Upíři, víly, hobiti, draci, trpaslíci či třeba elfové – ti všichni se prošli loňským filmovým fantasy světem. Na začátku nového roku je ideální ohlédnout se za tím starým a zamyslet se. V tomto případě konkrétně nad filmovými počiny a zážitky z nich.
Upozorňuji, že článek obsahuje spoilery.
Letos se velké části úspěšných fantasy snímků ujalo mnoho režisérů, kteří toho nemají příliš na kontě. A dopadlo to v mnoha případech výborně. Nejen, že jsme se v minulém roce vrátili do Středozemě J. R. R. Tolkiena pod taktovkou Petera Jacksona, ale nezapomnělo se ani na další světy či stvoření. Kromě upírů, kterých se nám dostalo požehnaně, jsme mohli vidět hned dvě Sněhurky v novodobém podání. Nechyběla ani vánoční pohádka. Pojďme se na několik vybraných filmů podívat podrobněji.
Divoká stvoření jižních krajin
Film inspirovaný tornádem Katrina režíroval Benh Zeitlin. Příběh vypráví o malé dívce, která žije se svým otcem v uzavřené komunitě spojené s přírodou, oddělené od zbytku světa. Část světa, v níž malá hrdinka vyrůstá, je zaplavena stoletou vodou, která zpřehází vše, co jí dosud bylo dobře známé, a začíná boj o život svého nemocného otce.
Film výborně kombinuje realitu s fantazií a divák jistě ocení i autentické prostředí a život v divočině. Celé to má ekologický koncept, i když tu není vyzdvižen žádný z mnoha problémů přímo.
Hobit: Neočekávaná cesta
Režie příběhu ze Středozemě se opět ujal Peter Jackson a stejně jako minule, i tentokrát byl pro hudbu vybrán Howard Shore. Opět se vracíme do země plné elfů, trpaslíků, mluvících stromů a malých „lidiček“ žijících v norách. Ano, jak praví už název, jedná se o hobity. Malá stvoření, která v předešlé trilogii dokázala ohromné věci, ale jak nám Jackson dokazuje, ještě neřekla své poslední slovo.
Začátek filmu nás vrací do Dna Pytle, kde se seznamujeme s mladou verzí Bilba Pytlíka. Po návštěvě Gandalfa, kterého nevrle vystrnadí od svých dveří, si to k němu napochoduje parta trpaslíků. Ti mu sní veškeré jídlo ze spižírny a snaží se ho přemluvit, aby se s nimi vydal na daleké dobrodružství. Konkrétně pomstít se drakovi Šmakovi a vzít si zpátky trpasličí poklad, který jim po právu náleží.
Vše se začne komplikovat, když je přepadnou skřeti. Jak lze očekávat, nalezení prstenu problémům také nepřidá. Nechybí ani ohromní létající orli. Bilbo se nám bude v průběhu příběhu měnit a nakonec to už nebude ten hobit, kterému dělalo starosti, že odešel ze své nory, aniž by si vzal kapesník.
Dragon Age: Dawn of the Seeker
Adaptaci filmové hry Dragon Age zrežíroval Fumihiko Sori. Ten má na kontě např. výborný sci-fi snímek Vexille 2077 či Ichi, slepá samurajka.
Film vypráví o výborné rytířce, která je oddána celou svou duší království, kterému slouží. Bez pochyb oddaně plní veškeré příkazy svých nadřízených. Jednoho dne je unesena dívka, která vládne drakům, a království se dostává do ohrožení. Ukazuje se, že dívka byla unesena skupinou krvavých mágů, a naše hrdinka se vydává na záchrannou výpravu, při níž nechybí sličný kamarád po boku. Po zorientování se v mnoha mocenských intrikách se jí daří vyřešit unesení dívky a film vrcholí skvěle naanimovanou bitvou s draky, plnou mágů a kouzel.
Berserk: Golden Age Arc I – The Egg of the King, Berserk: Golden Age Arc II – The Battle for Doldrey
Oba filmy režíroval Toshiyuki Kubooka a momentálně pracuje na třetím díle. Podílel se např. na kresleném video filmu Batman – Gothamský rytíř. U prvního dílu se o hudbu postaral Susumu Hirasawa, stejně jako např. i u filmu Paprika. U druhého dílu je to pak Shirô Sagisu, jehož předchozí dva počiny jsou složení hudby ke dvěma filmům Evangelion.
Snímek je adaptací jednoho z mnoha dílů mangy Kentaro Miura. Guts, narozen z oběšené ženy, je vychováván žoldnéřem a jak se dá čekat, sám se zúčastní mnoha vojenských tažení, kde nachází nové přátele. Pozadu nezůstane ani známý přívěsek Behelit. Stejně jako první díl, i druhý měl u fanoušků úspěch. Teď se jen těšit na pokračování.
Rebelka
Zde se nám režie ujali Mark Andrews a Brenda Chapman. Animace nemá chybu a scenérie jsou vkusné a líbivé, na rozdíl od mnoha dnešních animáků.
I přesto, že film začíná princeznou Meridou zbrojící – a to doslova – proti trojici nápadníků a chystaným vdavkám, nenechte se mýlit. Nejedná se o klišé zamilované princezny do nepatřičného nápadníka. Je tu sice kouzlo, ale zcela nevšední. Mladá dáma nechá čarodejnici-řezbářku proměnit svou matku. Zapomene si však určit jak, a baba má zcela volnou ruku. Královna je proměněna a Merida musí řešit, jak kouzlo zvrátit. Na pomoc jí přicházejí její tři mladší sourozenci a nezapomíná se ani na milovaného koně Enguse.
Legendární parta
Tu má na svědomí režisér Peter Ramsey.
Jak už to tak bývá, děti snad odjakživa po celém světě věří na všelijaké ty velikonoční zajíce a Santy a maličkaté víly, co mění zuby za peníze. Co se ale stane, když zlý bubák vyleze zpod skříně a kvůli němu přestanou děti na existenci podobných stvoření věřit? Také vám to připomíná Otce prasátek od Terryho Pratchetta?
Zde nám však kouzelná stvoření dětské fantazie přímo nemizí a neobjevují se místo nich jiná. Film se liší i pojetím a podobné si nakonec zůstávají pouze prvotní myšlenky. Zde se Studio rozhodlo poštvat na problémy ne Smrťovu vnučku, jak je tomu u již zmiňovaného spisovatele, ale rovnou celou bandu hrdinů od víly Zubničky po velikonočního zajíce. A aby toho nebylo málo, všemu poroučí samotný Santa, který se rozhodne přizvat na pomoc i Jacka Frosta. Co myslíte, podaří se zachránit dětskou víru?
Méďa
Drzého medvěda si vzal do parády Seth MacFarlane, který si v snímku také zahrál.
Film je příběhem malého osamělého chlapce Johna, který dostane k Vánocům plyšového medvěda. Hračka se chlapci stane nejlepším přítelem – fotí se s ní, dívá na televizi a vede s ní jednostranné hovory. To mu však nestačí a tak jedné noci vysloví přání, aby jeho Ted ožil. Ráno se probudí a čeká ho překvapení. Medvěd je skutečně živý. Společně se probíjejí životem a i když už je Johnovi pětatřicet let, stále je dítětem se svou oblíbenou hračkou, a tak není divu, že mu to ve vztahu s životní láskou začne skřípat.
Film oplývá humornými hláškami a i když se o něm lze dočíst, že je spíše pro kluky, zajisté jím nepohrdne ani opačné pohlaví. I přes mnoho sprosťáren a sprostých slov si film zachoval styl a vkus.
Temné stíny
Upírů – momentálně velice výdělečného tématu – se tentokrát ujal Tim Burton, což by nebylo ani tak udivující, kdyby film dopadl lépe a scénář byl podstatně jiný. Hudby se zhostil Denny Elfman, který pracoval např. na Mužích v černém 3 nebo Gamerovi.
Film začíná osudem mladíka Barnabáše Collinse, jenž se zamiluje do ženy svých snů. Miluje ho však jiná a když ji odmítne, rozhodne se ho začarovat v upíra a uložit k nekonečnému spánku. Po příjezdu mladé dívky Viktorie do městečka, jehož dominantou je rodina Collinsových, začíná klišé, které v podání režiséra s mnoha výbornými filmy zamrzí.
Dívka nastoupí v rodině jako au-pair. Na scénu nastupuje upír Barnabáš, který byl nedopatřením probuzen z dvousetletého spánku. Jak lze očekávat, netuší jak moc doba pokročila a naprosto se v ní neorientuje a ztrácí. I přes rozdílnost dobového původu se zamiluje do Viktorie, která jeho lásku opětuje. Chce být proměněna v upíra, ale on to odmítá. Připomíná vám to Stmívání? Ano, nemá to k tomu daleko, takže pokud se vám sága Meyerové nezamlouvá, doporučuji vám se tomuto počinu vyhnout.
Neobyčejný život Timothyho Greena
Režie se ujal Peter Hedges. Hudbu k filmu stvořil Geoff Zanelli, který má na svědomí např. soundtrack k výbornému válečnému seriálu The Pacific. Dále pak k filmu Gamer a Disturbia a mnoha dalším snímkům.
Nejen Méďa se loni stal splněným přáním. Manželé, kteří nemůžou mít dítě, se jednoho večera zaberou do hry, kdy píší na papírky vlastnosti, kterými by mělo jejich vysněné dítko oplývat. Papírky uzavřou do malé krabičky a zakopou na zahradě. Dítě však nezůstane jen vysněným a stane se skutečným.
Sněhurka a lovec
Zatímco hudbu má na svědomí známý James Newton Howard, který stvořil hudbu např. k filmu Batman začíná či k Temnému rytíři nebo Já, legenda, režisérem je už méně známý Rupert Sanders.
Jak napovídá název, jedná se o moderní pojetí notoricky známé pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Král, nevědom si ničeho, je obalamucen zlou královnou, která se postará o jeho smrt. Nemá odvahu vzít život i jeho dceři Sněhurce, a tak ji zavře do nejvyšší komnaty nejvyšší věže a nechá ji strážit. Princezně se však povede uprchnout. Královna za ní vyšle skupinu vojáků, aby ji přivedli zpátky. Před jistou smrtí v zapovězeném lese ji zachrání pohledný tajemný cizinec. Spolu s ním a sedmi trpaslíky se vydává porazit zlou královnu a nastolit mír a pořádek v království.
Podrobněji jsme se podívali na výběr deseti filmů, a aby nezůstalo žádné loňské fantasy zanedbáno, ve zkratce připomenu ještě několik dalších.
Ve filmu Ruby Sparks od Jonathana Daytona a Valerie Faris se dočkáme další obživnuvší postavy, tentokrát ženy z románu, kterou si vysnil jeden spisovatel s tvůrčí krizí.
I Am a Fly přichází s komickým pojetím reinkarnace, kdy se zavražděný muž vrací v těle mouchy, aby se pomstil.
Dále tu máme nového Spider-Mana, tentokrát od Marca Webba, a to ne zrovna povedeného.
Další animák nese název Norman a duchové a půjde tu o zombíky a záchranu města v podání Sama Fella a Chrise Butlera.
Kina neminul ani další díl ságy Stmívání – doufejme že opravdu poslední. Zakončení se ujal Bill Condon.
Mezi loňské filmy jako každoročně patří i ty špatné. Z fantasy soudku bych na závěr zmínila Johna Cartera: Mezi dvěma světy od Andrewa Stantona, Hněv titánů od Jonathana Liebesmana, Sněhurku od režisérky Tarsem Singh a Abrahama Lincolna: Lovce upírů od Timura Bekmambetova.