Jaký je nejúčinnější způsob předávání informací, aby si z daného tématu příjemci odnesli co nejvíc? Hra! To věděl už J. A. Komenský a je to pravda dodnes. Možná proto vznikla akce Hrou proti AIDS, která se už několik let pravidelně koná v Kolíně. Akce je určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, popř. pro tercie osmiletých gymnázií. Já sama jsem se před čtyřmi lety této akce zúčastnila se školou a musím říct, že se mi to už tenkrát líbilo. Letos jsem měla příležitost zapojit se do tohoto projektu aktivně jako moderátor.
Celý nápad informovat „děti“ o takto závažném tématu formou hry a ne přednášky se mi zdá jako velmi dobrý. Samozřejmě mnoho žáku nad tím ohrnuje nos a o věcech kolem sexu, lásky a mezilidských vztahů se bavit nechce. Pro mnoho jiných to ale může být příjemně strávené dopoledne plné nových a zajímavých informací.
Jedna věc mi ale přišla zarážející. Jak je možné, že dnešní mládež toho ví o AIDS a sexuálním životě celkově tak málo? Na tato témata přece narazíte snad v každém časopise, v televizi a hlavně na internetu! Ano, tato akce má pochopitelně informovat o těchto věcech, ale zkreslené představy některých jedinců byly až bizarní. Nakazit AIDS se můžete štípnutím komára, těhotenský test se zavádí do pochvy, a to jsou jen dva příklady z mnoha pomýlených představ. Na první pohled možná vtipné, na druhý však trochu alarmující.
Mám z toho tak trochu pocit, že dokud bylo špatné se o těchto tématech bavit, lidé se o ně víc zajímali a téměř každý o nich věděl všechno. V dnešním světě, ve kterém se tato témata berou jako běžná, už o ně takový zájem není. Panuje domněnka o podvědomých znalostech získaných z médií. Opak je ale pravdou. Cožpak se o tom s nimi nebaví rodiče? Neučí je o tom ve škole? A pokud ne, dnes má přece téměř každý přístup na internet.
Myslím, že sexuální život a možnost nákazy pohlavními chorobami se týkají prakticky každého mladého člověka. A když ne aktuálně, pak je to jistě čeká v budoucnu. Podle zákona smíme sexuálně žít od 15ti let. Už mnohokrát se zvažovalo snížení této hranice, protože dnešní mládež prý biologicky dospívá mnohem rychleji, než tomu bylo dřív.
Neměla by ovšem biologická stránka věci korespondovat i s tou psychickou? Jak mohou se sexem začít ti, kdo o něm nic nevědí? Je tato neinformovanost chybou rodičů? Možná. Je to chyba mladých, pokud se o toto téma nezajímají? Určitě!