Jeden svět je mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů věnovaný problematice lidských práv. I letos zavítá na plátna českých a moravských kin s více než stovkou filmů. Festival začne v Praze, kde se bude konat od 6. do 15. března. Poté se filmy přesunou do dalších 40 měst České republiky. Vstupenky na akci se prodávají již od 1. března a každá stojí 80 korun. Můžete si také koupit tzv. diváckou akreditaci za 450 korun, která umožňuje volný vstup do kin Lucerna, Světozor, Městská knihovna a Atlas.
Protesty a právo vědět
Hlavní tematická kategorie nese název Protesty, nepokoje, revolta a bude reflektovat situaci nejen v arabských zemích, ale třeba i v Řecku nebo Spojených státech amerických. Ředitelka Jednoho světa Hana Kulhánková připouští, že zatím nebylo obvyklé, aby festivaly reagovaly na tak aktuální témata a události. Všechny protesty na různých světadílech a v různých zemích spojuje jedno – odhodlání převážně mladých lidí, kteří jsou nespokojeni se současným stavem věcí a s přístupem svých politiků.
V hlavní soutěži se filmy „poperou“ o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii, které uděluje porota. V té letos zasednou íránský dokumentarista Ali Samadi Ahadi, umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Golden Apricot v Arménii Susanna Harutyunyan, Sara Rüster ze Švédského filmového institutu, kanadský režisér českého původu Petr Lom a režisér a scenárista Robert Sedláček.
Další kategorie upozorňují na témata ne úplně známá, ale přesto pobuřující (kategorie Máte právo vědět) nebo na lidskou stránku sociálních nepokojů a jejich vlivů na rodinné vazby (kategorie Spolu navzdory). Filmy v kategorii Takzvaná civilizace se budou týkat přírody a jejího ničení, dostane se však i na pouze české filmy, krátké filmy či snímky pro děti.
Program okolo
Festival Jeden svět není jen o pasivním pozorování filmů, můžete se zapojit i aktivně. Probíhat bude osm panelových diskuzí. Témata jsou různá – od ročního výročí arabského jara, přes postoj ke kojeneckým ústavům až po sitaci v Barmě. Právě z Barmy budou také filmy z festivalu The Art of Freedom, který se pořádal v barmském Rangúnu. Pod záštitou prodemokratické bojovnice Su Ťij se promítaly filmy necenzurované a často kritické k vojenskému režimu, který řídil zemi téměř padesát let.Vítězné snímky můžete vidět 10. března v Městské knihovně nebo 13. března ve Francouzském institutu.
A pokud dáváte přednost hudebnímu vyžití, v úterý 13. března se bude v Lucerna Music Baru konat koncert mezinárodní ska kapely The Chancers. Vstup na něj je volný po předložení jakkékoliv vstupenky na festivalový film, nebo na místě zaplatíte 100 korun.