Film Iron Man z roku 2008 byl první ze série „avengerovských“ blockbusterů, sympaticky sarkastický, originální. Iron Man 2 divákům předložil spíše nastavovanou kaši, snažil se co nejvíce vytěžit úspěšný první díl a hrál na odlehčenější komediální notu. Trojka se zase vrací k náladě prvního dílu. A je to tak dobře.
Po zhlédnutí prvního Iron Mana jsem byla nadšená a jistě jsem nebyla sama. Konečně hrdina, kterému jeho výjimečné schopnosti nespadly jen tak do klína (nekousl ho pavouk, nenarodil se s drápy, nestal se obětí nevydařeného pokusu, ani není božského původu, i když by to asi bral a občas se za boha považuje), ale musel mít nehodu, díky které za pomoci vědce Ho Yinsena přišel na svět jeho hrudní reaktor a následně i oblek Iron Mana, který ho dělá výjimečným.
V tomto bodě se v zásadě neliší od Batmana z „konkurenčního“ nakladatelství DC Comics, ten si svůj oblek a hračičky také vynalezl sám, ale na rozdíl od Tonyho nedává tolik na odiv své bohatství, a není to ten sarkasticky vtipný „génius, miliardář, playboy a filantrop“. A to je to, co máme na Tonym tak rádi.
O čem to je
Druhý díl byl dle mého názoru trošku slabší, zkrátka letní zábavná pecka, která těžila z úspěchů prvního dílu. Trojka, ta se opět vrací k náladě jedničky a není to vůbec na škodu. Po událostech v New Yorku (viz film Avengers) Tony prožívá nelehké období – protože si není jistý, nakolik bude schopen sám a bez pomoci party dalších superhrdinů čelit hrozbám, nemůže spát a trpí záchvaty úzkosti.
Děj začíná v minulosti, kdy dal Tony přednost ženské náruči (sexy vědkyně) a vykašlal se na jednoho studenta. To ovšem neměl dělat. Teď je student zpět a hodlá se mstít. Do toho svět ohrožuje ďábelský terorista Mandarin a tak se Tony musí sebrat a zase zachraňovat svět a Pepper.
Režiséra prvních dvou dílů Jona Favreau (jinak také filmový bodyguard Happy) vystřídal Shane Black, kterého známe spíše coby scénáristu (Smrtonosná zbraň, Kiss Kiss Bang Bang). Ten měl před sebou nelehký úkol: Musel nabídnout podívanou, která obstojí i v porovnání s kasovním trhákem Avengers, na druhou stranu je nemohl překonat a musel stále udržovat atmosféru ironmanovských filmů, protože Iron Man jako jeden z mála komiksoých hrdinů, ne-li jediný, stojí na síle jeho osobnosti, na charismatu, vtipu a ostrém jazyku. Black se rozhodl pro velmi chytré řešení – všechny zmíněné body ještě zdůraznil.
Hláškovat se musí vždy a všude!
Tony si za každou cenu i v té nejošemetnější situaci zachovává svůj ostrovtip a sebekritický nadhled, dokonce i když má záchvat úzkosti, dokáže ho velmi vtipně okomentovat. Tyto potíže Tonymu přidávají na zranitelnosti, přibližují ho obyčejným lidem.
Polovinu filmu stráví bez svého kovového obleku a musí se zase spoléhat jen a jen na sebe, opět v sobě musí najít „mechanika“ a nemá-li po ruce svoji laboratoř s technickými vychytávkami, není nic jednoduššího, než si zbraně vyrobit z těch nejobyčejnějších věcí! Stává se z něj mechanik, miliardář, filantrop a nakonec obyčejný smrtelník.
3D vs. 2D, originál vs. dabing
I když děj možná není dokonalý, jistě by se zde našlo pár trhlinek a nelogičností (ale v kterém filmu ne?), režijně i scénáristicky se film myslím velice podařil. Ubralo se na osudovosti a velkoleposti, ale akčních scén zůstalo i tak dost, žádný strach. K těm bych měla jednu poznámku – ve 3D verzi mě příliš nenadchly, po pravdě to občas byl jeden velký zmatek, zvuk byl perfektní, ale co se ve scénách dělo, na to se mě neptejte. Docela se těším, až uvidím 2D verzi, třeba z toho pak budu i něco mít.
Já ale obecně nemám 3D v lásce, nicméně půlnoční premiéra neměla jinou variantu. Ještěže se alespoň dalo vybrat mezi originálním zněním a dabingem, to musím pochválit – konečně se i ke 3D filmům dělají titulky, hurá! Robert Downey Jr. má tak pěkný a podmanivý hlas, byla by škoda o něj přijít, náš dabing se k němu totiž tak nehodí. Rozhodně bych doporučila dát přednost originální verzi a nejen kvůli Robertovi.
Herecké obsazení je také důležité
Co se hereckého obsazení týče, opět stojí na skvělém, hláškujícím Robertu Downeym Jr., který nezklamal. Na konci filmu dostává více prostoru i Pepper (Gwyneth Paltrow), a pánové jistě ocení její oděv. Don Cheadle v roli věrného přítele Jamese ‚Rhodey‘ Rhodese opět dostal svého Iron Patriota, který je ochoten položit za vlast i život. Elegantní záporák Aldrich Killian v podání Guye Pearce neztrácí nikdy chladnou hlavu a ještě mu to u toho (skoro) vždy sluší. A Mandarin (Ben Kingsley) terorizuje všechny, včetně prezidenta USA, na plný plyn a hraje ho velmi přesvědčivě, jistě mi po zhlédnutí filmu dáte za pravdu.
Abych jen nechválila, docela by mě zajímal účel postavy Happyho – já vím, jeho představitel režíroval jedničku a dvojku, ale objevit se asi v první čtvrt hodině jenom proto, aby po zbytek filmu mohl strávit v nemocnici? Na druhou stranu, Tony tak měl motivaci k boji. Druhou nevyužitou postavou byla Maya Hansen (Rebecca Hall), u té mě to až zamrzelo, mohl se více využít její herecký potenciál a na plátně si mohla také pobýt o nějakou tu minutku déle.
Bez hudby by nebyl film filmem
Nesmím zapomenout na hudbu od Briana Tylera – z ironmanovské série patří mezi ty méně výrazné soundtracky, nepamatuji si moc výrazných motivů, což se mi u filmové hudby nestává, asi jsem se více soustředila na děj a byla do něj zabraná. Nicméně hudba neurážela a film pěkně doplňovala, a to je také důležité. K dostání jsou 2 hudební CD – klasický Iron Man 3: Original Motion Picture Soundtrack a Iron Man 3: Heroes Fall – Music Inspired by the Motion Picture.
Závěrem
Iron Man 3 je temnější než kdy dřív, někteří ho porovnávají ze sérií Temného rytíře. Já bych se tomu vyhnula, Iron Man k tomu postupně dospěl, Batman k tomu směřoval už od začátku. Tony se učí žít bez obleku, zjišťuje, že možná není tak velkou součástí jeho osobnosti, jak si myslel.
Je škoda, že série o Iron Manovi se stala součástí toho velkého kolosu jménem Avengers, kdyby tomu tak nebylo, možná by Tony Stark dostal více prostoru, děj by se možná ubíral jiným směrem, na scénu by přicházely nové a nové zápletky. To ale nejde, protože už je moc spjatý s Avengery. Iron Man také nemůže moc lézt do zelí svým kolegům superhrdinům a přejímat jejich příběhy, nemohou se jim ani podobat, natož mít nějaké jejich vlastnosti. Tento problém mu ale myslím nehrozí, Tony Stark je jedinečný až dost a o typické vlastnosti rozhodně nemá nouzi. Přejme mu, aby mu to vydrželo a aby toto nebylo jeho poslední dobrodružství. Jak uvedly závěrečné titulky: Iron Man se vrátí.
Kdo nevydrží závěrečné titulky a půjde domů po poslední scéně filmu, je marvelovský barbar!