zjistili, co se kde děje. Stačí být na jednom místě. Podle mě je to docela plus.

A teď k tomu, co je napsáno výše.
Pokud by se mi na zdi objevovaly statusy, které by mě obtěžovaly, buď bych je přehlížela a nebo bych danou osobu ze svého seznamu jednoduše vymazala. Ale většinou se cizími statusy bavím 😉
Buď proto, že jsou tak absurdní, až se za břicho popadám, nebo proto, že mě jednoduše baví číst, co má kdo k obědu.
Člověk, který psal tento článek, by se měl zamyslet spíš nad sebou a položit si otázku: „opravdu je nutné, abych se dál zabýval cizími lidmi a sdílel s nimi život na facebooku?“.

Toť vše, děkuji za pozornost 🙂

JÁJA
01. února 2012

aHÓÓÓJ

Terka
15. září 2014

Možná je to asi jen věc názoru.Kdo,co,kam dává…. Koneckonců každý „normální“ člověk se do věci jako Facebook ani nezapojuje… ale upřímě to by jsme nebyli IN…. deprimující dnešní doba … A to ani nepomíjím to, jaké to bude třeba za 20 let… je mi 18let a už teď mě to děsí…. Smutné .

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže