Dne 13. 2. 1992 byl do Česka poprvé zaveden internet! Podíváme se, co se od těch dob změnilo, jak to všechno začalo, kdo za to může a hlavně co může za dnešní rozmach internetu.
Za významný rozvoj můžeme poděkovat hlavně společnosti CESNET
Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí Velkou infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT a gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.
Takto historii internetu popisuje tisková zpráva CESNETu
Česká republika byla od počátku zapojena do postupného procesu globálního rozmachu Internetu. Shodli se na tom účastníci slavnostního setkání, které se u příležitosti 20. výročí oficiálního připojení naší země k Internetu konalo dnes na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze – tedy na den přesně po dvaceti letech a ve stejné instituci, v níž se první připojení uskutečnilo. V posluchárně číslo 209 FEL ČVUT se sešlo více než sto hostů především z řad akademické obce. Přítomná byla i většina pamětníků, kteří se na projektu prvního připojení podíleli.
Za datum oficiálního připojení tehdejšího Československa k Internetu je považován 13. únor 1992. Ještě před tím, v listopadu 1991, proběhlo první experimentální připojení s Univerzitou Jana Keplera v rakouském Linci. Dne 13. února 1992 bylo toto připojení o kapacitě 19,2 kilobitu za sekundu oficiálně předvedeno odborníkům. „Už tehdy jsme drželi krok se světem. Ve stejné době jako my se k Internetu připojil například Bílý dům,“ upozornil v úvodním vystoupení rektor ČVUT v Praze Václav Havlíček.
Jeden z iniciátorů prvního připojení, ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád, zdůraznil, že i v současnosti je Česká republika zapojena do klíčových mezinárodních projektů internetového výzkumu a vývoje, a to především prostřednictvím výzkumných aktivit sdružení CESNET. Sdružení CESNET například realizuje dlouhodobý projekt Velká infrastruktura CESNET, jehož součástí je i aktivní začlenění našich vědců do úkolů spojených s budováním panevropské vysokorychlostní infrastruktury GÉANT.
Jan Gruntorád připomněl i překotný rozvoj Internetu od jeho pionýrských dob po současnost: „Zásadně se změnila ekonomická náročnost připojení. V roce 1992 nás měsíční připojení přišlo na 174 tisíc korun, přičemž průměrný plat se tehdy pohyboval kolem čtyř tisíc korun.“ Jestliže v roce 1992 dosahovala rychlost prvního připojení 19,2 kb/s, dnes se například kapacita páteřní národní infrastruktury CESNET2 počítá v řádech desítek gigabitů za sekundu, což je milionkrát vyšší rychlost. „Do konce roku 2013 bychom chtěli kapacitu páteřní sítě CESNET2 povýšit na 100 Gb/s a ve světě se dá už v roce 2015 očekávat pokoření hranice 1000 Gb/s, tedy jednoho terabitu za sekundu,“ řekl Jan Gruntorád.
Skutečnost, že Česká republika byla prakticky od počátku součástí nově vznikajícího internetového prostředí, ocenil i jeden z tvůrců Internetu Vint Cerf, který účastníky dnešního setkání pozdravil prostřednictvím videokonference. „V roce 1992 byl Internet už asi dvacet let starý, protože původní projekt jsme s Bobem Kahnem navrhli v roce 1973. Skutečná síť byla spuštěna v lednu 1983 a komerční provoz začal až někdy v roce 1989. Právě začátkem roku 1992 ale začala vznikat zbrusu nová internetová společnost. Takže když se nad tím člověk zamyslí, uvědomí si, že rok 1992 byl velmi raným obdobím dostupnosti Internetu – a vy jste byli u toho,“ vzkázal během svého pozdravu Vint Cerf.
Moderátor slavnostního setkání – přední internetový historik a publicista Jiří Peterka – ukázal hostům, jak vypadaly vůbec první webové stránky dostupné v České republice, které se na Internetu objevily už v roce 1994, a další historické relikvie, jež jsou dodnes dostupné na stránkách tzv. muzea českého Internetu.
Na počátky Internetu na Slovensku zavzpomínal jeden ze zakladatelů slovenské akademické sítě SANET Jaroslav Bobovský, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip zrekapituloval vývoj tuzemské internetové infrastruktury a zakladatel prvního internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff se zamyslel nad dopadem Internetu na práci spisovatelů i literární byznys vůbec. Konečně předseda představenstva mezinárodní neziskové organizace ICANN Stephen Croker se zabýval procesem udělování národních internetových domén.
Zatímco v prvních letech po prvním oficiálním připojení měla k Internetu přístup pouze omezená skupina odborníků soustředěných na ČVUT v Praze, dnes už je celospolečenským fenoménem dostupným v podstatě komukoli. Na konci roku 2011 bylo podle měření projektu NetMonitor v České republice více než 6 milionů uživatelů Internetu a k 31. lednu letošního roku bylo podle údajů sdružení CZ.NIC zaregistrováno 894 033 domén s českou národní koncovkou .cz.
Obsah internetu
Obsah se na internetu ale neobjevil sám od sebe, někdo ho musel vytvořit. Mezi první patřil výše zmíněný Ondřej Neff a jeho Neviditelný pes. V ,,prapočátku“ internetu u nás, ovšem zdaleka nebyl používaný protokol WWW, nahrazovaly jej tématické BBS.